Briga o implantatima ne razlikuje se od brige o vlastitim zubima

Briga o implantatima ne razlikuje se od brige o vlastitim zubima

Briga o implantatima ne razlikuje se od brige o vlastitim zubima
  • Objavljeno: Petak, 18.11.2016.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Kategorija: Zdravlje zubi

U današnje vrijeme ugradnjom zubnih implantata rutinski nadomještamo gubitak jednog ili više zuba. Ono što pacijenti moraju biti svjesni jest da je zubni implantat po mnogočemu istovjetan pravom zubu te ako se ne održava adekvatna oralna higijena, može doći do upale oko implantata i nepovratnog gubitka zubnog mesa i kosti koji okružuje taj implantat. Posljedice takve upale vode do gubitka svih zubiju koje taj implantat nosi.

Zubni implantati s vremenom mogu izgubiti okolnu koštanu potporu usprkos uspješnom početnomcijeljenju. Glavni uzrok gubitka kosti oko implantata je kronična upala vrlo slična parodontitisu, a može se javiti i godinama nakon ugradnje implantata. Gubitkom koštane potpore smanjuje se kontaktna površina između implantata i kosti te se povećava rizik od preopterećenja i puknuća implantata ili pak od rasklimavanja susjednih implantata/zuba s kojim oni tvore protetsku konstrukciju - zubni most.

Provjerite koje navike oštećuju vaše zube!

Mukozitis

Mukozitis je početno stanje upale te je ograničeno samo na meka tkiva, odnosno na zubno meso koje okružuje implantat. Stanje je vrlo slično upalnim promjenama kao kod gingivitisa. Najčešći simptomi su lagani otok, crvenilo i krvarenje iz zubnog mesa.

U tom početnom stadiju nužno je reagirati odmah ne bi li se upala proširila dublje u kost. Prognoza liječenja je dobra, najčešće je moguće ukolniti upalni proces te zaustaviti progresiju bolesti.

Peri-implantitis

Peri-implantitis je uznapredovala bolest implantata gdje je došlo do prodora upale u kost koja će rezultirati njenom destrukcijom odnosno resorpcijom što dovodi do slabljenja stabilnosti implantata te na kraju, do njegovog gubitka. Javlja iz nekoliko razloga, no bitno je napomenuti da, ako se u početku bolest ne prepozna te odmah ne krene liječiti, progresivnim tokom upale doći će do gubitka implantata.

Pacijenti često misle da su ugradnjom implantata riješili problem bezubosti zauvijek. No, zubni implantati su poput prirodnih zuba; nužna je dobra oralna higijena te redovite kontrole. Ako se oko implantata javlja crvenilo, krvarenje ili gnojenje te postoje bolne senzacije, nelagoda ili problemi sa sinusima (kod implantata u gornjoj čeljusti), tada je moguće da ste već u uznapredovalom stadiju upale.

Problem kod peri-implantitisa jest da najčešće pacijenti niti ne primijete simptome do kasnije faze jer u početku bolest gotovo da i nema simptoma. Zato su važne redovite kontrole kako bi kliničar odredio zdravlje zuba i implantata.

Svaki loše pozicionirani implantat će s vremenom probiti kroz zubno meso i to pacijenti i sami mogu primijetiti, kako sivi metal implantata prominira kroz gingivu. Zbog svoje hrapave površine implantat je idealno mjesto nakupljanja plaka te s vremenom, ukoliko se ne čisti, može doći do upale.

Zašto dolazi do upale oko implantata?

Najčešći uzroci su loša oralna higijena, pušenje, velika količina plaka i kamenca u usnoj šupljini, neadekvatno protetsko rješenje (most, krunica...) zbog kojeg je otežana higijena, povijest parodontne bolesti, preopterećenje implantata (loše usklađenim zagrizom), infekcija susjednog zuba, krivo pozicionirani implantat ili nestručni kirurški postupak same ugradnje implantata.

Saznajte kako spriječiti i zaustaviti propadanje zubi!

Kako spriječiti razvoj upale oko implantata?

Dugoročan uspjeh implantološke terapije ponajviše ovisi o oralnoj higijeni pacijenta, o danim uputama o održavanju, o redovitim kontrolnim pregledima te o profesionalnom čišćenju naslaga i kamenca u cijeloj usnoj šupljini kojeg bi trebali zakazati svakih 6 do 12 mjeseci.

Terapija peri-implantitisa

Terapija peri-implantitisaje vrlo komplicirana, s neizvjesnim kliničkim rezultatom. Radi se u nekoliko faza po posebnim ne-kirurškim i kirurškim protokolima. Cilj terapije je očistiti hrapavu površinu implantata od plaka i bakterija koji su uzrokovali upalu. Bakterije se odstranjuju mehaničkim putem, raznim antibakterijskim otopinama te profesionalnim uređajima poput lasera i pjeskare za površinsko i dubinsko čišćenje.

Poliklinika Krhen
Masarykova 2
10000 Zagreb

www.poliklinika-krhen.hr

Vitashop

Najnovije

Najčitanije