10 stvari koje morate znati o cistama na jajnicima

10 stvari koje morate znati o cistama na jajnicima

10 stvari koje morate znati o cistama na jajnicima
  • Objavljeno: Utorak, 30.01.2024.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Izvor slike: Canva

Menstrualni ciklus obično funkcionira kao dobro reguliran sustav. Jajnici se svakog mjeseca pripremaju za ovulaciju jednog jajašca. Hormoni stimuliraju folikule jajnika koje sadrže nezrele jajne stanice, ali samo jedan od tih folikula u potpunosti sazrijeva i raste sve više i više dok na kraju ne pukne i oslobodi jajašce.

Unatoč tome, u svakom organiziranom sustavu postoje određeni nedostaci te niti menstrualni ciklus nije iznimka. Na primjer, folikul možda neće puknuti, već će zarobiti jajnu stanicu. To je čest scenarij koji uzrokuje ciste jajnika.

Iako su bezopasne, neke ciste mogu uzrokovati bolove u zdjelici i lagano krvarenje. Neke također ukazuju na sindrom policističnih jajnika (PCOS) ili rak jajnika. U nastavku pročitajte 10 činjenica koje trebate znati o cistama na jajnicima, zašto se razvijaju i kako ih liječiti.

1. Ciste se obično stvaraju tijekom ovulacije

Ciste na jajnicima su prilično česte i rijetko uzrokuju probleme. Vaše vas tijelo na neki način priprema da dobijete ciste na jajnicima. U većini slučajeva, neoslobođena jajašca uzrokuju napuhavanje folikula i razvoj u cistu. U drugom slučaju, možete razviti cistu žutog tijela, šupljinu koja nastaje nakon što folikul pukne i oslobodi jajašce.

Takve ciste ponekad krvare, uzrokuju bol u zdjelici i krvarenje između menstruacija. Međutim, ti se simptomi često javljaju i tijekom normalnog procesa ovulacije. To rezultira time da mnoge žene koji razviju ciste možda čak i ne znaju da ih imaju.

Ciste obično nestanu unutar nekoliko tjedana i prilično su male. Da bi se cista smatrala cistom, izraslina mora biti velika najmanje tri centimetra. Nasuprot tome, veličina normalnog folikula jajnika je u rasponu od nekoliko milimetara do jednog centimetra. Iako rijetko, moguće je imati veliku cistu koja je velika od 15 do 30 centimetara.

2. Postoje i druge vrste cisti na jajnicima

Iako su rjeđe od folikularnih cista i cista žutog tijela, druge ciste jajnika uključuju dermoidne ciste, endometriome i cistadenome. Dermoidne ciste se sastoje od zametnih stanica, to jest, stanica koje daju nezrela jajašca. Ovakve ciste nisu uobičajene, ali mogu narasti do veličine veće od ostalih cista.

Budući da dermoidne ciste sadrže genetski materijal neophodan za ljudski život, unutar njih možete pronaći i kosu i zube. Obično ne uzrokuju probleme, ali liječnik može kirurški ukloniti dermoidne ciste koje su naročito velike.

Endometriomi se razvijaju zbog endometrioze, koja uzrokuje da tkivo koje normalno oblaže unutrašnjost maternice raste i izvan maternice. To su zapravo benigne vrećice ispunjene tekućinom.

3. Ciste obično ne uzrokuju simptome

Ciste na jajnicima su bezopasne te obično ne uzrokuju simptome ili promjene u menstrualnom ciklusu. Ipak, u rijetkim slučajevima možete primijetiti groznicu, mučninu i povraćanje. To su znakovi da možda imate infekciju. Ako osjetite neke od tih simptoma, trebate se što prije obratiti liječniku.

Drugi scenarij koji zabrinjava liječnike se događa kada cista uzrokuje "uvrtanje" jajnika poznato i kao adneksalna torzija. Uvijanje prekida dotok krvi u jajnik i uzrokuje trajno oštećenje.

Iako je torzija adneksa neuobičajena, zahtjeva hitnu medicinsku pomoć. Trebali biste se odmah obratiti liječniku ako osjetite iznenadnu bol u trbuhu i mučninu.

4. Ginekolog može dijagnosticirati ciste jajnika

Ginekolog može otkriti ciste na jajnicima tijekom rutinskog pregleda. Oni obično lociraju velike ciste tijekom pregleda zdjelice ili ih uoče tijekom transvaginalnog ultrazvuka. Unatoč tome, ako osjetite bol u zdjelici ili druge simptome cista na jajnicima, možete potražiti dodatni pregled izvan redovnog posjeta ginekologu. Stručnjaci navode da je većina cista popraćena sa simptomom boli.

5. Ultrazvuk kao pregled jajnika

Ginekolozi dijagnosticiraju ciste na jajnicima tek nakon provođenja transvaginalnog ultrazvuka. Tanki uređaj prekriven gelom i umetnut u vaginu omogućuje liječniku pregled unutarnjih reproduktivnih organa. Uređaj stvara zvučne valove koji se pretvaraju u slike, a ciste se vizualno mogu prikazati kao sitne crne točkice na tim slikama.

Nakon što potvrdi prisutnost cista, ginekolog odlučuje hoće li ih kirurški ukloniti ili ne. Ako ciste ne uzrokuju probleme, liječnik bi ih mogao nastaviti pratiti radi eventualnih promjena. Liječnik će u većini slučajeva pokušati izbjeći invazivne metode liječenja poput kirurških zahvata.

6. Operacija nije uvijek potrebna

Slučaj u kojem ginekolog može kirurški ukloniti ciste na jajnicima je ako ste u opasnosti od torzije adneksa. Liječnik bi također mogao razmotriti operaciju ako cista ne nestane sama od sebe, naraste do ili više od 10 centimetara, rezultira torzijom adneksa ili postoji sumnja da bi masa mogla biti kancerogena.

Ako trebate operaciju, vjerojatno ćete se podvrgnuti jednom od dva uobičajena zahvata: laparoskopiji ili laparotomiji. Oba postupka uključuju rezove u trbušnoj regiji i otklanjanje cista.

7. Oralna kontracepcija može spriječiti ciste na jajnicima

Kontracepcijske pilule mogu spriječiti ciste na jajnicima ako niste trudni. One sprječavaju ovulaciju te stoga i suzbijaju folikularne ciste koje se mogu razviti tijekom ovulacije.

Ipak, kontracepcijska pilula neće pomoći da postojeća cista nestane brže od uobičajenog, upućuje istraživanje objavljeno 2014. u Cochrane Database of Systematic Reviews.

Neki su liječnici ranije preporučivali kontracepcijske pilule kao opciju liječenja cisti. Međutim, istraživači su otkrili nedostatak znanstvenih dokaza koji bi poduprli taj savjet. Umjesto toga, istraživanje je podržalo pažljivo praćenje cista.

8. Neke su ciste simptom sindroma policističnih jajnika

Kao što naziv implicira, osobe sa sindromom policističnih jajnika razvijaju više cista na jajnicima.

No ono po čemu se PCOS razlikuje od drugih vrsta cista je hormonska neravnoteža. U slučajevima PCOS-a, ciste proizvode androgen, hormon koji podržava razvoj tipičnih muških karakteristika. Dakle, osobe s PCOS-om mogu primijetiti prekomjernu dlakavost, akne i debljanje.

Ostali simptomi PCOS-a uključuju anovulaciju, neredovite mjesečnice i neplodnost.

9. Mogu se pojaviti nakon menopauze

Većina žena koje razviju ciste na jajnicima nisu u menopauzi. Međutim, ciste je moguće razviti sa starenjem, osobito u prvih nekoliko godina nakon menopauze. Prema jednoj studiji objavljenoj 2014. u Clinical and Experimental Obstetrics & Gynecology, otkriveno je da je oko 18 % žena u postmenopauzi u Sjedinjenim Državama imalo ciste na jajnicima tijekom razdoblja od 15 godina.

10. Neke ciste na jajnicima mogu biti kancerogene

Iako ih je većina benigna, postoji mala vjerojatnost da cista na jajnicima ukazuje na rak jajnika.

Kao i kod mnogih drugih vrsta raka, rizik starenjem raste. Otprilike polovica žena koje razviju rak jajnika su starije od 63 godine. Rak jajnika je peti najčešći uzrok smrti povezanih s rakom među ženama.

Ako liječnik sumnja da je cista kancerogena, provest će vaginalni ultrazvuk. Ta pretraga neće dokazati da je tvorba kancerogena, ali može pomoći liječniku utvrditi je li ispunjena tekućinom. Čvrsta masa više ukazuje na rak nego ona ispunjena tekućinom.

Vezani sadržaj:

Vitashop

Najnovije

Najčitanije