Stevens Johnsonov sindrom

Stevens Johnsonov sindrom

Stevens Johnsonov sindrom
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Stevens Johnsonov sindrom je bolest kože i sluznica koja se odlikuje vrućicom, erozijom u ustima, teškim konjunktivitisom i kožnim promjenama na cijelom tijelu. uzimanjem lijekova (njihova nuspojava).
Kategorija: Koža

Liječenje Stevens Johnsonovog sindroma

Za ovu bolest ne postoji specifično liječenje već agresivna potporna terapijaprekinuti uzimanje sumnjivih lijekova te svih lijekova koji nisu nužno potrebni za preživljavanje bolesnika. Cijeljenje kožnih promjena traje oko dva tjedna pa je za to vrijeme potrebno s kožom postupati u sterilnim uvjetima i stavljati dezinficijense. Uporabu srebrnog sulfadiazina treba izbjegavati. U oči je potrebno kapati antibiotske kapljice i stavljati masti. Potrebna je intenzivna nadoknada tekućine i elektrolita, održavanje temperature prostorije na 30-32 stupnja, analgetici, sedativi, antibiotici za eventualne infekcije, heparin (terapija kojom se umanjuje zgrušavanja krvi) i antacidi (lijekovi koji smanjuju razinu kiseline u želucu).
Antibiotici se ne preporučuju osim ako je u brisu kožnih promjena nađena povećana količina bakterija, ako naglo padne tjelesna temperatura ili se pacijentovo stanje dramatično pogorša.
Kortikosteroide treba izbjegavati jer mogu biti jedan od čimbenika koji uzrokuju sindrom te pogoršati simptome i prognozu. usmjerena na simptome. Odmah treba

Prognoza Stevens Johnsonovog sindroma​

Ukoliko se stanje odmah prepozna i poduzme prikladno liječenje prognoza je obično dobra za veliku većinu pacijenata. Smrtnost je otprilike 5% te je veća što je zahvaćen veći dio tijela kožnim promjenama. Teška infekcija (sepsa) najčešći je uzrok smrti. Starija dob, zahvaćanje unutarnjih organa i nedavno presađivanje koštane srži loši su prognostički čimbenici. Iako češće obolijevaju od ovog sindroma, osobe zaražene HIVom nemaju povećanu smrtnost.
Pacijenti koji prežive SJS obično ozdrave za 3-4 tjedna. Nakon bolesti ponekad mogu ostati trajne posljedice na očima u vidu priraslica i oštećenja te čak i sljepoća.

www.medicina.hr

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!