Salmoneloze - bolesti uzrokovane Salmonelama

Salmoneloze - bolesti uzrokovane Salmonelama

Salmoneloze - bolesti uzrokovane Salmonelama
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Epidemiologija salmoneloza je prilično komplicirana. Kako su salmonele raširene po cijelom životinjskom svijetu, čovjek se može zaraziti pri direktnom kontaktu s životinjom, konzumiranjem hrane ili pak preko životinjskih ekskreta.
Kategorija: Infekcije

Liječenje salmoneloza​

U terapiji salmoneloza je u većini slučajeva dostatna rehidracija i dijeta.
Antibiotska terapija je kontraindicirana, ukoliko primijenimo antibiotike u akutnoj fazi postoji opasnost od razvoja Herxheimerove reakcije (oslobađanje endotoksina), a kada je damo kliconošama dokazano je produženje trajanja kliconoštva ili uslijed djelovanja na normalnu floru do ponovnog aktiviranja infekcije. Jedina iznimka iz ovog pravila je infekcija kod novorođenčadi koju prati visok letalitet, to je u biti bolnička infekcija pa se i antibiotska terapija izabire po pravilima pri liječenju bolničkih infekcija.

Prevencija salmoneloza​

Bolest je kod čovjeka samoograničavajuća, nakon preboljele infekcije nema dugotrajnog kliconoštva. S. enteritidis je najbolje prilagođena probavnom traktu čovjeka pa je kod nje i kliconoštvo najduže ali traje svega jedan i pol do dva mjeseca.

U prirodi je praktički nemoguće eliminirati uzročnika, stoga su u prevenciji najvažniji prijavljivanje bolesnika, kultura prehrane i osobna higijena. Dobra termička obrada živežnih namirnica je najvažniji postupak u prevenciji salmoneloza, čak i kad je riječ o jako primarno zagađenoj hrani (sirova piletina). Termički obrađena hrana se ne smije ostavljati za drugi obrok posebno ne u institucijama javne prehrane. Ukoliko se hrana čuva (max. 2 - 3 sata) onda se mora čuvati na temperaturi ili iznad 60 ili ispod 8 °C.
Treba pokušati zaštiti hranu od kontakta sa insektima, najčešće muhama. Kod djece u rodilištu je od značenja i pranje ruku nakon previjanja ili pregleda svakog djeteta prije nego što se prijeđe na drugo.

Premda su ovi savjeti prevencije dobro znani i korisni kod mnogih otrovanja hranom, ipak su salmoneloze danas u porastu i postaju sve aktualniji zdravstveni problem i u zemljama s najvišim higijenskim standardom.
Industrijalizacija prehrane, masovna prerada živežnih namirnica životinjskog porijekla s miješanjem životinjskih dijelova raznih životinja pogoduju kontaminaciji velikih količina hrane životinjskog porijekla. Upotreba kontaminiranog koštanog brašna jedne životinje za hranjenje drugih životinja na farmama, sve intenzivnija kolektivna prehrana i upotreba konzerviranih živežnih namirnica, te konačno suvremeni način života čovjeka s čestim uzimanjem obroka izvan kuće, su omogućili da se salmonela ne samo prilagodi napretku čovječanstva nego da iz tog napretka izvuče i dobit.

www.medicina.hr

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!