Alergija na hranu

Alergija na hranu

Alergija na hranu
  • Objavljeno: Ponedjeljak, 16.04.2018.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Alergije na hranu se ponajviše javljaju u prvim godinama života i često se očituje kao atopijski dermatitis (ekcem). Najčešće nestaje tijekom djetinjstva, ali nije rijetko da pripremi put za alergiju dišnih puteva i njezin najteži oblik - bronhijalnu astmu.
Kategorija: Alergije

Kako se provodi prevencija?

Postoje dva tipa prevencije:
- primarna: provodi se prije senzibilizacije (prije susreta s alergenom)
- sekundarna: kada je senzibilizacija već nastupila.
Boriti se protiv alergije na vrijeme nije uvijek moguće: ponekad se susret s alergenom događa još tijekom fetalnog života (prije rođenja).

Može li se učiniti nešto prije rođenja?

Zapravo nije moguće. U prošlosti je prevladavalo mišljenje da se promjenom prehrane majke može odstraniti namirnice koje su potencijalno "opasne" tijekom trudnoće (i za vrijeme dojenja), kako bi se otklonila mogućnost senzibilizacije još prije rođenja. No stručnjaci to ne preporučuju jer ne postoje dokazi o učinkovitosti ovog postupka.

Što učiniti nakon rođenja?

Prva i najvažnija mjera nakon što se dijete rodi je isključivo prehrana na prsima, najmanje 4-5 mjeseci (SZO preporuča do 6 mjeseci). To je posebice važno za dojenčad u koje postoji rizik, ali isto vrijedi i za ostale. Nadalje, dojenje je važno nastaviti i onda kada je započeta dohrana (nemliječna hrana sa 6 mjeseci).

Ako dijete s rizikom od alergije nije dojeno?

U dojenčadi s rizikom za razvoj alergije treba procijeniti zajedno s nadležnim pedijatrom mogućnost prehrane s hidrolizatom (bjelančevine u ovakvom mlijeku razgrađene su do svojih osnovnih sastojaka - aminokiselina), mlijeka sa što manjim udjelom bjelančevina iz kravljeg mlijeka.

Koja pravila treba primijeniti kod dohrane?

Postupak se osniva na opreznom uvođenju namirnica koje su jaki alergeni, kao što je kravlje mlijeko i bjelanjak jajeta tek nakon navršene godine dana. Neka istraživanja potakla su diskusije u odnosu na ove upute. Sve dok se ne postigne veća sigurnost savjetuje se pridržavati se dosadašnjih preporuka, a u slučaju bilo kakve sumnje, obratiti se za savjet izabranom pedijatru.

Mogu li biti od koristi mliječni fermenti?

Mogu jer pridonose uravnoteženju crijevne bakterijske flore. Primijećeno je da u djece koja su senzibilizirana (tako da mogu razviti alergiju), crijevo češće nastanjuju "loše" bakterije (stafilokoki i klostridije), prije nego one "dobre" (laktobacil b. bifidus).

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!