Sigurnost kontracepcije

Sigurnost kontracepcije

Sigurnost kontracepcije
  • Objavljeno: Četvrtak, 11.11.2010.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Povijest kontracepcije

Prvi zapisi o kontracepcijskim sredstvima potječu iz drevnog Egipta. Najstarija ilustracija kondoma od životinjskog crijeva stara je više od 3 000 godina. Također se navodila upotreba sredstava poput krokodilskog i slonovog izmeta, meda, sode bikarbone, morskih spužvi natopljenih vinskim octom i slično.                                                                                                

Grčki filozof Soranus djevojkama je preporučio da nakon seksa skoče unatraške sedam puta kako ne bi zatrudnjele. Rimljani su navodno izrađivali kondome od mišićnih tetiva ubijenih neprijateljskih vojnika.
U srednjem su vijeku bili popularni talismani, poput kostiju crnih mačaka koje su se nosile oko vrata, vosak iz magarećih ušiju itd.


Među temeljima dvorca Dudley Castle pored Birminghama u Engleskoj pronađeni su kondomi iz 1640. godine izrađeni od riba i životinjskih crijeva. U doba viktorijanske Engleske koristile su se drvene kockice koje su se umetale u vaginu prilikom snošaja.                        

Porijeklo imena kondom je upitno. Neki navode kako je dr. Condom liječnik koji je opskrbljivao kralja Charlesa II pokrovima od životinjskog tkiva kako bi spriječio njegovo očinstvo potencijalnoj nelegalnoj djeci, a isto tako i prijenos bolesti od prostitutki. Drugi tvrde kako riječ dolazi od dr. Condon ili "Colonel Cundum". Najvjerojatnije je riječ nastala od latinskog condon što znači "prihvatitelj" ili "prihvatno mjesto".                                              

Od oralnih sredstava za kontracepciju, oduvijek su se koristile najrazličitije mješavine trava: timijan, bijela vrba, metvica, glog, cimetovac, kičica, kopitnjak, pelin, arnika i druge. Neke od njih su služile kao abortivi. U Kanadi su Francuzi uveli običaj kuhanja dabrovih testisa u alkoholu te ispijanja navedene tekućine.

U Torontu postoji i Muzej povijesti kontracepcije s više od 600 izložaka prikupljenih iz svih dijelova svijeta.

Ljudi su eksperimentirali s raznim metodama kako bi spriječili trudnoću, a neka od tih sredstva primjenjuju se i danas u pojedinim dijelovima svijeta: mokrenje nakon snošaja, predoziranje vitaminom C, aspirinom ili klorokinom, mješavine različitih kontracepcijskih tableta, tequila, Coca-Cola, marihuana s alkoholom, ispiranje vagine octom ili otopinom sode bikarbone, zauzimanje neuobičajenih položaja tijela ili pokušaji samoozljeđivanja.             

Gumeni kondomi su se počeli masovno proizvoditi nakon 1844. godine kada je Charles Goodyear patentirao vulkanizaciju gume koju je izumio pet godina ranije. U to vrijeme su bili dostupni i kondomi od janjećih crijeva za jednokratnu uporabu. U 1940-im i 50-im su se kondomi nakon uporabe prali i ispirali u petroleju.                                                             

Razvoj hitne kontracepcije («day after pill») počeo je u 1920-im. Prva opisana metoda bila je uporaba visokih doza estrogena. Hormonska kontracepcija, tzv. pilule pojavile su se 1960. Od tada se pojavio i razvio niz kontraceptivnih sredstava: flasteri, injekcije, implatanti, spermicidna sredstva, dijafragme i cervikalne kapice, ženski kondom (femidom), unutar-maternični sustav, spirala, streilizacija, hitna kontracepcija. Metode se preporučuju ovisno o dobi, životnim navikama  i željama pacijenta. No, i dalje najsigurnija i najjeftinija metoda je apstinencija. Primjerice, po jednom istraživanju, odvojeno spavanje prakticira sve više parova. Naime, jedan od deset bračnih parova, dakle njih 10 posto, spava odvojeno.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije