Oštećenje atrioventrikularnog kanala

Oštećenje atrioventrikularnog kanala

Oštećenje atrioventrikularnog kanala
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Oštećenje atrioventrikularnog kanala je kombinacija nekoliko abnormalnosti srca prisutna kod rođenja (kongenitalne anomalije).Oštećenje atrioventrikularnog kanala omogućuje da dodatna krv cirkulira u pluća. To preopterećuje srce i uzrokuje njegovo povećanje.
Kategorija: Srce

Uzroci oštećenja atrioventrikularnog kanala

Oštećenje atrioventrikularnog kanala događa se tijekom fetalnog rasta kada se bebino srce razvija. Dok neki čimbenici, kao što je Downov sindrom, mogu povećati rizik od oštećenje atrioventrikularnog kanala, u većini slučajeva uzrok je nepoznat.

Normalno funkcioniranje srca

Srce je podijeljeno na četiri komore, dvije na desnoj i dvije na lijevoj strani. U obavljanju svog osnovnog posla, pumpanja krvi kroz tijelo, srce koristi lijevu i desnu stranu za različite zadatke. Desna strana pumpa krv u žile koje vode do pluća. U plućima, kisik obogaćuje krv koja zatim cirkulira u lijevu stranu. Lijeva strana srca pumpa krv u aortu koja raznosi krv u ostatak tijela. Zalisci kontroliraju protok krvi. Otvaraju se kako bi krv prešla u sljedeću komori ili u arterije, i ​​zatvaraju se kako se krv ne bi vratila natrag.

Rupa u septumu

Kod djelomičnog oštećenje atrioventrikularnog kanala, postoji rupa u zidu (septumu) koja razdvaja gornje komore srca. Također, mitralni zalisci između gornje i donje lijeve komore ne mogu se zatvoriti u potpunosti. Mitralni zalistak je ulazni zalistak lijeve klijetke koji se otvara kada se lijeva klijetka puni krvlju (dijastola) i zatvara kada klijetka istiskuje krv u aortu (sistola).

Kod potpunog oštećenja atrioventrikularnog kanala, postoji velika rupa u središtu srca. Zbog septuma nema kontakta između dviju pretklijetki i dviju klijetki. Umjesto dva odvojena zaliska, jednog na desnoj strani (trikuspidni) i jednog na lijevoj strani (mitralni), postoji jedan veliki zajednički zalistak između gornje i donje komore koji se ne može čvrsto zatvoriti.

Kisikom bogata i kisikom siromašna krv miješa se kroz rupu septuma, a krv curi u niže komore srca (klijetke). Zbog toga srce radi teže, a to uzrokuje povećanje srca.

Čimbenici rizika oštećenja atrioventrikularnog kanala​

Iako je točan uzrok oštećenja atrioventrikularnog kanala nepoznat, nekoliko faktora može povećati rizik od prirođenih srčanih mana:

  • Downov sindrom
  • Rubela (rubeola) ili druge virusne bolesti tijekom rane trudnoće
  • Roditelj koji je imao oštećenje atrioventrikularnog kanala
  • Pijenje previše alkohola tijekom trudnoće
  • Loše kontroliran dijabetes tijekom trudnoće
  • Uzimanje nekih vrsta lijekova tijekom trudnoće

Provjerite sa svojim liječnikom prije uzimanja bilo kakvih lijekova ako ste trudni, pa čak i kada pokušavate zatrudnjeti.

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!