Uklonite predrasude povezane s mentalnim zdravljem!

Uklonite predrasude povezane s mentalnim zdravljem!

Uklonite predrasude povezane s mentalnim zdravljem!
  • Objavljeno: Ponedjeljak, 07.08.2017.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kategorija: Psihologija

Glumica Glenn Close utemeljila je humanitarnu udrugu kako bi educirala javnost o mentalnim oboljenjima i uklonila predrasude vezane za njih. Na to ju je potaknula sestra koja je oboljela od bipolarnog poremećaja. Glenn tvrdi da je paradoksalno što današnje društvo otvoreno razgovara o temama koje su nekoć bile strašni tabu, a o mentalnim bolestima se i dalje većinom šuti.

Ovaj paradoks je čudan i opasan. Predrasude kod oboljelih mogu dovesti do negativnih posljedica. Umjesto da se liječe i posvete vrijeme rješavanju problema, osobe s mentalnim poremećajem će šutjeti, skrivati se i patiti. Na kraju se stanje može i pogoršati, a to može rezultirati trajnim posljedicama.

Prestanite sabotirati svoje mentalno zdravlje!

Došlo je vrijeme kada je potrebno otkloniti sve predrasude vezane uz mentalno zdravlje, a to možemo učiniti kroz nekoliko koraka.

1. Birajte rječnik

Kada se radi o osobi koja je oboljela od neke mentalne bolesti ili poremećaja, izbjegavajte riječ „pacijent“. Ova riječ dolazi od latinske riječi koja u prijevodu znači „onaj koji pati“ što nikako nema pozitivnu konotaciju. Umjesto da nekog nazovete shizofrenim, radije recite da osoba ima shizofreniju. Izbjegavajte izraze poput "pati od" jer možda pogrešno opisuju iskustvo pojedinca.

2. Uključite se u rad organizacije koja pomaže mentalno oboljelima

U takvoj organizaciji ćete naučiti osnovne stvari o pojedinim mentalnim poremećajima i moći demantirati sve predrasude vezane za neku bolest. Lakše ćete ljudima objasniti da je mentalno oboljenje jednako kao i svaka druga bolest, i da ju je tako potrebno i tretirati.

3. Budite netko tko će započeti razgovore o mentalnom zdravlju

Potaknite ljude da otvoreno razgovaraju o mentalnom zdravlju i da se pritom ne srame. Potaknite osobu kojoj treba pomoć da se obrati stručnoj osobi, liječniku opće prakse ili psihijatru. Pogrešna tumačenja vezana za mentalno zdravlje mogu ozbiljno naštetiti oboljeloj osobi, pogotovo ako ne reagira na vrijeme. Bolujete li sami od neke bolesti, objasnite bližnjima o čemu je riječ. Opišite svoju svakodnevicu i u kojoj mjeri vam remeti život. Objasnite da to nije nerješivo i neizlječivo, te da vam je potrebna i njihova potpora kako biste mogli napredovati. Pomognite sebi ili drugima da spoznaju svoj problem i povećajte svijest drugih o mentalnom zdravlju. Povećajte empatiju prema drugim ljudima.

4. Odbacite dosadašnje mišljenje o zdravlju i bolestima

Ljudi doživljavaju niz stresnih situacija koje, nažalost, ponekad utječu na njihovo mentalno zdravlje. To ne znači da su te osobe opasne i neuračunljive, nego im je samo potrebna stručna pomoć uz koju će se vratiti na pravi put. Što se prije oslobodimo predrasuda o mentalnom zdravlju, to ćemo prije moći vratiti sklad u društvo i pomoći onima kojima je trenutno najpotrebnije.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije