Stevens Johnsonov sindrom

Stevens Johnsonov sindrom

Stevens Johnsonov sindrom
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Stevens Johnsonov sindrom je bolest kože i sluznica koja se odlikuje vrućicom, erozijom u ustima, teškim konjunktivitisom i kožnim promjenama na cijelom tijelu. uzimanjem lijekova (njihova nuspojava).
Kategorija: Koža

Simptomi Stevens Johnsonovog sindroma

Na početku bolesti se mogu javiti vrućica, kašalj, bolno grlo, peckanje očiju i slabost kao uvod u ostale simptome. Kožne promjene, koje bole ili peku, su obično simetrične te se mogu pojaviti na cijelom tijelu. Počinju simetrično na licu i prsima
Sluznice su zahvaćene u gotovo 90% pacijenata. Promjene su bolne. Najčešće su zahvaćene sluznice usta, očiju, genitalija i anusa. Zbog zahvaćanja sluznice usta i grla otežano je gutanje i hranjenje. Dodatni su simptomi, zbog zahvaćanja sluznica drugih organa: bolno mokrenje, bol u očima, osjetljivost na svjetlo, pad vida, suzenje, proljev, teško disanje.

Dehidracija se javlja u gotovo polovine pacijenata zbog gubitka tekućine kroz oštećenu kožu, povišene tjelesne temperature, proljeva i smanjenog unosa tekućine zbog bolnog gutanja. te se tijekom nekoliko sati ili dana prošire na ruke, trbuh, leđa i noge. Zahvaćaju, prema definiciji, manje od 10% površine tijela. U sredini tamnocrvenih kožnih promjena nakon dva do pet dana stvara se mjehur ili ogoljena površina iz koje može kapati. Zbog ovoga kožne promjene poprimaju izgled mete ili cvijeta irisa.

Komplikacije Stevens Johnsonovog sindroma​

Komplikacije SJS slične su onima koje se viđaju kod masivno opečenih bolesnika. Uključuju: gubitak velikih površina kože, masivne otekline, gubitak tekućine i elektrolita, bolest brojnih organa uključujući upalu pluća, suženja jednjaka, upalu jetre (hepatitis) i bubrega (nefritis), anemiju zbog gubitka krvi te smanjen broj bijelih krvnih stanica. Mršavljenje, bol i nervoza često se viđaju.

Dijagnoza Stevens Johnsonovog sindroma​

SJS se može prepoznati po karakterističnim promjenama kože i sluznica, poznavanjem lijekova koje bolesnik uzima te pretragama kao što su biopsija kože i direktna imunofluorescencija.

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!