Kada koža podivlja

Kada koža podivlja

Kada koža podivlja
  • Objavljeno: Srijeda, 05.10.2011.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Pravilan tretman ne zanemaruje uzrok

Nepravilno tretirana, masna i aknama sklona koža može rezultirati ožiljcima, ne samo fizičkim (na koži) nego i emocionalnim. Akne i ožiljci narušavaju izgled i čine mladu osobu nesigurnom, stoga je vrlo bitno na vrijeme početi pravilno njegovati i tretirati masnu i aknastu kožu kako bi se izbjegle takve posljedice.

S obzirom na to da se u rješavanju problema akni koriste razne metode, kozmetički preparati i razni medicinski pripravci, zadatak kozmetičara nije samo ăobičnoÓ mehaničko čišćenje pora nego se očekuje ozbiljan kozmetički pristup kojim će se djelovati ne samo na problem nego i na uzrok koji je doveo do nastanka akni.

Prvi je korak svojevrsna kozmetička anamneza, tj. temeljita obrada tijekom koje doznajemo najvjerojatniji uzrok akni. Višak androgenih hormona i policistični jajnici često kod djevojaka uzrokuju akne na specifičnim mjestima (područje oko brade i usnica te predio donje vilice), specifičnog su izgleda i sastava pa je u takvim slučajevima nužna suradnja dermatologa i ginekologa. Liječnik je taj koji će odrediti terapiju, a kozmetičar vrstu tretmana i proizvoda kojima će se tretirati koža u kozmetičkom studiju te izabrati proizvode za kućnu uporabu.

Osnovni je zadatak kozmetičara mehaničko čišćenje koje uključuje dubinsko čišćenje kože, odstranjivanje suvišnog loja i postupno uravnoteženje njegova lučenja te sprječavanje nastanka upalnih procesa, tj. akni. Ovisno o stanju kože, taj se postupak provodi u pravilnim, periodičnim intervalima. Nakon čišćenja kožu valja dezinficirati losionom blagog adstringentnog djelovanja (steže proširene pore) i visokom frekvencijom, a potom nanijeti specijalne vitaminske ampule i maske koje će ubrzati regeneraciju kože, smiriti iritaciju i spriječiti upalu. Vrlo su učinkovite maske na bazi ljekovite gline i algi obogaćene vitaminima, poput vitamina B6 koji djeluje na normalizaciju lučenja loja i jača prirodne obrambene sposobnosti kože.

Za dodatno umirivanje iritirane kože i sprječavanje brzog nakupljanja loja dobro je napraviti limfnu drenažu (ručnu ili pomoću visokosofisticiranih aparata). Laganom masažom limfnih točaka potiskuje se limfa koja odvodi različite toksine i nusprodukte metabolizma prema glavnim limfnim čvorovima, a istodobno poboljšava dotok nove limfe. Zahvaljujući poboljšanju limfne drenaže pore ostaju dulje čiste te se postupno sužavaju i vraćaju u normalu. Kako bi potaknuli bržu obnovu (regeneraciju) i zacjeljivanje kože, vrlo je učinkovito dva, tri puta tjedno provesti lasersku terapiju. Kratak, ali vrlo učinkovit tretman zahvaljujući infracrvenim zrakama potpomaže dubinsku obnovu stanica kože i znatno ubrzava zacjeljivanje ranica.

Od velike je važnosti i suradnja kozmetičara i fitoterapeuta koji odabire specijalne čajne mješavine i biljne pripravke za pročišćavanje organizma i kože. Nakon potpune sanacije kože mogu se kombinirati različiti tretmani za dodatnu njegu i održavanje postignutog stanja. Vrlo su učinkoviti tretmani voćnim kiselinama te vitaminima A, C i E jer djeluju regenerirajuće i pospješuju izgled kože.

Uz cjelovit pristup i dobru suradnju vaše kozmetičarke, liječnika i fitoterapeuta rezultati sigurno neće izostati.

Preuzmite CentarZdravlja vodič

Poboljšajte zdravlje štitnjače

Slanjem vodiča na odabranu e-mail adresu suglasni ste sa prijavom na CentarZdravlja newsletter.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije