Razvoj i rast djeteta - 1. mjesec

Razvoj i rast djeteta - 1. mjesec

Razvoj i rast djeteta - 1. mjesec
  • Objavljeno: Utorak, 01.03.2011.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kategorija: Majka i dijete

3. tjedan

I dalje stavljajte bebu na trbuh kad je budna. Bebe trebaju spavati na leđima, ali također trebaju svaki dan kada su budne biti određeno vrijeme na trbuhu kako bi se jačali vratni mišići, koji pomažu podići se, prevrnuti se, sjesti ili puzati. Ležanje na trbuhu će pomoći spriječiti da lubanja bude ravna zbog ležanja na leđima.

Do kraja ovog tjedna, beba može podići glavu nakratko i eventualno se premjestiti iz jedne strane na drugu kad leži na trbuhu. Pokušajte stavljati lice ispred bebe kako bi ju potaknuli da drži glavu gore i pogleda. Uskoro će kontrola živčanog sustava i mišića biti bolja, pa će njezini grčeviti pokreti postati uravnoteženiji.

Ako vi ili partner pušite, izbjegavajte pušenje u bebinoj blizini. Pasivno pušenje može biti izuzetno opasno za dijete: slabi pluća, čini bebe sklonijima infekcijama uha, povećava mogućnost razvoja poremećaja disanja, a udvostručuje rizik od sindrom iznenadne dojenačke smrti. Čak i ako ne pušite kada je beba u sobi, štetne kemikalije se šire cijelim mjestom stanovanja.

Neke mame govore o osjećaju povezanosti od samog početka. To je postala prevladavajuća slika o tome što veza između majke i bebe treba biti. No, ta veza nije jedinstvena ni čarobno stvorena od samog početka. Za više od polovice novih majki, za osjećaj povezanosti treba malo vremena, a za to postoji dobar razlog.

Rođenje i oporavak mogu biti teže fizičko iskustvo, osobito ako postoje komplikacije. Ako zbog toga niste proveli puno vremena s bebom, a kamoli bili u potpunosti odgovorni za brigu oko bebe, mogu se pojaviti tjeskoba i briga oko toga jeste li dobra majka. Vaš odnos s djetetom nije toliko drugačiji od drugih odnosa. Zbližavanje može potrajati i zahtijeva interakciju kako bi se pojavio osjećaj privrženosti, razvio se i sazrio.

Dakle, nema potrebe da se osjećate krivima ako vas istog trenutka ne preplave dugo očekivani osjećaji. Dajte vremena sebi i bebi i na kraju nećete moći zamisliti život bez nje.

Ako se nakon nekoliko tjedana osjećate depresivno i tužno, možda patite od postporođajne depresije. Deset posto novih majki pati od ovog oblika depresije, potaknutim velikim dijelom zbog hormonalnih promjena nakon porođaja. Osim dužeg osjećaja ambivalentnosti oko majčinstva, popratni simptomi uključuju nesanicu, anksioznost, promjene u apetitu i suicidalne misli.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije