Pojačana dlakavost

Pojačana dlakavost

Pojačana dlakavost
  • Objavljeno: Srijeda, 25.02.2009.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Dijagnoza

Opsežnost dijagnostičke obrade ovisi o tome postoji li virilizacija uz hirzutizam ili neki drugi simptomi. Potrebno je detaljno uzimanje povijesti bolesti, pregled cijelog tijela, svakako ginekološki pregled, ultrazvučni pregled te CT ili MR snimka trbuha da se isključi postojanje tumora jajnika ili nadbubrežne žlijezde.

Laboratorijski se određuje količina androgena u krvi. Ukoliko se nađe koncentracija veća od 17 nanomola/L testosterona i koncentracija 18,5 mmola dihidro - epiandrosteron sulfata, onda su potrebna morfološka ispitivanja zbog mogućnosti karcinoma, odnosno tumora nadbubrežne žlijezde ili jajnika.

Mora se određivati testosteron, na prvom mjestu, jer su androgeni jajnika testosteron i androstendion, a nadbubrežni je dihidro - epiandrosteron sulfat. Pošto testosteron pokazuje različite varijabilnosti, njegovo određivanje se vrši na svaki sat 3 puta ili iz pool seruma. Pool seruma je napravljen od najmanje 3 uzorka uzetih u razmaku od 10 - 15 minuta.

Ako se radi o povišenoj vrijednosti testosterona, a vrijednosti dihidro - epiandrosteron sulfata su normalne, možemo sumnjati na ovarijalni hiperandrogenizam (pretjerano stvaranje androgena u jajniku), osobito ako su vrijednosti androgena veće navečer. Kod nadbubrežnog hiperandrogenizma su najviše vrijednosti androgena ujutro, a najniže navečer, jer prate dnevni ritam kortizola. Vrijednosti testosterona, bez povećanja androgena nadbubrežne žlijezde, povećane navečer, govore o uzoku hirzutizma u jajnicima.

Visoke vrijednosti adrenalnih androgena, ukazuju da se radi o nadbubrežnom ili mješovitom jajnik - nadbubrežnom poremećaju. Androstendion je povišen u vrlo visokom postotku i kod ovarijalnog i kod nadbubrežnog hiperandrogenizma, dihidroepiandrosteron se manje određuje jer ima kratak poluživot i dnevne varijacije su mu slabe. Kod svih žena s hirzutizmom trebaju se odrediti gonadotropini (hormoni hipofize LH i FSH koji potiču izlučivanje spolnih hormona), jer se nalaze visoke vrijednosti LH uz niske vrijednosti FSH, tako da LH / FSH odnos veći od 3, što je karakteristika policistične bolesti jajnika.

Ukoliko se kod bolesnica sa hirzutizmom utvrdi povećana razina prolaktina (hiperprolaktinemija), neophodna su detaljnija dijagnostička ispitivanja, jer blago povišena razina prolaktina se može naći kod 25% žena s hirzutizmom i policističnom bolesti jajnika. Blago povišena razina prolaktina može se naći i kod mikroadenoma koji luči ACTH.

Kod 20 - 30% žena s hiperprolaktinemijom utvrđena je povišena koncentracija dihidro - epiandrosteron sulfata, dok je hirzutizam blag ili uopće ne postoji.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije