Proljeće stiže, prepoznajte alergiju!

Proljeće stiže, prepoznajte alergiju!

Proljeće stiže, prepoznajte alergiju!
  • Objavljeno: Srijeda, 05.10.2011.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Hunjavica ili alergija - kako prepoznati ?

  • Simptomi se ponavljaju svake godine.
  • Obično počinje u rano proljeće cvatnjom lijeske (zatim johe i vrbe, kasnije breze itd.)
  • Svako dijete u prosjeku ima tri, četiri upale gornjih dišnih putova godišnje. To je jedan od razloga zašto se alergija često zamjenjuje s prehladom ili gripom. Simptomi su slični običnoj prehladi, ali bez vrućice: kihanje, šmrcanje, vodenasti iscjedak iz nosa, začepljenost nosa, svrbež nosa, crvenilo i suzenje očiju, glavobolja, razdražljivost, loša koncentracija, otežano disanje, gušenje, suh i podražajan kašalj.
  • Simptomi obično traju nekoliko tjedana (kod prehlade nekoliko dana).
  • Simptomi ometaju svakodnevnu aktivnost.
  • Povremeno se javlja otežano disanje uz kašalj.
  • Promjena klimatske okoline donosi olakšanje.

Sve navedeno upućuje na to da je ipak riječ o alergiji, odnosno alergijskom rinitisu (upala sluznice nosa) i konjuktivitisu (upala očne spojnice). Razlikujemo dva oblika alergijskog rinitisa: 1/ sezonski alergijski rinitis (SAR), koji je vezan uz cvatnju, a javlja se oko šeste godine života; 2/ cjelogodišnji ili perenijalni rinitis, u čijem nastanku glavnu ulogu imaju alergeni unutarnjih prostora (duhanski dim, kućna prašina, grinje i dr.). Rinitis se smatra čimbenikom rizika za nastanak astme. Kad roditelj navodi da dijete s rinitisom ima učestale napadaje suhog i podražajnog kašlja, valja misliti i na astmu. Jer, ne treba zaboraviti da je dišni sustav jedinstvena i nedjeljiva cjelina.
Simptomi alergijske bolesti koja počinje već u djetinjstvu razvijaju se i mijenjaju ovisno o dobi djeteta.

Sumnjam! Što napraviti?

Treba se javiti liječniku i učiniti potrebnu alergološku obradu u mirnoj fazi bolesti, tj. fazi bez simptoma. Pri odabiru dijagnostičke metode pomoći će podaci o simptomatologiji u određeno doba godine i u kontaktu s određenim provokativnim tvarima. Prema dobivenim podacima odabire se skupina tvari na koje se provodi kožno testiranje. Imunološko testiranje provodi se određivanjem ukupne količine IgE protutijela, čime se provjerava alergijska osnova bolesti. Rezultat kožnoga alergološkog testiranja upotpunjuje se nalazom specifičnih IgE protutijela na određeni alergen.

Vremenske (ne)prilike koje utječu na intenzitet simptoma

S obzirom na to da je u vrijeme cvatnje rasprostranjenost i koncentracija peludi vrlo visoka, nije preporučljivo zadržavati se vani, osobito kad puše vjetar. Bolja je situacija nakon kiše kad je zrak čišći ili uvečer kad zbog vlage čestice peludi otežaju, što ih sprječava da lebde u zraku.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije