Je li kofein dobar ili loš za nas?

Je li kofein dobar ili loš za nas?

Je li kofein dobar ili loš za nas?
  • Objavljeno: Utorak, 08.07.2008.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Što, dakle danas uopće znamo o kofeinu?

Kofein se klasificira različito . i kao stimulans, i kao tvar o kojoj možemo postati ovisni i kao droga koja pospješuje naše aktivnosti. Pa čak i kao sredstvo koje može pomoći pri mršavljenju.

Kofein nalazimo u različitim pićima i hranama, ali i lijekovima. Naravno, prva pomisao jest kava, ali ga možemo naći i u Coca-Coli, čaju, energetskim pićima (tipa Red Bull), čokoladi i mnogim tabletama koje dobijamo na recept. Usto, kofeina ima i u tabletama za glavobolju, tabletama protiv bolova i lijekovima protiv kašlja.

U jednoj šalici instant kave nalazi se 75 mg kofeina, a oko 50 mg nalazi se u šalici čaja. U konzervi Cole ima ga manje od 40 mg, dok ga u konzervi energetskog pića ima oko 80 mg. U čokoladici ga se nalazi 50 mg, isto kao i u tabletama protiv glavobolje.

Kofein ima različite, ne pretjerano pozitivne nuspojave, kao što su:

  • brzo i neravnomjerno kucanje srca
  • nemir, nervoza i razdražljivost
  • drhtavica
  • glavobolja
  • bol u trbuhu, mučnina, povraćanje i proljev
  • pretjerano mokrenje

Usto, tu je i potencijal da o njemu postanete ovisni. Svi znamo ljude koji ne mogu funkcionirati ako ujutro ne popiju kavu (možda ste i vi jedni od njih), tj. ne dobe svoj prvi "kofeinski fiks". Osim toga, puno je ljudi ovisno o čaju, Coli, čokoladi..., ne samo o kavi.

Kofein također povisuje krvni pritisak, čak i kod zdravih osoba, ali posebno kod starijih. Osobe koje pate od visokog tlaka mogu zbog kofeina imati ozbiljnih zdravstvenih problema.

Pretjerano uzimanje kofeina može rezultirati i osteoporozom, a katkad može negativno reagirati u kombinaciji s pojedinim lijekovima.

Istraživanja pokazuju da žene koje piju velike količine kave ne mogu začeti tako brzo i jednostavno kao žene koje to ne rade! Usto, djeca majki ovisnih o kofeinu često imaju manju kolažu od ostalih, što znači da kofein predstavlja rizik za novorođenče. Osim toga, on može završiti u mlijeku u grudima i dodatno utjecati na pogoršanje bebinog zdravlja.

Preuzmite CentarZdravlja vodič

Očistite organizam i osnažite tijelo ovim ukusnim juhama

Slanjem vodiča na odabranu e-mail adresu suglasni ste sa prijavom na CentarZdravlja newsletter.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije