Munchausenov sindrom

Munchausenov sindrom

Munchausenov sindrom
  • Objavljeno: Ponedjeljak, 16.04.2018.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Znakovi i simptomi Munchausen sindroma izmjenjuju se oko zavaravanja ili stvaranja bolesti ili ozljede, a sve kako bi zadovoljili duboke emocionalne potrebe. Osobe sa sindromom ulažu puno truda kako bi se izbjeglo otkrivanje njihovih obmana, tako da ćete teško primijetiti da su njihovi simptomi zapravo dio ozbiljnih psihičkih poremećaja.
Kategorija: Mentalno zdravlje

Životni stil i kućni lijekovi

Prevladavanje Munchausenovog sindroma može biti jako teško. Za one koji su u mogućnosti započeti prve korake prema upravljanju ovim stanjem, ovi savjeti mogu pomoći:

Držite se tretmana liječenja. Držite se terapije i uzimajte lijekove prema uputama. Ako osjećate potrebu da si naškodite ili prouzročite bolest, iskreno razgovarajte sa svojim terapeutom ili liječnikom radi pronalaska boljeg načine kako se nositi sa svojim emocijama.

Odredite si jednog liječnika. Odredite si jednog pouzdanog liječnika za upravljanje vašeg stanja, za razliku od konstantnog mijenjanja liječnika, specijalista i kirurga.

Sjetite se rizika. Podsjetite se da se suočavate sa stalnim ozljedama ili čak i smrti, svaki put kada se ozlijedite ili prolazite nepotrebne testove ili rizične operacije.

Razmislite o biofeedbacku ili samo-hipnozi. Neka istraživanja pokazuju da biofeedback i samo-hipnoza mogu ponuditi osjećaj opuštanja i kontrole nad svojim stanjem.

Nemojte bježati. Oduprite se porivu da pronađete novog liječnika ili da pobjegnete u novi grad gdje liječnici nisu svjesni vašeg stanja. Vaš terapeut može vam pomoći u prevladavanju tih moćnih poriva.

Povežite se s nekim. Mnogim ljudima sa sindromom nedostaju prijateljstva i drugi odnosi. Pokušajte naći nekoga kome se možete povjeriti, zabaviti se s njim i ponuditi mu/joj svoju podršku.

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!