Brennerov tumor

Brennerov tumor

Brennerov tumor
  • Objavljeno: Utorak, 08.07.2008.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Nastanak Brennerova tumora

Pokrovni epitel jajnika predstavlja epitel koji se ontogenetski razvio iz epitela celoma, tj. primitivne fetusne trbušne šupljine. Iz celomskog epitela razvijaju se razlčiti stanični tipovi koji se mogu klasificirati kao serozni (jajovodni), endometrioidni (stanice unutrašnjosti maternice) i mucinozni (koji se nalazi u vratu maternice). Isto tako se zloćudne tvorevine mogu klasificirati u ta tri tipa zloćudnih stanica. Mezotel celoma se može razviti i u druge vrste epitela, kao što je epitel mokraćnog mjehura kao u Brennerova tumora. Ovo je, međutim, znatno rjeđe te je Brennerov tumor daleko manje učestaliji nego drugi tipovi tumora jajnika.

Vrste Brennerova tumora:

  • 1. dobroćudni
  • 2. atipično proliferirajući ("granični", "niski zloćudni potencijal")
  • 3. zloćudni

Zloćudni Brennerovi tumori su iznimno rijetki, kao i oni sa zloćudnim potencijalom.

Dobroćudni Brennerov tumor javlja se uglavnom jednostrano, a u svega 6-7% slučajeva na oba jajnika. Kod jednostranog javljanja češći je na lijevom jajniku. Dobro je ograničen od ostalog tkiva, a površina mu je obično režnjata, sive, žute ili bijele boje. Dobroćudni tip ovog tumora čini 1-2% svih primarnih tumora jajnika. Javlja se uglavnom od četvrtog do osmog desetljeća života, najčešće oko 50. godine.

Atipični Brennerov tumor obično je jednostran i sastoji se od brojnih cističnih šupljina. Najčešće se javlja u 60. godini života.

Zloćudni Brennerov tumor rijetko je obostran. Sadrži cistične prostore s polipoznim čvorovima. Vrlo često su prisutna unutar tumora krvarenja i nekroza odumrle stanice. U 50% slučajeva nalaze se unutar tumora kalcifikacije. Srednja dob kada se ovaj tumor pojavljuje jest 55 godina.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije