Osteomijelitis, upala kosti

Osteomijelitis, upala kosti

Osteomijelitis, upala kosti
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Pod pojmom osteomijelitisa, tj. infekcije kosti, svrstava se čitav niz kliničkih slika različita uzroka. Različiti mogu biti tijek bolesti, način ulaska infekcije i bolesnikova dob. Ipak uzročnici mogu biti nespecifični ili specifični (TBC, sifilis, tifus, lepra).
Kategorija: Kosti

Akutni egzogeni (vanjski) oblik osteomijelitisa

Infekcija nastaje izravnim kontaktom s uzročnikom, najčešće zbog traume, tako da se ova vrsta osteomijelitisa najčešće i naziva posttraumatskim osteomijelitisom.

Egzogeni osteomijelitis može imati isključivo akutni oblik ili s vremenom prijeći u sekundarno kronični oblik, koji karakterizira dugotrajnost i sklonost recidivima. Iako bi se s pravom moglo očekivati da je današnje vrijeme primjene modernih antiseptičkih sredstava, antibiotika i moderne operativne tehnike broj osteomijelitisa sve manji, ipak se mora konstatirati upravo suprotno. Uzroci za to su prije svega stalan porast broja prometnih nesreća, ozljeda na radu i sportskih ozljeda.

Na nastanak i razvoj osteomijelitisa u svakoga pojedinog bolesnika utječe cijeli niz čimbenika:

  • 1. obrambeni sustav i kontaminacija rane patogenim bakterijama
  • 2. lokalni faktori
  • 3. vrsta prijeloma (otvoreni ili zatvoreni)
  • 4. vrsta i trajanje kirurškog zahvata
  • 5. operacijska dvorana, operacijski tim, operativna tehnika.

U tijeku bolesti, posebno ako traje duže vremena, česte su i miješane infekcije tj. infekcije sa više uzročnika istovremeno.

Klinička slika akutnog egzogenog oblika osteomijelitisa

U većine bolesnika je karakteristična, i dijagnozu nije teško postaviti. Osim općih znakova povišene temp., leukocitoze i ubrzane sedimentacije krvi, lokalno nalazimo: crvenilo, oteklinu, toplinu i bol. Rana obično vlaži, a prema kvaliteti i kvantiteti sekreta često možemo zaključivati o intenzitetu i vrsti infekcije.

Liječenje akutnog egzogenog oblika osteomijelitisa

Potrebno je u prvom redu spriječiti prelazak akutne u kroničnu formu bolesti. Potrebna je primjena antibiotika što hitnije i nije moguće uvijek čekati analizu obrade rane i antibiograma. To su većinom antibiotici širokog spektra koji se primjenjuju parenteralno i u dovoljno velikim dozama. Ako je posrijedi miješana infekcija potrebno je primijeniti više antibiotika, pri čemu treba voditi računa o njihovim farmakološkim svojstvima i međusobnoj interakciji. Otvaranje žarišta i toaleta također spada u hitne mjere terapijskog pristupa.

Povišen položaj i mirovanje udova ima za svrhu da se smanji oteklina koja se i normalno pojavljuje nakon svake operacije, a koja je u uvjetima infekcije još izraženija. Osim toga mirovanjem se želi spriječiti širenje infekcije, pa, u slučaju akutnog osteomijelitisa, odustajemo od principa rane mobilizacije.

Prognoza akutnog egzogenog oblika osteomijelitisa

Prognoza za izlječenje akutnog egzogenog osteomijelitisa nije sigurna. Ona ovisi o vrsti ozljede, o tipu uzročnika i njegovoj otpornosti na antibiotike, vremenu kad se započelo sa liječenjem, te dosljednosti mjera koje obuhvaćaju liječenje.

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!