Sistemski eritemski lupus

Sistemski eritemski lupus

Sistemski eritemski lupus
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Sistemski eritemski lupus je autoimuna bolest vezivnog tkiva koja može zahvatiti razne dijelove tijela od kože do živčanog sustava. Bolest karakterizira stvaranje autoantitijela prema dijelovima stanične jezgre te nastajanje imunokompleksa.
Kategorija: Alergije

Laboratorijski nalazi

Pretraga za rano otkrivanje bolesti je fluorescentni test na protustanična antitijela (ANA) u serumu. Visok titar ANA je pozitivan kod 98% bolesnika sa SLE-om.
Još specifičniji test je na protuDNA antitijela koji je gotovo karakterističan za SLE.
Razina serumskog komplementa je redovito niska kod aktivne bolesti i obično najniža kod bolesnika s bubrežnom bolešću.
Razina c-reaktivnog proteina (crp) je upečatljivo niska kod SLE-a, čak i kada je sedimentacija eritrocita jako visoka, a može biti i iznad 100 mm/h.
Analiza urina može biti normalna ali je nalaz bjelančevina u mokraći uobičajen, pojava eritrocita i granuliranih cilindara u mokraći govori za aktivni nefritis.
Nalaz biopsije bubrega nije nužan za dijagnozu ali može otkriti kolika je zahvaćenost bubrega i biti smjernica u izboru liječenja.

Dijagnoza sistemskog eritemskog lupusa

Kada je riječ o mlađoj ženi koja ima temperaturu, eritemske promjene na koži, bolove i otekline zglobova, dokaze bubrežne bolesti povećanu koncentraciju proteina i protuDNA antitijela u serumu onda je prepoznavanje bolesti jednostavno. Ipak često SLE može imitirati druge bolesti vezivnog tkiva posebno reumatoidni artritis. Vrlo je važno razlučiti diskoidni od sistemskog oblika bolesti, glede liječenja i prognoze.
Američko reumatološko društvo je izdalo kriterije za klasifikaciju SLE-a, 4 od sljedećih 11 kriterija je potrebno:
1. kožne promjene, osip, leptirasto crvenilo
2. diskoidni osip
3. fotosenzitivnost
4. oralne ulceracije
5. artritis
6. serozitis (pleuritis ili perikarditis)
7. bubrežna bolest
8. hematološke promjene (leukopenija, limfopenija, anemija, trombocitopenija)
9. neurološki poremećaji
10. pozitivni testovi na LE-stanice, antiDNA, antiSm protutijela ili lažno pozitivan test na sifilis
11. ANA

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!