Trudnoća - izazov za (najmanje) dva para očiju

Trudnoća - izazov za (najmanje) dva para očiju

Trudnoća - izazov za (najmanje) dva para očiju
  • Objavljeno: Srijeda, 18.07.2012.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

A sad o bebama!

Tijekom same trudnoće, buduća majka ne može utjecati na pravilan razvoj oka svoje bebe. Ipak - oprez!

Trudnice koje su u doticaju s domaćim životinjama i kućnim ljubimcima (psi, mačke, kunići i sl.), mogu se zaraziti toksoplazmozom i još nekim nametnicima koje te životinje prenose. Simptomi se ne moraju javiti u buduće majke, ali mogu oštetiti oči ploda. Zato bi trudnica trebala napraviti testove krvi na antitijela protiv tih parazita kako bi se bolest na vrijeme otkrila.

Slično je i s rubeolom. Ako je žena nije preboljela prije trudnoće, a dođe u dodir s oboljelim i zarazi se, postoji velika vjerojatnost da se bolest prenese na plod i ošteti neke organe, kao i oči. Opet se trudnica mora javiti svom liječniku koji će je uputiti na testiranje krvi.

Poseban problem su oči prerano rođenih beba. Novorođenčad male porođajne težine, ispod 1500 grama imaju još nerazvijene oči. Boravak u inkubatoru s povećanom koncentracijom kisika za udisanje, može u takvih beba izazvati poremećaj u sazrijevanju očiju.

Njih pregleda okulista još u rodilištu i preporuči obvezne kontrole svakih par tjedana. Roditelji te kontrolne preglede ne bi smjeli zanemariti, jer bi time doveli u opasnost oči i vid svoje bebe.

Svaka trudnica bi morala poduzeti sve da pravilnom ishranom osigura svojoj bebi dovoljnu količinu hranjivih sastojaka, vitamina i minerala koji su nužni za razvoj cijelog bebinog organizma, pa i očiju.

Od navršenih mjesec dana, nadzor nad bebinim očima, preuzima pedijatar koji će na vrijeme uočiti svaku nepravilnost i uputiti roditelje s bebom na pregled okulisti.

Vitashop