Lucidni snovi

Lucidni snovi

Lucidni snovi
  • Objavljeno: Ponedjeljak, 30.08.2010.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kategorija: Psihologija

Kako kontrolirati snove?

Istraživanja pokazuju da većina ljudi može steći sposobnost lucidnog sanjanja. Nijedan osobiti preduvjet nije se u tom smislu pokazao značajan, što će reći: nije potrebno već imati neke osobine ili sposobnosti. Jedino što je važno i što svakako utječe na broj lucidnih snova je - prisjećanje snova. Sada sigurno očekujete i detaljnije upute. Nije li ovo praktični vodič? Evo, vježbajte:

I. Naučite se sjećati onoga što sanjate. Ako se teško ili nikako ne sjećate onoga što sanjate, najprije to uvježbajte.

II.  Uvježbajte tehniku testiranja realnosti. Jako je važno znati sanjate li ili ste možda ipak budni. U tom smislu više puta dnevno izvedite sljedeću vježbu:

1. Pročitajte neki tekst, odignite pogled, ponovno pogledajte isti tekst. Dok ga gledate pokušajte učiniti da se on promijeni. Ako vam to uspije, vrlo je vjerojatno da već sanjate. Uživajte. Ako se ništa nije izmijenilo, vjerojatno ste budni, učinite novi korak - ono što slijedi pod broj 2. (Ako ste po svim indikacijama budni, a tekst se promijenio - javite se na  psihijatriju.)

2. Ako ste sigurni da ste budni recite sebi: Sada ne sanjam, no kad bih sanjao, kako bi to izgledalo? Predočite si da sanjate, što jasnije možete. Zamislite da je sve što vidite, čujete, mirišete, osjećate - san. Zamislite kako se vaše okruženje mijenja: mijenja se tekst koji ste čitali, preoblikuju se predmeti oko vas, možda i vi lebdite. Stvorite u sebi osjećaj da sanjate. Zadržavajući ga krenite na broj 3.

3. Odaberite nešto što biste htjeli učiniti u svojem lucidnom snu: možda je to letenje, razgovor s određenom osobom ili pak jednostavno istraživanje svijeta snova. Nastavite zamišljati kako sanjate i kako izvodite to što ste izabrali.

III. Tehnike indukcije lucidnih snova - prakticiraju se noću.

1. Dogovorite  se  sami  sa  sobom kako ćete se pri buđenju sjetiti onoga što ste sanjali.

2. Prije nego što ćete (ponovno) zaspati, usmjerite se na svoju namjeru  da ćete upamtiti trenutak kada ste shvatili kako sanjate. Recite si: Sljedeći put kad budem sanjao želim zapamtiti da sanjam. Pokušajte misliti samo na to. Ako se ulovite da mislite na nešto drugo - dobro, odmislite to drugo, a onda se opet usmjerite na nakanu da ćete upamtiti kako sanjate.

3. Zamislite kako ste doista postali lucidni. Zamislite, dakle, kako se opet nalazite u snu iz kojega ste se upravo probudili (ili u nekom drugom kojega se možda bolje sjećate!), no ovaj put budite svjesni kako je to san. Potražite u tom snu nešto što predstavlja nedvojben znak da se radi o snu. Kad ste to uočili recite si: Sanjam i nastavite fantaziju; ubacite u nju onaj sadržaj koji želite iskusiti u svom narednom lucidnom snu.

4. Ponavljajte korake 2 i 3 sve dok vaša namjera ne bude dobro pohranjena, a potom si dopustite zaspati. Ako vam dok pokušavate zaspati misli pobjegnu, tj. opet se ulovite kako mislite o nečemu drugom, ponovite proceduru kako bi vam to u umu bilo posljednje prije nego što doista zaspete.

Iako dobro uvježbani lucidni sanjači mogu izazvati lucidno sanjanje gotovo u svakoj REM fazi spavanja, najlakše im to polazi za rukom (?) u onoj posljednjoj, rano ujutro, a osobito ako su se neposredno prije toga bili probudili i neko se vrijeme (petnaestak minuta) bavili nekim aktivnostima koje zahtijevaju punu budnost: čitali, pisali, meditirali ili vodili ljubav, pa onda opet zaspali.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije