Ibuprofen Pliva 400 mg filmom obložene tablete

Sve informacije o lijekovima i medicinskim proizvodima isključivo su informativne prirode. Svrha objavljenih informacija nije davanje potpunih informacija o primjeni, doziranju, mjerama opreza, uputama, upozorenjima i mogućim nuspojavama, interakcijama s drugima lijekovima i alergijskim reakcijama.

Napomena
Prije upotrebe pažljivo pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojavama upitajte svoj liječnika ili ljekarnika.
Opis

Što Ibuprofen Pliva sadrži?

Djelatna tvar je ibuprofen. Jedna filmom obložena tableta sadrži 400 mg ibuprofena u obliku ibuprofen-D, L-lizina.

Drugi sastojci su:

  • Jezgra tablete: celuloza, mikrokristalična; karmelozanatrij, umrežena; talk; silicijev dioksid, koloidni, bezvodni; magnezijev stearat.
  • Ovojnica tablete: hipromeloza; makrogol 6000; 85% glicerol.

Kako Ibuprofen Pliva tablete izgledaju i sadržaj pakiranja?

Ibuprofen Pliva 400 mg filmom obložene tablete su bijele do sivkasto prošarane, duguljaste tablete, s razdjelnim urezom na jednoj strani tablete.

Tableta se može razdijeliti na jednake polovice.

Ibuprofen Pliva 400 mg filmom obložene tablete dostupne su u sljedećim veličinama pakiranja: 24 ili 30 filmom obloženih tableta u blisteru, u kutiji.

Kako čuvati Ibuprofen Pliva?

Ovaj lijek čuvajte izvan pogleda i dohvata djece.

Ovaj lijek se ne smije upotrijebiti nakon isteka roka valjanosti navedenog na kutiji i blisteru.

Rok valjanosti odnosi se na zadnji dan navedenog mjeseca.

Ne čuvati na temperaturi iznad 30°C.

Nikada nemojte nikakve lijekove bacati u otpadne vode ili kućni otpad.

Pitajte svog ljekarnika kako baciti lijekove koje više ne koristite.

Ove će mjere pomoći u očuvanju okoliša.

Primjena

Što je Ibuprofen Pliva i za što se koristi?

Ibuprofen Pliva pripada skupini tzv. nesteroidnih protuupalnih lijekova (NSAIL) te se koristi za ublažavanje bolova i snižavanje povišene tjelesne temperature (vrućice).

Ibuprofen Pliva primjenjuje se za kratkotrajno simptomatsko liječenje:

  • blage do umjerene boli kao što je glavobolja, zubobolja, menstrualna bol,
  • napadaja migrene (s aurom ili bez nje),
  • vrućice i boli uslijed obične prehlade i gripe.

Ovaj lijek namijenjen je odraslima, adolescentima i djeci čija tjelesna težina iznosi 40 kg i više (oko 12 godina starosti).

Doziranje

Kako uzimati Ibuprofen Pliva?

Uvijek uzmite ovaj lijek točno onako kako je opisano u ovoj uputi ili kako Vam je rekao Vaš liječnik ili ljekarnik. Provjerite sa svojim liječnikom ili ljekarnikom ako niste sigurni.

Uobičajena doza

Odrasli i djeca starija od 12 godina (djeca tjelesne težine 40 kg i više)

Početna doza je 200 mg ili 400 mg (pola ili jedna Ibuprofen Pliva 400 mg filmom obložena tableta). Ako je potrebno, možete uzeti dodatnu dozu od 200 mg ili 400 mg (pola ili jednu tabletu) ali nemojte uzeti više od 1200 mg ibuprofena (3 filmom obložene tablete) unutar 24 sata.

Pričekajte najmanje 6 sati prije sljedeće doze.

Ukoliko imate osjećaj da je učinak ovog lijeka preslab ili prejak, obratite se Vašem liječniku ili ljekarniku.

Primjena u djece mlađe od 12 godina (djeca tjelesne težine manje od 40 kg)

Ovaj lijek se ne smije davati djeci tjelesne težine manje od 40 kg, odnosno mlađima od 12 godina, jer za njih ova doza nije primjerena.

Način primjene

Za primjenu kroz usta. Progutajte filmom obloženu tabletu s vodom.

Kod bolesnika s povećanom osjetljivosti želuca, preporučljivo je uzimati ovaj lijek s hranom.

Trajanje liječenja

Samo za kratkotrajnu primjenu. Treba uzimati najmanju djelotvornu dozu i to najkraće vrijeme koje je potrebno za ublažavanje simptoma.

Ako se ne osjećate bolje nakon 4 dana u slučaju boli, ili 3 dana u slučaju migrenske glavobolje ili vrućice, ili ako se osjećate lošije, obavezno se obratite liječniku.

Ako uzmete više Ibuprofen Pliva tableta nego što ste trebali

Ako uzmete više Ibuprofen Pliva tableta nego što ste trebali, odmah se obratite svom liječniku ili u najbližu zdravstvenu ustanovu.

Mogu se javiti sljedeći simptomi predoziranja: glavobolja, omaglica, ošamućenost, nesvjestica (i epileptički napadaji u djece), bol u trbuhu, mučnina, povraćanje, krvarenje u probavnom sustavu, poremećaji funkcije jetre i bubrega, sniženje krvnog tlaka, usporeno disanje (depresija dišnog sustava) i plavo-crvena boja kože.

Ako ste zaboravili uzeti Ibuprofen Pliva tablete

Nemojte uzeti dvostruku dozu kako biste nadomjestili zaboravljenu.

U slučaju bilo kakvih nejasnoća ili pitanja u vezi s primjenom ovog lijeka, obratite se svom liječniku ili ljekarniku.

Mjere opreza

Nemojte uzimati/davati Ibuprofen Pliva:

  • ako ste alergični (preosjetljivi) na djelatnu tvar lijeka ili neki drugi sastojak ovog lijeka;
  • ako ste preosjetljivi na acetilsalicilatnu kiselinu ili na neki drugi nesteroidni protuupalni lijek što se može manifestirati kao nedostatak zraka, astmatični napadaj, curenje nosa, oticanje ili koprivnjača nakon primjene lijekova iz ove skupine;
  • u slučaju nerazjašnjenih poremećaja stvaranja krvnih stanica ili poremećaja zgrušavanja krvi,
  • u slučaju aktivnih ili prijašnjih ulkusa želuca/dvanaesnika (peptički ulkusi) ili krvarenja (dvije ili više zasebnih epizoda dokazanih ulceracija ili krvarenja),;
  • u slučaju prijašnjih krvarenja ili oštećenja stjenke želuca ili crijeva u probavnom sustavu povezanih s uzimanjem nesteroidnih protuupalnih lijekova;
  • u slučaju krvarenja u mozgu (cerebrovaskularno krvarenje) ili drugih oblika aktivnog krvarenja;
  • u slučaju teških poremećaja bubrežne ili jetrene funkcije;
  • ako ste u zadnjem tromjesečju trudnoće (vidjeti dio „Trudnoća, dojenje i plodnost”);
  • ako imate bolest srca i krvnih žila ili teško srčano zatajenje;
  • djeci tjelesne težine manje od 40kg.

Upozorenja i mjere opreza

Protuupalni lijekovi / lijekovi protiv bolova poput ibuprofena mogu biti povezani s blago povećanim rizikom od srčanog udara ili moždanog udara, naročito kada se upotrebljavaju u visokim dozama.

Nemojte prekoračiti preporučenu dozu ili trajanje liječenja.

Obratite se svom liječniku ili ljekarniku prije nego uzmete Ibuxin Rapid ako:

  • imate srčanih problema, uključujući zatajenje srca, anginu (bol u prsištu), ili ako ste imali srčani udar, ugradnju premosnice, bolest perifernih arterija (slabu cirkulaciju u stopalima zbog uskih ili začepljenih arterija) ili bilo koju vrstu moždanog udara (uključujući "mini moždani udar" ili prolazni ishemijski napadaj);
  • imate visoki krvni tlak, dijabetes, visoki kolesterol, povijest srčane bolesti ili moždanog udara u obitelji, ili ako ste pušač.

Dodatno, obratite se svom liječniku ili ljekarniku prije nego uzmete Ibuprofen Pliva i u slijedećim slučajevima:

  • ako imate nasljedni poremećaj stvaranja krvnih stanica (nasljedna bolest uzrokovana poremećajem u sintezi hema, molekule koja zajedno s molekulom globina tvori hemoglobin);
  • ako imate određene autoimune bolesti (sistemski eritemski lupus i miješana bolest vezivnog tkiva); istodobna primjena Ibuprofen Pliva može povećati rizik od pojave aseptičkog meningitisa;
  • kod poremećaja probavnog sustava ili kroničnih upalnih bolesti crijeva (ulcerozni kolitis, Crohnova bolest);
  • kod oštećene bubrežne ili jetrene funkcije;
  • u slučaju gubitka tekućine (dehidracije); posebice u slučaju teškog oblika gubitka tekućine (dehidracije) koji može biti uzrokovan povraćanjem, proljevom ili nedovoljnim unosom tekućine;
  • pri alergijama (npr. kožne reakcije na druge lijekove, astma, peludna hunjavica), kroničnom oticanju sluznice nosa i kroničnim poremećajima dišnog sustava koji sužavaju dišne putove;
  • ako ste skloni krvarenju i/ili uzimate lijekove koji utječu na zgrušavanje krvi. Ovaj lijek može produljiti vrijeme krvarenja;
  • ako ste starije životne dobi jer je veća mogućnost pojave nuspojava;
  • neposredno nakon velikih kirurških zahvata.

Nuspojave se mogu svesti na najmanju moguću mjeru primjenom najniže učinkovite doze tijekom najkraćeg mogućeg razdoblja potrebnog za kontrolu simptoma.

Tijekom dugotrajne terapije ovim lijekom, uputno kontrolirati krvnu sliku i obaviti rutinske pretrage jetrene funkcije te funkcije bubrega.

Sigurnost primjene s obzirom na probavni sustav

Krvarenja i probušenja (perforacije) u probavnom sustavu, koja mogu imati i smrtni ishod, mogući su bilo kada tijekom primjene protuupalnih lijekova, s ili bez upozoravajućih simptoma i bez obzira na Vašu povijest bolesti.

Rizik je povećan ako ste imali čir i ako ste starije dobi. U tom slučaju bi liječenje trebalo započeti s najnižom mogućom dozom.

Rizik je povećan i ako istodobno uzimate acetilsalicilnu kiselinu ili druge lijekove koji mogu djelovati na probavni sustav (vidjeti i dio „Drugi lijekovi i Ibuprofen Pliva tablete“). U tom slučaju će Vaš liječnik možda razmotriti istodobno uzimanje zaštitnih lijekova.

Potrebno je izbjegavati istodobnu upotrebu ovog lijeka s drugim protuupalnim lijekovima za ublažavanje bolova.

Liječniku prijavite svaki neuobičajeni simptom u trbuhu (osobito krvarenja iz probavnog sustava), posebno na početku liječenja.

Ako se tijekom uzimanja lijeka pojavi krvarenje u probavnom sustavu ili čirevi, prekinite primjenu Ibuprofen Pliva tableta.

Kardiovaskularni učinci

Lijekovi poput Ibuprofen Pliva tableta mogu biti povezani s blago povećanim rizikom od srčanog udara (infarkt miokarda) ili moždanog udara pri primjeni visokih doza kroz duži vremenski period. Nemojte prekoračiti preporučenu dozu ni duljinu primjene lijeka (najviše 3 dana u slučaju migrenske glavobolje i vrućice, odnosno najviše 4 dana u slučaju liječenja bolova).

Razgovarajte s Vašim liječnikom ili ljekarnikom, ako imate teškoća sa srcem, ako ste imali moždani udar, ili ako imate povećan rizik za navedena stanja (visok krvni tlak, dijabetes, visok kolesterol, ili ako ste pušač).

Kožne reakcije

Vrlo rijetko su uz primjenu nesteroidnih protuupalnih lijekova zabilježene ozbiljne kožne reakcije s crvenilom i plikovima, neke od njih sa smrtnim ishodom (eksfolijativni dermatitis, Stevens-Johnsonov sindrom i toksična epidermalna nekroliza/Lyellov sindrom).

Čini se da je najveći rizik od takvih reakcija na samom početku liječenja; u većini slučajeva reakcije se javljaju tijekom prvog mjeseca liječenja. Odmah pri prvoj pojavi kožnog osipa, oštećenja sluznice ili bilo kojega drugog znaka preosjetljivosti treba prekinuti primjenu Ibuprofen Pliva tableta i savjetovati se s liječnikom.

Savjetuje se izbjegavanje primjene ovog lijeka za vrijeme vodenih kozica (varičela).

Ostala upozorenja

Vrlo rijetko, zabilježene su teške akutne reakcije preosjetljivosti (primjerice, anafilaktički šok). Na prve znakove teških reakcija preosjetljivosti nakon uzimanja Ibuprofen Pliva tableta, odmah morate prekinuti uzimanje lijeka i otići liječniku.

Tijekom primjene ovog lijeka uzimajte dovoljno tekućine osobito u slučaju vrućice, proljeva ili povraćanja.

Pri produljenoj uporabi lijekova protiv boli može se javiti glavobolja, koja se ne smije liječiti povećanim dozama lijeka.

Općenito, često uzimanje lijekova protiv boli, osobito kombinacije nekoliko djelatnih tvari, može dovesti do trajnog oštećenja funkcije bubrega te rizika od zatajenja bubrega (analgetska nefropatija).

Lijekovi iz skupine nesteroidnih protuupalnih lijekova, kao što je i ibuprofen, mogu sakriti simptome infekcije i vrućice.

Djeca

Ovaj lijek se ne smije davati djeci s tjelesnom težinom manjom od 40 kg ili djeci mlađoj od 12 godina jer za njih ova doza nije primjerena.

Drugi lijekovi i Ibuprofen Pliva tablete

Obavijestite svog liječnika ili ljekarnika ako uzimate ili ste nedavno uzeli ili biste mogli uzeti bilo koje druge lijekove uključujući i one koje ste kupili bez recepta.

Ibuprofen Pliva može utjecati na druge lijekove ili na njega mogu utjecati drugi lijekovi.

Primjerice:.

  • digoksin (lijek za jačanje snage srca i određenih nepravilnosti srčanog ritma), fenitoin (lijek za liječenje epilepsije) ili litij (lijek za liječenje određenih psihijatrijskih poremećaja). Može doći do povećanja njihove koncentracije u krvi. Provjera razine navedenih djelatnih tvari u krvi u pravilu nije obvezna ukoliko se lijek ispravno primjenjuje (najduže tijekom 3, odnosno 4 dana);
  • metotreksat (lijek za liječenje raka i određenih reumatskih poremećaja): može doći do pojačavanja nuspojava tog lijeka;
  • acetilsalicilatna kiselina i drugi protuupalni lijekovi protiv bolova (nesteroidni protuupalni lijekovi), kao i glukokortikoidi (lijekovi koji sadrže kortizon ili njemu slične spojeve).
  • Povećan je rizik od ulkusa i krvarenja u probavnom sustavu;
  • lijekovi koji su antikoagulansi (tj. razrjeđuju krv/sprječavaju zgrušavanje krvi, primjerice, aspirin/acetilsalicilatna kiselina, vafarin, tiklopidin) te selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina (koriste se za liječenje depresivnih stanja). Povećan je rizik od krvarenja u probavnom sustavu.
  • lijekovi koji pospješuju izlučivanje tekućine (diuretici) i lijekovi za snižavanje krvnog tlaka (antihipertenzivi) - može im se smanjiti djelovanje.
  • lijekovi koji snižavaju visoki krvni tlak (ACE-inhibitori poput kaptoprila, beta-blokatori poput atenolola, antagonisti receptora angiotenzina-II kao što je losartan): povećan je rizik od poremećaja bubrežne funkcije.
  • acetilsalicilatna kiselina u niskoj dozi: istodobna primjena ibuprofena može oslabjeti djelovanje niske doze acetilsalicilatne kiseline na trombocite koji pospješuju zgrušavanje krvi;
  • zidovudin (lijek za liječenje AIDS-a): u bolesnika s HIV infekcijom i hemofilijom povećan je rizik od krvarenja u zglobove i modrica;
  • ciklosporin i takrolimus (lijekovi za potiskivanje imunološkog odgovora): postoji rizik od oštećenja funkcije bubrega;
  • sulfonilureje (lijekovi za snižavanje šećera u krvi): premda interakcije između ibuprofena i sulfonilureja, za razliku od ostalih nesteroidnih antireumatika, još nisu opisane, treba kontrolirati vrijednosti šećera u krvi, kao mjera opreza pri istodobnoj primjeni tih lijekova;
  • probenecid i sulfinpirazon (lijekovi za liječenje gihta) - mogu usporiti izlučivanje ibuprofena;
  • lijekovi za mokrenje koji štede kalij (određeni diuretici) - istodobno uzimanje može povisiti razine kalija;
  • kinolonski antibiotici (vrsta lijekova protiv infekcija) - mogu povećati rizik od nastanka konvulzija;
  • mifepriston (lijek koji se koristi za medicinski prekid trudnoće) - može doći do smanjenog učinka mifepristona;
  • aminoglikozidi (vrsta lijekova protiv infekcija - antibiotici): pri istodobnoj primjeni može se produljiti vrijeme izlučivanja aminoglikozida.

Liječenje lijekom Ibuprofen Pliva moglo bi također utjecati na neke druge lijekove ili bi oni mogli utjecati na lijek Ibuprofen Pliva. Uvijek provjerite s Vašim liječnikom ili ljekarnikom prije upotrebe ovog lijeka zajedno s drugim lijekovima.

Ibuprofen Pliva tablete s hranom, pićem i alkoholom

Za vrijeme uzimanja ovog lijeka, izbjegavajte konzumiranje alkohola.

Trudnoća, dojenje i plodnost

Ako ste trudni ili dojite, mislite da biste mogli biti trudni ili planirate imati dijete, obratite se svom liječniku ili ljekarniku za savjet prije nego uzmete ovaj lijek.

Ukoliko saznate da ste trudni za vrijeme uzimanja ovog lijeka, obavijestite o tome svog liječnika. Ovaj lijek možete uzimati tijekom prvih šest mjeseci trudnoće nakon što ste se o tome posavjetovali s Vašim liječnikom.

Ovaj lijek ne uzimajte tijekom posljednja tri mjeseca trudnoće zbog mogućeg štetnog utjecaja na majku i dijete.

Djelatna tvar ibuprofen i njegovi razgradni produkti izlučuju se u majčino mlijeko samo u malim količinama. Obzirom da negativne posljedice na dojenče nisu poznate, dojenje u pravilu ne treba prekidati u slučaju kratkotrajne primjene ovog lijeka u skladu s preporučenim dozama.

Ovaj lijek pripada skupini lijekova (nesteroidni protuupalni lijekovi) koji mogu smanjiti plodnost žena. Taj učinak nestaje nakon prestanka uzimanja lijeka.

Upravljanje vozilima i strojevima

Budući da su pri uzimanju Ibuprofen Pliva tableta mogu pojaviti nuspojave poput umora, omaglice i poremećaja vida, Vaše reakcije mogu biti promijenjene te u izoliranim slučajevima može biti umanjena sposobnost aktivna sudjelovanja u prometu i rada na strojevima. Ovo se odnosi na veće doze lijeka uzete u kombinaciji s alkoholom.

Kao i svi lijekovi, ovaj lijek može uzrokovati nuspojave iako se one neće javiti kod svakoga.

Popis sljedećih nuspojava obuhvaća sve nuspojave zabilježene tijekom primjene ibuprofena, također i one koje su se pojavile pri dugotrajnoj primjeni visokih doza lijeka kod reumatskih bolesnika.

Navedena učestalost koja obuhvaća i vrlo rijetke nuspojave, odnosi se na kratkotrajnu primjenu oralnih oblika ibuprofena, u maksimalnoj dnevnoj dozi do 1200 mg, ili supozitorija u dozi do 1800 mg.

Kod navedenih nuspojava treba uzeti u obzir da one pretežno ovise o dozi te da se razlikuju od osobe do osobe.

U slučaju pojave bilo kojeg od navedenih stanja, prestanite uzimati Ibuprofen Pliva tablete te se odmah obratite svom liječniku:

  • jaka glavobolja, mučnina, povraćanje, povišena tjelesna temperatura, ukočenost vrata i pomutnja svijesti - mogući simptomi upale moždanih ovojnica (aseptični meningitis). Čini se da je taj rizik povećan u bolesnika s određenim autoimunim poremećajima (sistemski eritemski lupus, miješana bolest vezivnog tkiva);
  • kožni osip, svrbež;
  • napadaji astme;
  • teške opće reakcije preosjetljivosti (mogu se očitovati edemom lica, oticanjem jezika, unutarnjim oticanjem grkljana sa suženjem dišnih putova, kratkoćom daha, ubrzanim radom srca, sniženjem krvnog tlaka do šoka opasnog za život.);
  • kožni osip ili crvenilo s plikovima i ljuštenjem kože što može biti popraćeno s oštećenjem sluznice usne šupljine, koji se mogu razviti u po život opasne reakcije na koži (Stevens Johnsonov sindrom, toksična epidermalna nekroliza);
  • poremećaji stvaranja krvnih stanica (prvi znaci mogu biti vrućica, grlobolja, površinske rane u ustima, tegobe nalik na gripu, teška klonulost, krvarenje iz nosa i kožno krvarenje). Ne pokušavajte na svoju ruku uzimati lijekove protiv bolova ili za snižavanje tjelesne temperature.
  • pogoršanje upala povezanih s infekcijom (u slučaju da tijekom primjene ibuprofena dođe do infekcije ili se njeno stanje pogorša);
  • poremećaji vida;
  • relativno jaka bol u gornjem dijelu trbuha, povraćanje krvi, krv u stolici ili crno obojena stolica;
  • smanjeno izlučivanje mokraće, nakupljanje vode u tijelu (edemi).

Lijekovi poput Ibuprofen Pliva tableta mogu biti povezani s blago povećanim rizikom od srčanog udara (infarkt miokarda) i moždanog udara.

U tijeku primjene mogu se javiti:

Često (mogu se javiti u 1 na 10 bolesnika):

  • probavne smetnje poput žgaravice, bolova u želucu, mučnine, povraćanja, nadutosti, proljeva, zatvora i blagoga gubitka krvi u probavnom sustavu, koji u iznimnim slučajevima može prouzročiti manjak crvenih krvnih stanica (anemija).

Manje često (mogu se javiti u 1 na 100 bolesnika):

  • glavobolja, omaglica, nesanica, agitacija, razdražljivosti ili umor;
  • ulkusi želuca/dvanaesnika (peptički ulkusi), moguće s krvarenjem i perforacijom, katkad sa smrtnim ishodom, osobito u starijih osoba (vidjeti dio "Upozorenja i mjere opreza").
  • upala sluznice usne šupljine s ulceracijom (ulcerozni stomatitis), pogoršanje ulceroznog kolitisa ili Crohnove bolesti, upala želučane sluznice (gastritis).

Rijetko (mogu se javiti u 1 na 1000 bolesnika)

  • zvonjava u ušima (tinitus);
  • oštećenja bubrežnog tkiva (papilarne nekroze) osobito tijekom dužeg uzimanja lijeka;
  • povećane koncentracije mokraćne kiseline u krvi.

Vrlo rijetko (mogu se javiti u 1 na 10000 bolesnika):

  • nefrotski sindrom (nakupljanje tekućine u tijelu i pojačano izlučivanje proteina u urinu), intersticijski nefritis (upalna bolest bubrega) koji se može povezati s akutnim zatajenjem bubrega;
  • poremećaji rada jetre, oštećenje funkcije jetre, osobito tijekom dužeg liječenja, zatajenje jetre, akutna upala jetre (hepatitis);
  • poremećaji stvaranja krvnih stanica, agranulocitoza (smanjeni broj bijelih krvnih stanica) – povećana sklonost infekcijama koje se manifestiraju povišenom tjelesnom temperaturom, ozbiljno narušenim općim stanjem organizma ili povišenom tjelesnom temperaturom uz simptome lokalnih infekcija kao što su upala grla/ždrijela, afte ili problemi s mokrenjem;
  • ispadanje kose (alopecija);
  • u iznimnim slučajevima, ozbiljne infekcije kože i mekog tkiva koje se mogu javiti tijekom oboljenja od vodenih kozica;
  • psihotične reakcije,depresija;
  • lupanje srca (palpitacije), zatajenje srca, srčani udar (infarkt miokarda);
  • visoki krvni tlak;
  • upala jednjaka (ezofagitis) i gušterače (pankreatitis);
  • stvaranje suženja nalik na membranu u tankom i debelom crijevu (crijevne strukture slične dijafragmi).

Prijavljivanje nuspojava

Ako primijetite bilo koju nuspojavu, potrebno je obavijestiti liječnika ili ljekarnika. Ovo uključuje i svaku moguću nuspojavu koja nije navedena u ovoj uputi. Nuspojave možete prijaviti izravno putem nacionalnog sustava za prijavu nuspojava: navedenog u Dodatku V.

Prijavljivanjem nuspojava možete pridonijeti u procjeni sigurnosti ovog lijeka.

Preuzmite uputu u lijeku u PDF formatu.
Napomena

Sve informacije o lijekovima i homeopatskim proizvodima sadržane na ovim stranicama su namijenjene zdravstvenim djelatnicima u RH.

Svaka osoba koja je dobila pristup podacima na ovim stranicama snosi potpunu odgovornost za bilo kakvu izravnu ili neizravnu štetu koja proizlazi ili bi mogla proizići iz pristupa, korištenja ili nemogućnosti korištenja ove stranice.

Što su lijekovi na recept?

Većinu lijekova treba uzimati pod nadzorom liječnika.

Oni su namijenjeni bolesnicima, za određeno stanje organizma i zato moraju biti propisani od liječnika na recept.

Prije upotrebe pažljivo pročitajte uputu o lijekupriloženu u ambalaži. Za obavijesti o indikacijama, mjerama opreza i nuspojavama upitajte svog liječnika ili ljekarnika.