Sve informacije o lijekovima i medicinskim proizvodima isključivo su informativne prirode. Svrha objavljenih informacija nije davanje potpunih informacija o primjeni, doziranju, mjerama opreza, uputama, upozorenjima i mogućim nuspojavama, interakcijama s drugima lijekovima i alergijskim reakcijama.
Što Knavon forte sadrži?
Djelatna tvar je ketoprofen.
Jedna filmom obložena tableta sadržava 100 mg ketoprofena.
Pomoćne tvari
Tabletna jezgra: laktoza hidrat; celuloza, mikrokristalicna; povidon; kannelozanatrij, umrezena; talk; magnezijev stearat.
Film ovojnica: hipromeloza; makrogol 6000; talk; boja titanijev dioksid (E171); poliakrilat, 30 postotna rasprsina; boja indigo cannine (EI32).
Kako Knavon forte tableta izgleda i sadržaj pakiranja
Knavon forte 100 mg tableta je bikonveksna tableta, svijetloplave boje. 20 tableta u smeđoj staklenoj bočici s aluminijskim zatvaračem, u kutiji.
Kako čuvati Knavon forte?
Knavon forte tablete morate čuvati izvan dohvata i pogleda djece!
Lijek čuvajte pri temperaturi do 25°C.
Lijek se ne smije primijeniti nakon isteka roka valjanosti navedenog na pakiranju!
Lijekovi se ne smiju odlagati putem kućnih otpadnih voda ili kućnog otpada. Pitajte ljekarnika kako odlagati lijekove koje više ne trebate. Takvim ponašanjem čuvamo nas okoliš.
Što je Knavon forte i za što se koristi?
Knavon forte tablete sadrže ketoprofen koji pripada skupini nesteroidnih protuupainih lijekova.
Knavon forte ublažava bol u zglobovima i mišićima i znakove upale te poboljšava zglobnu
pokretljivost. Primjenjuje se u sljedećim slučajevima: reumatske tegobe, bol u leđima i križima, giht, ozljede i druga bolna stanja mišića i zglobova. Također se primjenjuje za ublažavanje boli nakon kirurških i ortopedskih zahvata, kao i pri bolnim menstruacijama.
Kako uzimati Knavon forte?
Važno je da uzimate lijek onako kako Vam je odredio Vas liječnik. Ako niste sigurni kako trebate uzimati ovaj lijek, zatražite savjet od svojeg liječnika ili ljekarnika.
Odrasli
Knavon forte tablete se primjenjuju u dozi od 100-200 mg (1-2 Knavon forte tablete) jedanput na dan. Doziranje je individualno, ovisno o tje1esnoj masi i težini bolesti. Najveća dnevna doza ketoprofena iznosi 200 mg. Prije početka liječenja dozom od 200 mg dnevno potrebno je pažljivo procijeniti odnos rizika i koristi, a primjena većih doza se ne preporuča.
Starije osobe
Poseban oprez potreban je u starijih bolesnika zbog povećane mogućnosti nuspojava. Potrebno je primijeniti najmanju učinkovitu dozu, a tijekom prva 4 tjedna primjene pratiti bolesnike zbog mogućnosti krvarenja iz probavnog sustava.
Djeca
Budući da nema dovoljno podataka o djelotvornosti i neškodljivosti primjene ketoprofena u djece, doziranje u djece nije utvrđeno.
Ako uzmete više Knavon fortetableta nego što ste trebali
Ako uzmete više Knavon fortetableta nego što ste trebali, obratite se svom liječniku ili u najbližu zdravstvenu ustanovu. Sa sobom ponesite i ovu uputu kako bi zdravstveno osoblje znalo koji ste lijek uzeli.
U slučaju predoziranja mogu se javiti pospanost, bol u trbuhu praćena povraćanjem, a rijetko može doći i do sniženja krvnog tlaka, otezanog disanja ili pojave krvi u stolici.
Ako ste zaboravili uzeti Knavon forte
U slučaju da ste zaboravili uzeti dozu, uzmite ju sto prije, osim ukoliko nije blizu uobičajeno vrijeme za sljedeću redovnu dozu. Nemojte uzimati dvostruku dozu kako biste nadoknadili onu koju ste propustili.
U slučaju bilo kakvih nejasnoća ili pitanja u vezi s primjenom Knavon fortetableta, obratite se svom liječniku ili ljekarniku.
Nemojte uzimati Knavon forte ako:
- ste preosjetljivi na ketoprofen, neki od pomoćnih sastojaka lijeka, acetilsalicilnu kiselinu ili druge nesteroidne protuupalne lijekove (npr. ibuprofen ili indometacin). Znakovi alergijske reakcije mogu biti: osip, otežano disanje ili gutanje, otekline usana, lica, grla ili jezika.
- ste imali ili imate vrijed (čir) ili krvarenje u želucu ili drugim dijelovima probavnog sustava
- ste imali krvarenje ili perforaciju u probavnom sustavu vezano uz liječenje lijekovima iz skupine nesteroidnih protuupainih lijekova
- imate sklonost krvarenju
- ste trudni.
Knavon forte se ne primjenjuje u djece, budući da nije utvrđena odgovarajuća doza kao niti sigurnost primjene.
Budite oprezni s Knavon forte tabletama i savjetujte se s liječnikom prije primjene lijeka ako:
- ste stariji od 65 godina, jer možete biti podložniji nastanku nekih nuspojava. Liječnik će vam propisati najmanju potrebnu dozu lijeka i pratiti Vas tijekom liječenja zbog mogućeg krvarenja iz želuca ili crijeva.
- imate problema sa srcem, preboljeli ste moždani udar ili mislite da imate povećani rizik od tih bolesti (npr. bolujete od visokog krvnog tlaka, šećerne bolesti, imate povišene vrijednosti kolesterola ili ste pušač). Lijekovi iz ove skupine mogu biti povezani s malo povećanim rizikom za nastanak srčanog ili moždanog udara, osobito ako se visoke doze primjenjuju kroz dulji vremenski period. Nemojte prekoračiti propisanu dozu niti produljiti trajanje liječenja.
- imate poremećaj funkcije jetre ili bubrega
- uzimate lijekove za pojačano mokrenje
- bolujete od bolesti probavnog sustava (Crohnova bolest, ulcerozni kolitis) zbog mogućeg pogoršanja bolesti
- bolujete od bolesti sustavni eritemski lupus (SLE) koja zahvaća kožu, zglobove i bubrege
- koristite nadomjeske kalija ili alkohol.
Ako se nešto od gore navedenog odnosi na Vas ili, pak, niste sigurni, javite se svom liječniku.
Uzimanje drugih lijekova s Knavon forte tabletama
Obavijestite svog liječnika o svim lijekovima koje uzimate ili ste nedavno uzimali, uključujući i one koje ste kupili bez recepta. Ukoliko ste zaprimljeni u bolnicu, obavijestite nadležnog liječnika da uzimate Knavon forte kao i o bilo kojim drugim lijekovima koje uzimate.
Prije primjene Knavon forte tableta obavijestite liječnika ako uzimate:
- acetilsalicilnu kiselinu i druge nesteroidne protuupalne lijekove (npr. ibuprofen)
- diuretike (lijekove koji potiču mokrenje)
- lijekove za liječenje povišenog krvnog tlaka i zatajenja srca
- lijekove protiv zgrušavanja krvi (heparin, varfarin, klopidogrel, tildopidin)
- lijekove za razgradnju krvnih ugrušaka
- sulfonamide i kinolonske antibiotike (lijekovi za liječenje infekcija)
- litij (lijek za liječenje psihičkih bolesti)
- lijekove za liječenje depresije (fluoksetin, sertralin, citalopram ili paroksetin)
- kortikosteroide (lijekove za liječenje upale kaoto su hidrokortizon, betametazon ili prednizolon)
- ciklosporin (lijek koji se primjenjuje u prevenciji odbacivanja organa nakon transplantacije)
- mifepriston (koristi se pri prekidu trudnoće, vaino je da se Knavon forte tablete ne uzimaju tijekom 8-12 dana nakon uzimanja mifepristona)
- metotreksat (lijek za liječenje zloćudnih bolesti)
- pentoksifilin (lijek za liječenje slabe cirkulacije u rukama i nogama)
- takrolimus (lijek koji se koristi nakon transplantacije organa)
- probenecid (lijek za liječenje gihta)
- zidovudin (lijek za liječenje HIV infekcije).
Uzimanje hrane i pića s Knavon forte tabletama
Knavon forte se može uzimati s mlijekom i hranom kako bi se smanjila mogućnost nuspojava probavnog sustava.
Trudnoća i dojenje
Pitajte svog liječnika ili ljekarnika za savjet prije nego počnete uzimati bilo koji lijek.
Ako ste trudni ili planirate trudnoću, obavezno se savjetujte sa svojim liječnikom prije primjene Knavon forte tableta.
Knavon forte se u trudnoći primjenjuje samo kad je to neophodno, a ne smije se primjenjivati u zadnja tri mjeseca trudnoće kao i tijekom poroda. Knavon forte se ne smije primjenjivati u dojilja.
Upravljanje vozilima i strojevima
Tijekom primjene nesteroidnih protuupalnih lijekova u nekih se bolesnika mogu javiti nuspojave kao sto su vrtoglavica, pospanost , umor i smetnje vida te oni ne bi smjeli upravljati motornim vozilima ili strojevima.
Ostala upozorenja
Knavon forte tablete sadržavaju laktozu. Stoga, ako Vam je liječnik rekao da ne podnosite neke sećere, savjetujte se s liječnikom prije uzimanja ovog lijeka.
Kao i svi drugi lijekovi i Knavon forte može izazvati nuspojave.
Poremećaji probavnog sustava
Loša probava, žgaravica, mučnina, povraćanje, zatvor, proljev, nadutost, bol u trbuhu, gastritis (upala sluznice želuca), stomatitis (upala sluznice usne šupljine), pogoršanje kolitisa i Crohnove bolesti, peptički vrijed, krvarenje iz probavnog sustava i perforacija (puknuće stijenke), crna stolica, povraćanje krvi te vrlo rijetko upala gušterače.
Krvarenje iz probavnog sustava može ponekad imati smrtni ishod, posebno u starijih osoba.
Poremećaji jetre i žuči
Poremećaj funkcije jetre, žutica i rijetko upala jetre.
Srčani poremećaji
Zatajenje srca.
Krvožilni poremećaji
Povišen krvni tlak, proširenje krvnih žila.
Poremećaji imunološkog sustava
Reakcije preosjetljivosti, uključujući kožne reakcije kao sto su osip, svrbež, koprivnjača i angioedem (otekline kože i sluznica uz otežano disanje) te respiratome reakcije preosjetljivosti kao sto su pogoršanje astme ili astmatski napad, otežano disanje (posebno u bolesnika s preosjetljivošću na acetilsalicilnu kiselinu ili druge nesteroidne antireumatike), burna alergijska reakcija, uključujući šok, nespecifične alergijske reakcije.
Poremećaji bubrega i mokraćnog sustava
Intersticijski nefritis, akutno zatajenje bubrega, nefrotski sindrom.
Poremećaji krvi i limfnog sustava
Trombocitopenija (smanjenje broja krvnih pločica), anemija (slabokrvnost) zbog krvarenja, neutropenija i agranulocitoza (smanjenje broja jedne vrste bijelih krvnih stanica), aplazija koštane srži (teško oštećenje s gubitkom funkcije koštane srži) i hemolitička anemija.
Psihijatrijski poremećaji
Promjene raspoloženja, depresija, smetenost, halucinacije.
Poremećaji živčanog sustava
Pospanost, glavobolja, vrtoglavica, omaglica, parestezije (trnci), konvulzije (epilepticki napadi), promjene osjeta okusa, aseptički meningitis (posebno u bolesnika s postojećim autoimunim poremećajima, kao sto su sustavni eritemski lupus i miješana bolest vezivnog tkiva) sa simptomima kao sto su ukočen vrat, glavobolja, mučnina, povraćanje, vrućica i dezorijentiranost.
Opći poremećaji i reakcije na mjestu primjene
Slabost, umor, otekline.
Poremećaji oka
Smetnje vida kao stoje zamućen vid, optički neuritis (upala vidnog živca).
Poremecaji uha i labirinta
Tinitus (zujanje iii sum u uhu).
Poremecaji koze i potkoznog tkiva
Fotoosjetljivost, ćelavost, purpura, eksfolijativne i bulozne dermatoze (uključujući epidermalnu nekrolizu, erythema multiforme, Stevens-Johnsonov sindrom i toksičnu epidermalnu nekrolizu).
Pretrage
Povećanje vrijednosti jetrenih enz1ma u krvi, poremećeni testovi funkcije bubrega, porast tjelesne mase.
Ako primijetite bilo koju nuspojavu, potrebno je obavijestiti liječnika ili ljekarnika.
Sve informacije o lijekovima i homeopatskim proizvodima sadržane na ovim stranicama su namijenjene zdravstvenim djelatnicima u RH.
Svaka osoba koja je dobila pristup podacima na ovim stranicama snosi potpunu odgovornost za bilo kakvu izravnu ili neizravnu štetu koja proizlazi ili bi mogla proizići iz pristupa, korištenja ili nemogućnosti korištenja ove stranice.
Što su lijekovi na recept?
Većinu lijekova treba uzimati pod nadzorom liječnika.
Oni su namijenjeni bolesnicima, za određeno stanje organizma i zato moraju biti propisani od liječnika na recept.
Prije upotrebe pažljivo pročitajte uputu o lijeku priloženu u ambalaži. Za obavijesti o indikacijama, mjerama opreza i nuspojavama upitajte svog liječnika ili ljekarnika.
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345