Esencijalna trombocitoza

Esencijalna trombocitoza

Esencijalna trombocitoza
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Naziv esencijalna trombocitoza znači povećanje broja krvnih pločica (trombocita) nepoznatog uzroka. Broj trombocita u krvi je iznad 600 x 10 9/l. Pri dijagnosticiranju treba isključiti bujanje trombocita nastalo kao odgovor na upale, krvarenje, manjak željeza ili rak.

Simptomi esencijalne trombocitoze

Bolest se očituje različitim simptomima ovisno o broju i funkciji trombocita. Tijekom dugog vremenskog perioda je većina bolesnika bez simptoma. Povećan broj trombocita dovodi do njihova sljepljivanja i začepljenja arterija i/ili vena. Začepljenje krvnih žila mozga dovodi do prolaznog ili dovršenog moždanog udara, a teške su posljedice i kod začepljenja krvnih žila ruku i nogu, srca i crijeva koji dovode do odumiranja tkiva (infarkti) zbog nedostatka ishrane putem krvi. Eritromegalija je stanje kad su uslijed začepljenja malih arterija ekstremiteti crveni i povećani. Oko polovine bolesnika ima krvarenja, obično iz kože, nosa. Usta, ali i iz probavnog sustava. Modrice teško i sporo zacjeljuju, a krvarenja je teško zaustaviti.

Dijagnoza esencijalne trombocitoze

Dijagnoza se postavlja na temelju razgovora s bolesnikom, pregleda i dijagnostičkih pretraga.
Laboratorijski nalazi krvi pokazuju povećanje broja trombocita. Funkcija ovih trombocita je poremećena zbog čega i nastaju krvarenja, otežano cijeljenje rana i modrica te je otežano zaustavljanje krvarenja. Biopsija koštane srži također ukazuje na ovaj poremećaj. Ukoliko je broj trombocita povećan, a nema znakova koji bi ukazivali da je to posljedica nekog već postojećeg bolesnog stanja organizma (upala, rak, krvarenje, manjak željeza), to je dovoljno za postavljanje dijagnoze idiopatske trombocitoze.

Tijek bolesti

U mlađih bolesnika je bolest dobroćudnija i može dugo trajati bez simptoma. Stariji bolesnici umiru uglavnom zbog poremećaja procesa zgrušavanja koji je nastao zbog poremećene funkcije trombocita. U četvrtine bolesnika bolest može prijeći u mijelofibrozu, a u malog broja bolesnika prelazi u akutnu leukemiju.

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!