Stvorena super riža za dnevne potrebe pothranjenih
Znanstvenici iz Adelaidea su razvili super rižu kojom se nadaju da će riješiti problem poremećaja nedostatka željeza i cinka, a isto tako i problem pothranjenih u svijetu.
Dr. Alex Johnson objašnjava kako genetski modificirana riža ima do četiri puta više željeza te dvostruko više cinka od konvencionalne riže.
"Mi smo samo prevarili biljku kako bi mislila da nema dovoljno željeza," Top News prenosi izjavu znanstvenika.
"Natjerali smo biljku da misli da nema dovoljno željeza, pa je zato tražila i uzimala više željeza i pohranjivala ga u zrno."
Konvencionalnim tehnikama uzgoja znanstvenici nisu uspjeli postići čak ni pola razine potrebnih hranjivih tvari, tako da su se morali okrenuti biotehnologiji. Koristili su biljni virus, kako bi poboljšali aktivnost određenih gena koji se prirodno javljaju u riži.
Tim koji je uključivao istraživače iz sva tri sveučilišta u Južnoj Australiji te Sveučilišta iz Melbournea, prvi je koji je uspio uzgojiti rižu u stakleniku sa željenom razinom željeza i cinka.
Dr. Johnson očekuje kako će cijeli proces razvoja trajati oko desetak godina, tako da će proći još neko vrijeme prije nego ugledamo rižu bogatu željezom na policama supermarketa.
-
Recept dana
Juneći gulaš s mahunama
1:30h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Rotkohl ili pirjani "njemački"...
1:30h12345