Dijete i droga

Dijete i droga

Dijete i droga
  • Objavljeno: Utorak, 28.04.2009.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kategorija: Psihologija

Što je testiranje na droge?

Ključni problem s kojim se prije svake odluke o testiranju treba suočiti je što učiniti u slučaju pozitivnoga nalaza.

Testiranje je, kao mjera ranog otkrivanja koje prate stručne intervencije i odgovarajući tretmani samo karika u lancu stručnog postupka u zajedničkim naporima zajednice i stručnjaka da spriječe razvoj zloporabe droga.

Danas se o samom testiranju na droge i o mogućem organiziranom postupku testiranja zna malo ili nedovoljno, te se otvara mogućnost za različita nagađanja, dvojbe i poluistine. Stoga o testiranju, njegovim prednostima, nedostacima, dvojbama, pravnim i etičkim aspektima, također treba imati pouzdanu i točnu informaciju.

Postupak testiranja zahtijeva dobivanje tjelesnoga uzorka (mokraća, slina, kosa, znoj, krv). Najuobičajenija je metoda testiranje urina. Samo uzimanje uzroka mora biti strogo nadzirano kako bi se izbjegle zamjene, razrjeđivanja ili druge manipulacije. za sve maloljetne osobe pisani pristanak za testiranje moraju dati roditelji.

Kod svakog se testiranja mogu pojaviti i lažno pozitivni i lažno negativni rezultati. Uobičajenim se metodama negativni rezultati smatraju negativnima, dok pozitivni (ukoliko se radi o prvom testiranju) zahtijevaju potvrdu, odnosno konfirmaciju dodatnim, sofisticiranim metodama.

Testiranje urina će pokazati samo je li osoba uzela psihoaktivno sredstvo za koje je test predviđen, i to je li ga uzela u određenom vremenskom razdoblju prije testiranja. Testiranje neće pokazati je li ta osoba uzela sredstvo ikada u životu, niti je li ga uzela toliko vremena prije testiranja da ga nije bilo moguće utvrditi.

Ključni problem s kojim se prije svake odluke o testiranju treba suočiti je što učiniti u slučaju pozitivnoga nalaza. Za takve situacije treba imati točno razrađene algoritme ponašanja i postupanja, kako se samom činjenicom da je netko uzeo psihoaktivno sredstvo ne bi manipuliralo u smislu represije, pritiska na roditelje i školu, neodgovarajućeg uključivanja pojedinca i obitelji u odgovarajući program i sl.

Uzevši u obzir sva ograničenja, testiranje urina na droge kao screening čitave populacije nema stručnog opravdanja. Samo testiranje ne rješava problem.

U slučajevima individualnoga testiranja rizičnih pojedinaca, testovi bi stručnjacima u sustavu (službama školske medicine, centrima za prevenciju ovisnosti) morali biti na raspolaganju u dovoljnim količinama da ih primijene upravo kod rizičnih pojedinaca na zahtjev roditelja, školskog osoblja ili prema vlastitoj prosudbi.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije