Interseksualnost

Interseksualnost

Interseksualnost
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Interseksualnost je rijetko stanje koje se najčešće uočava ubrzo nakon rođenja. Vanjsko spolovilo dojenčeta nije izričito muško ili žensko. Bebine genitalije ne mogu biti dobro formirane ili dijete može imati obilježja oba spola. Vanjski spolni organi ne moraju se podudarati s unutarnjim spolnim organima.

Pretrage i dijagnoza interseksualnosti

Ako je beba rođena s neodređenim genitalijama, prvi korak je utvrditi uzrok poremećaja. Ove informacije su dobar vodič za daljnje liječenje i odluku o spolu djeteta. Interseksualnost je složeno stanje, stoga ćete možda ćete biti upućeni stručnjaku za poremećaje u spolnom razvoju.

Vaš liječnik će vjerojatno početi postavljati pitanja o vašoj obitelji i povijest bolesti, i napraviti fizički pregled genitalija.

Liječnički će vjerojatno preporučiti sljedeće pretrage i postupke:

  • analiza krvi i urina za mjerenje razine hormona
  • kromosomska analiza kako bi se utvrdio genetski spol (XX ili XY)
  • ultrazvuk zdjelice i trbuha radi provjere nespuštenih testisa, uterusa i vagine
  • rendgen s korištenjem kontrastne boje kako bi se razjasnila anatomija

Ako ti testovi ne pružaju dovoljno informacija za uspostavljanje dijagnoze, liječnik može koristiti minimalno invazivni operativni zahvat kako bi se uzeo uzorak tkiva za biopsiju. Specijalizirano testiranje može dati više informacija o uzroku poremećaja spola.

Dodjela spola

Koristeći podatke prikupljene pretragama i testiranjima, liječnik može predložiti odgovarajući spol za dijete. Prijedlog će se temeljiti na genetskom spolu, anatomiji i budućem reproduktivnom i seksualnom potencijalu. Obično, obitelj može donijeti odluku u roku od nekoliko dana nakon rođenja. Roditelji trebaju biti svjesni da kako dijete odrasta, on ili ona može donijeti drugačiju odluku o spolu.

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!