Unutarnji mir i koncentracija

Unutarnji mir i koncentracija

Unutarnji mir i koncentracija
  • Objavljeno: Utorak, 08.07.2008.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kategorija: Psihologija

Fokus

Važno je razvijati i unutarnji i vanjski fokus. Vanjski je usmjeren na ciljeve i postignuća, a unutarnji na staloženost i mir. U našem društvu čovjek je u velikoj mjeri rob vanjskih mjerila. Na cijeni su uspjeh, postignuće, pogled izvana. A kada je vanjski fokus prejak, kada je čovjek "van sebe", onda se troši, pod stresom je, izgara, gubi se među informacijama, idejama, mogućim i nemogućim odabirima. S druge strane, kada je unutarnji fokus prejak, kada je čovjek previše "u sebi", postaje letargičan, besciljan, stalno je u procjeni, vaganju i izučavanju svojih unutarnjih stanja.

Život je raznolik, zaista nam pruža mnoge mogućnosti razvoja i napredovanja. Ponekad puno toga o sebi i životu možemo naučiti gledajući unutra - kroz introspekciju, kroz sagledavanje sebe, a ponekad puno toga možemo naučiti gledajući vani - kroz upoznavanje i promatranje drugih, kroz izražavanje vlastite kreativnosti i ambicioznosti. Pogled prema unutra nam omogućuje da postajemo sve kvalitetnije osobe, a pogled prema vani nam omogućuje da te svoje kvalitete izražavamo i dijelimo s drugima.

U svakom od nas se nalaze kreativni i destruktivni potencijali. Kreativni nas potiču, inspiriraju i okreću prema naprijed, a destruktivni nam otežavaju, kompliciraju život i vuku nas unatrag. Naš unutarnji pogled može biti i destruktivan, kritički baš kao što vanjski pogled može biti suviše natjecateljski, utemeljen na zavisti. Svojim načinom razmišljanja i ponašanjem (prema sebi i prema drugima) možemo hraniti svoje kreativne i svoje destruktivne potencijale.

Na nama je da osvijestimo što nam čini dobro, a što loše. Pri tome je važno biti u kontaktu sa svojim osjećajima i intuicijom, jer racijo ima ograničen domet - zaključuje samo na temelju informacija, a ono što je najbolje za nas nije uvijek i najlogičnije. Kada slušamo svoj unutarnji osjećaj, po njemu možemo modificirati i vlastiti način razmišljanja. Neke misli u glavi (ili tijelu) stvaraju težinu, a neke donose olakšanje i mir. Prateći svoja unutarnja stanja možemo odabirati misli koje nam čine dobro. Iz tog dobrog osjećaja iznutra, naše djelovanje prema vani može biti koncentrirano i kvalitetno.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije