Trovanje alkoholom

Trovanje alkoholom

Trovanje alkoholom
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Trovanja alkoholom je ozbiljna, a ponekad i smrtonosna posljedica ispijanja velike količine alkohola u kratkom vremenskom razdoblju. Pijenje previše alkohola prebrzo može utjecati na disanje, broj otkucaja srca i potencijalno dovesti do kome i smrti.
Kategorija: Trovanje

Uzroci trovanja alkoholom

Alkohol dolazi u nekoliko oblika:

  • Izopropilni alkohol, koji se nalazi u alkoholu za dezinfekciju, losionima i nekim proizvodima za čišćenje
  • Metanol, čest sastojak u antifrizu, bojama i otapalima
  • Etanol, koja se nalazi u alkoholnim pićima, vodicama za ispiranje usta i nekim lijekovima


Iako se trovanje alkoholom može dogoditi slučajnim ili namjernim ispijanjem kućanskih proizvoda koji sadrže alkohol, do trovanja alkoholom obično dolazi zbog ispijanje previše alkoholnih pića u kratkom vremenskom razdoblju.

Koliko je previše?

Za razliku od hrane, koja se može satima probavljati, tijelo brzo apsorbira alkohol, mnogo prije nego većinu drugih hranjivih tvari. Ali, treba puno više vremena da se tijelo oslobodi alkohola.

Većinu alkohola obrađuje jetra, a treba oko jedan sat da jetra obradi alkohol iz jednog pića. Miješana pića mogu sadržavati više vrsta alkohola, stoga jetri može trebati više vremena da ih obradi.

Stopa po kojoj se alkohol obrađuje može značajno varirati od osobe do osobe i ovisi o brojnim čimbenicima. Općenito, pijenje više od jednog pića na sat daje jetri više posla nego što ona može napraviti. Pretjerano uzimanje alkohola, koje se obično definira kao ispijanje pet i više pića zaredom, osobito je opasno. Pijenje velikih količina alkohola tako brzo znači da možete popiti smrtonosnu dozu prije nego što se onesvijestite.

Što se događa u vašem tijelu kada popijete?

Alkohol utječe na disanje, rad srca i refleksa za povraćanje koji vas čuva od gušenja. Pijenje previše alkohola može usporiti i, u nekim slučajevima, isključiti te funkcije. Tjelesna temperatura također može pasti (hipotermija), što dovodi do zastoja srca. Razina šećera u krvi može pasti tako nisko da uzrokuje napadaje.

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!