Hrkanje

Hrkanje

Hrkanje
  • Objavljeno: Utorak, 08.07.2008.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Može li se hrkanje izliječiti?

Postoje tri metode liječenja, ona konzervativna je najpopularnija, naime, pacijent pomaže sam sebi tako da smanji tjelesnu težinu, navečer prije spavanja ne konzumira alkohol i ne uzima lijekove kao što su sedativi i antihistaminici; spavati na boku, a ne na leđima; pod glavu staviti ne previsok jastuk da se onemogući da glava "padne", to jest da se osloni na grudi za vrijeme spavanja, baviti se sportom koji jača mišiće vrata.

Mogu se koristiti razna pomagala, no ljudi ih ne vole jer su neugodna za nošenje. Na raspolaganju je naprava za držanje jezika ne dopušta njegovo zapadanje u grlo. Zatim postoje i ortodontski aparati koji drže čvrsto donju čeljust i tako je sprječavaju da se opusti. Tzv. CPAP (Countinous Positive Air Pressure) maska ili zračna udlaga održava dišni put otvorenim tako da održava pritisak zraka.

Treći je način kirurški zahvat kojim se uklanja prepreka, nosne pregrade, krajnici, skraćivanje nepca...

Jedna od kirurških metoda je UPPP (uvulo palato pharingo plastica), skraćivanje nepčanih lukova, uvula, i prednjih lukova krajnika sa samim krajnicima. Metoda se provodi uobičajenim kirurškim načinom ili laserom. Pacijentu se može pomoći i radiovalovima, kada se sluznica koja prilikom disanja vibrira nastoji učvrstiti, fibrozirati, tako da dolazi do smanjenja sluznice. Ako je problem jezik, onda mu se smanjuje volumen ili se pomiče prema naprijed.

Hrkanje kod djece

Razlog hrkanju kod djece je obično povećana adenoidna vegetacija i tonzile. Djeca koja pate zbog poremećaja disanja tijekom spavanja su često hiperaktivna, nemirno spavaju i imaju smetnje u ponašanju. Istraživanja pokazuju da 2 do 4 posto djece pati od tog poremećaja, no nakon operativnog zahvata na takozvanom trećem krajniku i tonzilama smetnje nestaju.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije