Tjelesni dismorfni poremećaj

Tjelesni dismorfni poremećaj

Tjelesni dismorfni poremećaj
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Tjelesni dismorfni poremećaj je vrsta kronične duševne bolesti kod koje ne možete prestati razmišljati o mana na svom tijelu. Vaš izgled je za vas tako sramotan i uznemirujući da ne želite da vas itko vidi. Tjelesni dismorfni poremećaj ponekad se naziva "zamišljena ružnoća."
Kategorija: Mentalno zdravlje

Testovi i dijagnoza tjelesnog dismorfnog poremećaja

Ako vaš liječnik misli da imate tjelesni dismorfni poremećaj ili druge duševne bolesti, on ili ona može provesti niz medicinskih i psiholoških testova i pretraga. To može pomoći odrediti dijagnozu, isključiti druge probleme koji bi mogli biti uzrok simptoma.

Fizički pregled
To može uključivati mjerenje visine i težine, provjeru vitalnih znakova, kao što su rad srca, krvni tlak i temperatura, slušanje srca i pluća, te ispitivanje abdomena.

Laboratorijska ispitivanja
To može uključivati kompletnu krvnu sliku, te provjeru funkcije štitnjače.

Psihološka procjena
Liječnik će razgovarati s vama o vašim mislima, osjećajima i obrascu ponašanja. On ili ona će vas pitati o simptomima, uključujući i kada su počeli, kako su teški, kako utječu na vaš svakodnevni život i da li ste imali sličnih epizoda u prošlosti.

Može biti teško dijagnosticirati tjelesni dismorfni poremećaj. To može biti zato što se osjećate neugodno zbog svog izgleda da izbjegavate liječničku pomoć, jer ne otkrivate svoje prave osjećaje ili zato što ne shvaćate koliko je vaša slika iskrivljena. Također, tjelesni dismorfni poremećaj katkad može izgledati slično drugim stanjima, kao što su poremećaj prehrane ili opsesivno-kompulzivni poremećaj. Može potrajati neko vrijeme kako biste dobili točnu dijagnozu.

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!