Što je zapravo matcha prah i je li uopće zdrav?

Što je zapravo matcha prah i je li uopće zdrav?

Što je zapravo matcha prah i je li uopće zdrav?
  • Objavljeno: Subota, 15.08.2020.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Izvor slike: 123RF

Kategorija: Zdrava prehrana

Matcha prah je fini, svijetlozeleni prah dobiven od posebno uzgojenih listova biljke Camellia sinensis, iste biljke od koje potječe zeleni čaj. Za razliku od klasičnog zelenog čaja, gdje se listovi kuhaju i potom uklanjaju, kod matche se cijeli list melje u prah, što omogućuje konzumaciju svih njegovih nutrijenata.

Ovaj prah bogat je antioksidansima, aminokiselinama i vitaminima, a ističe se sadržajem L-teanina, koji potiče opuštanje i koncentraciju, te prirodnim kofeinom, koji pruža blagu i dugotrajnu energiju. Matcha se tradicionalno koristi u japanskoj čajnoj ceremoniji, no danas je popularna diljem svijeta kao dodatak smoothiejima, desertima i raznim napicima zbog svojih zdravstvenih benefita i jedinstvenog, blago gorkog okusa.

Kakvog je okusa matcha prah?

Matcha prah ima jedinstven, slojevit okus koji se može opisati kao kombinacija umamija, blage gorčine i prirodne slatkoće. Njegov okus često podsjeća na svježe pokošenu travu ili alge, ali s bogatom kremastom notom koja mu daje punoću.

Zahvaljujući visokom udjelu L-teanina, matcha ima umirujući i uravnotežen profil, koji nije oštar poput nekih zelenih čajeva.

Kvalitetnija matcha, poznata kao ceremonijalna matcha, obično ima izraženiji umami i blagu slatkoću, dok prah niže kvalitete može biti gorči. Ova složenost okusa čini matchu široko primjenjivom – može se piti samostalno, zaslađena ili u kombinaciji s mlijekom u popularnim napitcima poput matcha latte.

Zdravstvene prednosti matcha praha

Matcha prah je pun antioksidansa koji štite stanice u tijelu od oštećenja. Neka istraživanja pokazuju da je ovaj prah ljekovitiji od zelenog čaja!

Matcha prah snižava krvni tlak

Katehini, antioksidansi u matcha prahu, mogu pridonijeti snižavanju krvnog tlaka. Ovo najviše pomaže onima koji imaju gornji srčani tlak 130 ili više. Visoki gornji tlak je karakterističan za srčane bolesti, te srčani i moždani udar.

Matcha prah snižava kolesterol

Čini se da katehini pomažu i kod snižavanja LDL („lošeg“) kolesterola. To je odlično, jer visoke razine LDL kolesterola mogu dovesti do bolesti srca, srčanog i moždanog udara.

Matcha pomaže u obrani protiv raka

Polifenoli i drugi antioksidansi u matchi mogu pomoći u zaštiti od raka. Potrebno je provesti više istraživanja koja će razotkriti može li matcha prah spriječiti ili odgoditi razvoj bolesti.

Matcha održava oralno zdravlje

Šalica matcha čaja dnevno može pomoći u održavanju oralnog zdravlja. Nagađa se da zdravlju zubi koristi sastav listova zelenog čaja koji održava optimalnu razinu kiseline u ustima ili fluor koji biljka dobiva iz tla.

Matcha prah za razbuđivanje

Matcha razbuđuje i popravlja koncentraciju jer sadrži kofein. Stoga, nemojte pretjerivati u konzumaciji, pogotovo ako patite od nesanice. Pretjerana konzumacija može potaknuti nervozu i nemiran san.

Matcha pomaže kod upale

Polifenoli, antioksidansi u matchi mogu ublažiti bolove u tijelu uzrokovane artritisom. To bi moglo također usporiti razgradnju hrskavice i očuvati zdravlje zglobova.

Matcha prah nuspojave

Iako ubrzava metabolizam i pomaže u sagorijevanju masti, matcha prah ne izaziva nuspojave poput ubrzanog rada srca i visokog krvnog tlaka.

Ako imate neki zdravstveni problem, prije konzumacije zatražite savjet liječnika.

Kako napraviti čaj od matcha praha?

Zagrijte od 60 do 120 ml vode (do 60°C). Dodajte 1 do 2 žličice matcha praha. Miješajte bambusovom metlicom dok prah u potpunosti ne nestane, odnosno dok se ne pojavi pjena. Zapamtite da čvršća pjena znači i bolji čaj. Ako čaj ima preintenzivan okus, slobodno dodajte malo vode.

Prednost ovog čaja jest u tome što ga možete napraviti i s hladnom vodom. Za razliku od običnog zelenog čaja koji može odstajati, matcha mora uvijek biti svježe pripremljen.

Kako koristiti matcha prah?

Ovaj zeleni prah možemo dodati u kavu, smoothie, jogurt, zobenu kašu, kolače i brojne slastice, ali i u slana jela poput variva, umaka i preljeva.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije