Abeceda svih tegoba u trudnoći

Abeceda svih tegoba u trudnoći

Abeceda svih tegoba u trudnoći
  • Objavljeno: Petak, 08.05.2009.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Anemija

Nizak nivo hemoglobina, materije koja prenosi kisik kroz organizam, uzrokuje pojavu poznatu pod nazivom anemija. Nedostatak željeza prilično je česta pojava u trudnoći. Upravo zbog toga, potrebno je često raditi analize krvi da bi liječnik na vrijeme uočio pojavu anemije i preduzeo potrebne mjere. Prvi test krvi obično se radi u 12. tjednu trudnoće, a zatim se ponavlja u drugom i trećem tromesečju trudnoće.

Simptomi anemije

  • Umor
  • Bljedilo kože
  • Opća slabost
  • Glavobolja

Anemiju pobijedite hranom!

Može li se spriječiti?

Da bi organizam stvorio dovoljno crvenih krvnih zrnaca, potrebno je da trudnica konzumira namirnice bogate željezom. U dobre izvore ovog minerala spadaju: crveno meso, plava morska riba, špinat, crveni grah, leća, integralni kruh i žitarice.

Kako se liječi?

Ukoliko rezultati krvne slike ukažu na anemiju, liječnik će vam propisati dijetetski preparat na bazi željeza. Važno je znati da ne smijete sami, na svoju ruku, određivati terapiju. Napominjemo da je jedna od najčešćih nuspojava uzimanja željeza, pojava zatvora. Ovaj problem lako se rješava ishranom bogatom vlaknima (svježe voće i povrće), kao i ispijanjem velikih količina tekućine (negazirana mineralna voda i biljni čajevi). Savjetujemo vam da se prije primjene bilo kojeg sredstva prvo posavjetujete sa liječnikom.

Koliko je ozbiljno?

Jedna od posljedica anemije jest kroničan osjećaj iscrpljenosti, otežano ili ubrzano disanje, kao i vrtoglavica. Zato je važno da se na vrijeme obratite liječniku da biste dobili odgovarajuću terapiju. Vitalni organi anemičnie trudnice ne dobivaju dovoljno kisika, pa je samim tim ugrožena i njena beba.

Bolovi u leđima

Zglobovi, ligamenti i mišići "omekšavaju" pod učinkom hormona trudnoće, i to spada u normalan proces pripremanja organizma za porođaj. Međutim, ova pojava povećava rizik od povreda i bolova, naročito u donjem dijelu leđa. Težina bebe, koja se prirodno povećava, vrši dodatni pritisak na kralježnicu i karlicu utječući na držanje tijela trudnice.

1. Poduprite se

Kada ležite na leđima, poduprite se jastucima. Ako ležite na boku, između butina postavite jedan jastuk, a drugi ispod koljena. Na taj način ćete sprečiti istezanje leđa.

2. Ugrijte se

Ako osjetite bol u leđima, na bolno mjesto postavite termofor ili topli oblog - osjetit ćete olakšanje.

3. Uzmite sredstvo protiv bolova

Ako ništa od navedenih metoda ne ublaži bol, popijte paracetamol. Samo oprez: nipošto ne smijete prekoračiti dozvoljenu dozu za trudnice, navedenu u uputstvu za upotrebu lijeka.

4. Zategnite mišiće

Da biste ojačali mišiće leđa, zatežite mišiće bedara i trbuha.

5. Čučnite i ne savijajte leđa

Nikada se nemojte savijati iz struka da biste nešto podigli sa poda. Umjesto toga, ispravljenih leđa, spustite se u čučanj.

6. Isprobajte alternativne metode

Nekoliko komplementarnih terapija, kao što su akupunktura, osteopatija ili kiropraktika, mogu biti vrlo efikasne u rješavanju problema bolova u leđima.

Isprobajte vježbe istezanja za bolove u leđima!

Obratite se liječniku ako...

Imate povišenu temperaturu ili osjećate bol i peckanje tokom mokrenja. Oba simptoma ukazuju na infekciju mokraćnih kanala koja, također, uzrokuje bol u leđima. Infekcija bubrega se mora brzo sanirati odgovarajućom terapijom.

Cistitis

Ova vrsta infekcije mjehura uzrokuje potrebu za učestalim mokrenjem, kao i peckanje u gentilanom dijelu kada to činite. Cistitis se češće javlja tokom trudnoće, zbog većeg pritiska na mokraćni mjehur. Ipak, infekcija se ne mora obavezno manifestirati bilo kakvim simptomima, zbog čega je važno raditi i analizu urina na redovnim pregledima.

Stop peckanju!

  • Praznite mjehur čim osjetite potrebu (nemojte zadržavati urin!).
  • Nosite pamučne gaćice, izbjegavajte nošenje hulahopki, kao i upotrebu parfimiranog toaletnog papira i jakih deterdženata za pranje rublja.
  • Pijte dosta vode - najmanje dvije litre dnevno. Sok (ili čaj) od brusnice, kao i od kamilice, efikasno ublažavaju tegobe i ubrzavaju oporavak (ispiraju urinarne puteve).
  • Izbacite iz prehrane kisele i prerađene namirnice (naročito bijeli šećer) i jedite dosta bijelog luka, peršina.
  • U akutnoj fazi infekcije, nakon uriniranja ispirite genitalni dio mlakim čajem od kamilice.

Da li je opasno?

Ukoliki simptomi traju duže od nekoliko dana, onda je neophodna primjena terapije antibioticima. A ako, osim simptoma cistitisa, osjećate bolove u leđima, imate povišenu temperaturu, povraćate, boli vas glava, ili primjetite krv u urinu, odmah se obratite liječniku, jer postoji opasnost od infekcije bubrega.

Dijabetes

Dijabetes nastaje kada u organiznu ponestane inzulina, koji kontrolira nivo šećera u krvi. Oko 5% trudnica oboli od ovog tipa dijabetesa (manifestira se isključivo u trudnoći i povlači se nakon porođaja). Budući da često izostaju očigledni simptomi, potrebno je redovno davati urin na analizu. Ukoliko se uoči prisustvo šećera (glukoze) u urinu, liječnik će vas uputiti na analizu krvi, da bi provjerio da li se radi o gestacionom dijabetesu.

Kolike su šanse da obolite?

Sama činjenica da ste u drugom stanju, povećava rizik od pojave dijabetesa. Ipak, rizik je veći ukoliko ste gojazni, konzumirate slatku hranu u većim količinama, stariji ste od 35 godina, ili nosite više od jedne bebe.

Kako se liječi?

Injekcije inzulina najčešće nisu potrebne, ali je neophodna stalna kontrola i nadzor, često i boravak u bolnici. Srećom, u većini slučajeva, trudnoća napreduje normalno i ne postoje kontraindikacije za normalan porođaj.

Što trebate učiniti?

Najbolji način kontroliranja dijabetesa je adekvatno korigiranje prehrane. Smanjite unos slatkiša i zaslađene hrane i pijte mnogo vode. Određena istraživanja pokazuju da namirnice bogate vitaminom B6 mogu umanjiti komplikacije trudničkog dijabetesa. U dobre izvore ovog vitamina spadaju meso, riba, žumance i zeleno lisnato povrće.

Da li je opasno?

Jest, ali samo u ekstremnim slučajevima. Ukoliko se ne tretira na pravi način, gestacioni dijabetes može uzrokovati i vama i bebi ozbiljne probleme, kao što su oštećenje bubrega i koma. Zbog toga je neophodno da bolest bude adekvatno regulirana i stalno pod kontrolom.

Edemi (otoci)

Oticanje nožnih i ručnih zglobova, stopala, prstiju i lica u određenom stupnju smatra se normalnom pojavom u završnim mjesecima trudnoće. Otoci su obično naglašeniji krajem dana, po toplom vremenu, ili ako je trudnica gojazna. Ta otečenost može biti privremeno još uočljivija nakon porođaja, jer organizam počinje razgrađivati višak tkiva stvorenog tokom trudnoće.

Mogu li se spriječiti?

Umjerena fizička aktivnost (šetnja) poboljšava cirkuaciju krvi, čime se eliminira pojava otoka. Nosite ravnu obuću, a dok sjedite, radite kružne pokrete stopalima. Blaga masaža je također djelotvorna.

Da li je opasno?

Obavezno spomenite liječniku bilo koju pojavu oticanja zglobova i zadržavanja tekućine u tijelu, da bi mogao eliminirati eventualne ozbiljnije probleme, kakav je, recimo, preeklampsija.

Grčevi u mišićima

Bolni grčevi, najčešće u listovima, javljaju se kao posljedica povećanog opterećenja nogu zbog dodatne težine koju nosite u trudnoći.

Može li se spriječiti?

Nedostatak kalija (sadrže ga banane), kalcija (mliječni proizvodi), ili soli u organizmu često su uzroci pojave grčeva u nogama. Također, i prekomjerno unošenje gaziranih napitaka i mesnih prerađevina, koje izaziva pojavu viška fosfora u oragnizmu, može izazvati grčeve. Zato treba preranu prilagoditi svom stanju.

Hemoroidi

Hemoroidi su, zapravo, proširene vene u anusu, koje se mogu pojaviti i na njegovoj vanjskoj strani. Ponekad su praćeni bolom, svrabom ili krvarenjem. Kao i u slučaju proširenih vena, tokom trudnoće se povećava sklonost ka pojavi hemoroida, jer hormoni trudnoće šire krvne žile, a rizik povećava i pritisak koji beba vrši na njih.

1. Pijte mnogo vode

Tako ćete spriječiti pojavu konstipacije, koja uzrokuje veći pritisak i napor za debelo crijevo. Također, jedite namirnice koje sadrže balastne materije.

2. Koristite mast protiv hemoroida

U ljekarnama postoje mnogi preparati kojima se ublažavaju svrab i bol uslijed nastanka hemoroida, ali možete se poslužiti i oblozima, hladnim ili toplim. Isprobajte koja metoda vam najviše odgovara.

3. Izbjegavajte dugo sjedenje

Dugotrajno sjedenje povećava pritisak na mišiće dna karlice čime se pogoršava stanje hemoroida.

4. Izvodite Kegelove vježbe

Ove vježbe poboljšavaju cirkulaciju i rad sustava za probavu: stisnite mišić dna karlice kao da želite zaustaviti mlaz mokraće, ostanite u tom položaju pet sekundi, a zatim opustite mišić. Ponavljajte vježbu svakog dana po deset puta.

5. Vodite računa o higijeni

Nakon pražnjenja crijeva obavezno se operite toplom vodom i sapunom.

Obratite se liječniku ako...

Primjetite krvarenje iz anusa da biste eliminirali drugi, možda ozbiljniji, problem.

Krvarenje iz desni

Tokom trudnoće desni postaju mekše i osjetljivije zbog djelovanja hormona, pa se događa da prokrvare prilikom pranja zuba. Zbog mogućnosti pojave upale desni (gingivitis) potrebno je da se obratite stomatologu.

Spriječite krvarenje iz desni

Redovno perite i čistite zube zubnim končićem (najmanje dva puta dnevno) i obratite se zubaru čim uočite neki problem. Važno je naglasiti da je zdravlje zuba i usne duplje jednako važno kao i zdravlje ostalih dijelova tijela.

Isprobajte 4 namirnice za zdrave zube i desni!

Da li je opasno?

Periodontalno oboljenje (oboljenje desni) ponekad može ukazati na mogućnost preranog porođaja ili na rađanje bebe ispodprosječne tjelesne težine. Zato je važno da se, u slučaju neprekidnog krvarenje iz desni, obratite zubaru.

Konstipacija (zatvor)

Budući da progesteron, jedan od hormona trudnoće, utječe na opuštanje crijeva čime se usporava rad probavnog sustava, logična posljedica je pojava zatvora. Vjerovali ili ne, od njega pati čak 65% trudnica. Štoviše, ovaj problem postaje izraženiji, ako ste i prije trudnoće patili od zatvora ili ako uzimate preparat željeza.

Saznajte kako spriječiti zatvor!

Da li je opasno?

Obratite se doktoru u slučaju da osjećate grčeve i nadutost stomaka, glavobolju, povraćate ili niste imali stolicu tjedan dana. Sve ovo ukazuje na opstrukciju debelog creva, koja se mora hitno riješiti.

Mučnina

Iako se često naziva "jutarnja mučnina", možete je osjetiti u bilo koje dobu dana ili noći. Iako spada u najneugodnije pojave tokom trudnoće, možete biti potpuno mirni, jer ne ugrožava zdravlje bebe.

Da li je opasno?

Ukoliko se mučnina ne povlači tokom cijelog dana, i ne možete zadržiti nimalo hrane u želucu, obratite se liječniku. Povremeno, povraćanje može postati ekstremno, što je stanje koje zahtjeva hospitalizaciju. Takva pojava se naziva hyperemesis gravidarum, a liječi se intravenoznim nadoknađivanjem hranjivih materija i tekućine, kao i medikamenata za zaustavljanje povraćanja.

Proširene vene

Proširene vene najčešće se pojavljuju na nogama, ali mogu se primjeti i oko vulve. Kako se povećava bebina težina tako se obično javlja pulsirajući, bolan osjećaj u venama.

Kako izbjeći pojavu proširenih vena?

  • Bavite se umjerenim fizičkim aktivnostima svakog dana. Šetnja je odličan oblik fizičke aktivnosti, jer aktivira mišiće listova i potiče cirkulaciju.
  • Držite noge podignute kada god je to moguće.
  • Ako ste duže vremena stajali, savijajte listove (mišiće).
  • Kada sjedite, nemojte prekrižiti noge. Također, držite noge na nižoj stolici.
  • Pokušajte spavati s nogama podignim na podlogu otprilike 15 cm.

Isprobajte najbolja eterična ulja za proširene vene!

Da li je opasno?

Zahtjevajte od liečnika da vas pregleda zbog proširenih vena, da bi otklonio mogućnost pojave tromboze (stvaranje krvnih ugrušaka). Ako primjetite crvenilo, bol, ili povišenu temperaturu u jednom dijelu nogu, odmah se obratite liječniku.

Svrab kože

Svrab kože, a naročito na trbuhu, jedna je od najčešćih pratećih pojava trudnoće, prvenstveno zbog njenog rastezanja. Ponekade se događa da se svrab javi na koži cijelog tijela, što je naročito često pred kraj trudnoće.

Kako pobijediti svrab

  • Rashlađujte se - tuširanje, ili kupanje, u mlakoj vodi dobar je način rashlađivanja.
  • Dodajte u kupku nekoliko kapi esencijalnog ulja kamilice.
  • Perite odjeću u blagom deterdžentu bez mirisa i temeljito je isperite, da biste izbjegli reakcije na kemijske materije.
  • Kada god je to moguće, držite trbuh otkriven, da bi koža mogla "disati" i da biste izbjegli iritaciju tkaninom, ili deterdžentom u kojem ste je prali.
  • Svrab nestaje čim se beba rodi, ali ako je intenzivan i konstantan trebate se obratiti liječniku.

Da li je opasno?

Ukoliko svrab prati i žutilo kože, odmah se trebate obratiti liječniku. Intenzivan svrab može ukazati na pojavu vrlo rijetke, ali ozbiljne, komplikacije u funkciji jetre, koja se utvrđuje analizom krvi.

Vrtoglavica

Smanjenje broja eritrocita, koji prenose kisik kroz tijelo, može se odraziti pojavom vrtoglavice, pa čak i gubitkom svijesti. Česte nuspojave trudnoće su i pad krvnog tlaka i razine šećera u krvi, što također uzrokuje nesvjestice.

3 načina da pobijedite vrtoglavicu

  • 1. Uzimanje visokoproteinskih namirnica, kao što su sir i jogurt, sprečava nagle padove šećera u krvi. Ipak, izbjegavajte slatkiše, jer oni izazivaju velike oscilacije glukoze u krvi (nagli porast, a potom pad).
  • 2. Samo polako! Kada se podižete iz sjedećeg, ili ležećeg položaja, onda to činite polako i pažljivo. Ukoliko vam se zavrti u glavi, lezite i podignite noge na jastuk da bi se krv vratila u gornje dijelove tijela i u mozak. Ili, spustite glavu između koljena.
  • 3. Nemojte ležati na leđima. Zbog uvećane težine, može pritisnuti glavne krvne žile, a naročito na kraju trudnoće. Zato je bolje da ležite na boku.

Da li je opasno?

Jake nesvjestice ponekad mogu biti znak anemije, zbog čega se obavezno treba obratiti liječniku. Također, odlazak kod liječnika je neophodan u slučaju da gubite svijest, ili osjećate snažnu nesvjesticu, naročito na kraju trudnoće, jer bi to mogli biti znaci visokog krvnog tlaka.

Viskoki krvni tlak

Redovno kontroliranje krvnog tlaka obavezno je tokom trudnoće, jer je to precizan indikator brojnih problema koji se mogu javiti u ovom periodu. Iako je povišen krvni tlak najčešće kratkotrajna reakcija na stres ili anksioznost, on također može ukazati na preeklampsiju. Ovo stanje, ako se ne uoči i ne tretira na vrijeme, može ugroziti i vaš i bebin život. Ostali simptomi preeklampsije nisu uvijek uočljivi, naročito u prvim mjesecima trudnoće.

Simptomi preeklampsije uključuju

  • Prisustvo proteina u urinu.
  • Otečenost prstiju i zglobova.
  • Glavobolje, a naročito u čeonom dijelu glave.
  • "Točkice" ispred očiju i druge smetnje vida.
  • Bol ispod grudnog koša (sa desne strane).

Snizite razinu krvnog tlaka!

Da li se može liječiti?

Ne, ali je stalno kontroliranje stanja obavezno. Mirovanje u krevetu (najčešće u bolnici) je jedini efikasan način reguliranja krvnog tlaka. Ova mjera je obično dovoljna do kraja trudnoće, ali ako se simptomi pogoršaju, i utvrdi se da ugrožavaju bebu, porođaj će biti izazvan prije predviđenog termina. Nakon porođaja, krvni tlak majke se obično brzo vraća u normalu, a simptomi se povlače.

Da li je opasno?

Osim ako se budno ne prati stanje buduće majke, preeklampsija je potencijalno vrlo opasna, čak može biti i fatalna (negativno utječe na rad bubrega, srca i placente).

Žgaravica

Žgaravica je neugodan osjećaj pečenja u jednjaku i želucu, koje se često javlja tokom trudnoće, zbog opuštanja "poklopca" (valve) na želucu. Zbog toga se djelomično probavljena hrana i želučana kiselina vraćaju u jednjak, što izaziva spomenuti osjećaj.

Muči vas žgaravica? Evo pet savjeta koji će vam dobro doći!

Pobijedite žgaravicu

  • Jedite pomalo, ali često
  • Podignite dok spavate gornji dio tijela više nego što imali običaj prije trudnoće (postavite dva jastuka ispod glave).
  • Izbjegavajte konzumiranje začinjene hrane i prerađenih namirnica, kao i napitaka sa kofeinom.
  • Pijte čaj od kamilice i đumbira.
  • Liječnik vam može propisati antacid (sredstvo koje neutralizira želučanu kiselinu) koji je siguran za primjenu tokom trudnoće.

Preuzmite CentarZdravlja vodič

Dijabetes i prehrana

Slanjem vodiča na odabranu e-mail adresu suglasni ste sa prijavom na CentarZdravlja newsletter.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije