Ljekovitost biljnog čaja

Ljekovitost biljnog čaja

Ljekovitost biljnog čaja
  • Objavljeno: Srijeda, 10.03.2010.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Što je biljni čaj?

Biljni čaj nije zapravo čaj, to je infuzija napravljena od raznih listova, cvjetova, plodova ili trava. Biljni čaj se nekada uživa zbog okusa i mnogo puta zbog svojih ljekovitih svojstava.

Dok čaj ima mnoge zdrave prednosti, veliki plus je što biljni čaj ne sadrži kofein. Također, možete prilagoditi svoj čaj prema vašim potrebama odabirom biljaka koje rješavaju zdravstvene probleme koji vas muče. Ovih nekoliko kombinacija će vam pomoći da ozdravite.

1. Čaj za hladne ruke i noge

Za zagrijavanje od glave do pete, skuhajte čaj od cimeta i klinčića stavljanjem 2 štapića cimeta i 1 čajne žličice klinčića u 3 šalice vode i kuhajte 15 minuta. Procijedite i pijte 3 šalice dnevno. Pijte jednu šalicu navečer prije spavanje kako bi zagrijali svoju unutrašnjost i dobro se naspavali.

2. Čaj za borbu protiv prehlade

Ovo je tradicionalni kineski lijek za prehladu koja se obično javlja tijekom promjene godišnjih doba. U ovoj ranoj fazi, kineska medicina predlaže znojenje koje pomaže ukloniti patogene iz kože.

Kuhajte jedan sjeckani češanj češnjaka, tri kriške đumbira, jedan nasjeckani luk, malo bosiljka, te prstohvat cimeta u pola litre vode pet minuta. Popijte vruć čaj i legnite u krevet. Pokrijte se i pripremite se za znojenje. Znojenje otvara pore, oslobađa zarobljene patogena iz kože. Pijte najmanje 3 šalice čaja dnevno dok se simptomi ne povuku.

3. Čaj za povećanje budnosti

Sljedeći put kada vam je potrebna bolja koncentracija, umjesto da posegnete za oštrim stimulansima poput kave, pokušajte s blagima, ali energizirajućim čajem. Studije su otkrile da spojevi u travama i začinima mogu povećati mentalne funkcije i fizičku vitalnost. Sva ta bilja i mirodije sadrže eterična ulja koja stimuliraju vaša osjetila i povećavaju budnost: kopar, origano, cilantro, ružmarin, kadulja, lovor, paprena metvica, đumbir, češnjak, peršin, cimet, luk, vlasac i poriluk. Napravite čaj od bilo koje kombinacije i pijte kada vam zatreba prirodni nalet energije.

4. Čaj za bolji sluh

Tradicionalni kineski lijek za smanjen sluh je čaj od bilja koje utječe na sluh. Napravite čaj kuhajući zajedno 15 minuta: 4 šalice vode, 1 žlica origana, cilantra, ružmarina i kadulje, u kombinaciji sa 1 žlicom cimeta i 3 kriške svježeg đumbira. Pijte tri čaše dnevno tri tjedna.

5. Čaj za smirivanje želuca

Đumbir se pokazao dobrim za smirenjem probavnih problema. Napravite čaj od svježeg korijena đumbira izrezanog na kriške i kuhanog u 1 šalici vode 5 minuta. Procijedite đumbir i pijuckajte čaj polako. Pijte čaj od đumbira onoliko često koliko vam je potrebno da se riješite želučanih problema i mučnine.

Voda iz slavine utječe na okus čaja. Najbolje je koristiti svježu filtriranu vodu. Za izdvajanje najkorisnijih spojeva iz lišća ili vrećice čaja, poklopite čaj tri do pet minuta. Najbolje je piti nezaslađen čaj.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije