Hiperpigmentacija

Hiperpigmentacija

Hiperpigmentacija
  • Objavljeno: Subota, 24.11.2012.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kako prepoznati hiperpigmentaciju?

Pjegice koje se javljaju nakon izloženosti suncu su jasan znak hiperpigmentacije. Hiperpigmentacija uzrokuje nastanak tamnih dijelova kože koji mogu biti tamno smeđe ili crne boje, a variraju u oblicima i veličinama. Postoje razni tipovi hiperpigmentacije, ali sljedeći su najčešći:

Tamne fleke

One su uglavnom znakovi starenja, a javljaju se na dijelovima koji su najizloženiji suncu (lice, ruke, vrat). Najčešće su male i oblikom podsjećaju na točkice.

Melasma i kloasma

Melasma i kloasma najčešće nastaju tijekom i nakon trudnoće. Čak 90% trudnica primjećuje znakove hiperpigmentacije, i to najčešće na rukama i licu. Nastaju zbog hormonalnih poremećaja ili kontracepcijskih pilula, a javljaju se kao tamne fleke nepravilnog oblika koje mogu biti poprilično velike.

Postupalna hiperpigmentacija

Nastaje nakon ozljede kože. Najčešća je kod osoba koje pate od akni, a može nastati i kao posljedica kozmetičkih tretmana, kao što je kemijski piling.

Endokrina hiperpigmentacija

Može ju uzrokovati Addisonova bolest, bolest koja nastaje kada nadbubrežne žlijezde ne proizvode dovoljno hormona. Također može nastati kao posljedica adinoma (Cushingov sindrom), benignog tumora hipofize.

Tamne fleke mogu nastati zbog niza razloga kao što su ožiljci, madeži ili rak kože, ali te fleke se ne smatraju oblikom hiperpigmentacije. Posjetite dermatologa ako bilo koja od vaših tamnih fleka počne krvariti, svrbjeti ili počne mijenjati oblik i boju.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije