Emocionalna manipulacija - prepoznajte ju i zaustavite

Emocionalna manipulacija - prepoznajte ju i zaustavite

Emocionalna manipulacija - prepoznajte ju i zaustavite
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.09.2012.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kategorija: Moja obitelj

Zaustavite manipulaciju!

Manipulatora nije lako prepoznati. Obratite pažnju na to kako se osjećate u blizini te osobe. Ako ste često anksiozni ili to niste vi, već netko sasvim drugi, vjerojatno je riječ o manipulatoru.

Budite svjesni svojih osjećaja

Vaši osjećaji su vaše najbolje sredstvo pomoću kojega ćete shvatiti postoji li problem. Obratite pažnju na vrstu svojih osjećaja. Ako su oni u blizini te osobe uglavnom krivnja, ljutnja ili imate obrambeni stav, ili su te emocije prisutne u blizini samo jedne osobe, taj odnos nije zdrav. Možda te osjećaje nećete imati tijekom same interakcije, već kada se počnete toga prisjećati, što je također dovoljno da se zabrinete i nešto poduzmete.

Otkrijte izvor osjećaja

Kada razmišljate o tome što se dogodilo između vas i manipulatora, obratite pažnju na to što osjećate. Osjećaje možete i zapisati. Što je točno ta osoba rekla da ste se počeli tako osjećati? Kako ste reagirali u tom trenutku? Kakva je potom bila reakcija te osobe? Sve to redovito pišite, a nakon određenog vremena ćete shvatiti da li je ta osoba emocionalni manipulator ili nije.

Održati odnos ili ne?

Kada ste shvatili uzrok svojih osjećaja i došli do zaključka da je ta osoba emocionalni manipulator, vrijeme je da odlučite želite li zadržati taj odnos ili ne. Primjerice, ljubavne veze ponekad mogu biti toliko negativne i nezdrave, pune emocionalnih manipulacija, a osobe su i dalje zajedno. Također, teško je prekinuti odnos s manipulatorom ukoliko tu osobu susrećete na radnom mjestu. Tada možete probati svesti učestalost viđanja na minimum.

Izaberite trenutak

Ukoliko se odlučite prekinuti odnos (prijateljski, ljubavni, poslovni) s manipulatorom, svakako trebate izabrati trenutak i mjesto jer na taj način vi preuzimate kontrolu nad manipulacijama. Nema potrebe da izrazite ljutnju, već to učinite smireno i sigurno. Manipulator u ovom trenutku može probati s jednom od svojih taktika, a vi slobodno možete dati do znanja kako ste svjesni da sada želi manipulirati situacijom i da to neće proći.

Zašto ljudi manipuliraju?

Važno je da znate da nisu sve manipulacije štetne i zle. Primjerice, roditelji se mogu služiti manipulacijama da dijete nagovore na odlazak liječniku, zaposlenici se koriste njima kako bi šefa uvjerili da im treba dati povišicu, partneri se koriste njima kako bi nagovorili voljenu osobu da prestane s lošim navikama i slično.

Manipulativne osobe imaju snažnu potrebu za kontrolom. Ta potreba je vjerojatno uzrok nesigurnosti i manjka samopouzdanja. Iako će to zanijekati, njihovi motivi su uvijek sebični. Žele postići nešto pomoću drugih ljudi. Žele biti superiorni i moćni u svojim odnosima, a najčešće će i ostvariti odnose s osobama koje im to dozvoljavaju. Ukoliko manipulatoru jedna od njegovih taktika ne uspije prvih nekoliko puta, on će odustati od manipuliranja tom osobom.

Oni moć vide kao krajnji cilj, a ukoliko je netko uspješniji od njih, tada se javlja potreba za manipulacijama. Ne mogu razumjeti kako ustvari svaka osoba može ostvariti postignuća. Kada ne kontroliraju situaciju, osjećaju se ugroženo. Uglavnom ne pokazuju svoju ranjivu stranu jer bi to značilo da gube kontrolu nad situacijom.

Manipulatori rijetko planiraju svoje postupke, već to rade spontano. Stručnjaci tvrde kako mnogi manipulatori na kraju uistinu osjećaju krivnju za svoje postupke, žele se promijeniti i tada najčešće potraže pomoć bližnjih i stručnjaka.

Ukoliko ste zavoljeli jednog manipulatora, član je obitelji ili ste primijetili takvo ponašanje kod svog djeteta, svakako se obratite stručnjaku. Oni će kroz razgovor s vama prepoznati radi li se uistinu o manipulatoru i, ukoliko je to istina, dati savjet kako se s time nositi i zaustaviti to ponašanje.

Vitashop