Trebate na wc, a ne možete? Ovih 11 jednostavnih savjeta sigurno će pomoći

Trebate na wc, a ne možete? Ovih 11 jednostavnih savjeta sigurno će pomoći

Trebate na wc, a ne možete? Ovih 11 jednostavnih savjeta sigurno će pomoći
  • Objavljeno: Subota, 14.01.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Izvor slike: canva

Gotovo svi u barem jednom trenutku života imaju problem sa zatvorom ili konstipacijom. Problemi koje se mogu pojaviti kod otežanog pražnjenja crijeva mogu biti vrlo neugodni, a ako potraju duže vremena trebali biste razmisliti o tome da posjetite liječnika. Naime, iako većina problema s probavom proizlazi iz svakodnevnih loših životnih navika, neke tegobe mogu posljedica određenih bolesti pa je vrlo važno otkriti uzroke ovog stanja. Na primjer, zatvor može biti posljedica dehidracije, sindroma iritabilnog crijeva, disfunkcije zdjelice, loše prehrane i uzimanja raznih lijekova, kaže gastroenterologinja Jean Fox iz klinike Mayo.

Evo nekoliko savjeta stručnjaka kojima biste mogli utjecati na rješavanje ovog problema.

Konzumirajte hranu bogatu vlaknima

Hrana bogata vlaknima s visokim sadržajem vode, poput sirove mrkve, jabuka s korom i avokada odlični su izvori vlakana koji pomažu u pokretanju probave, kaže Christine Lee, gastroenterologinja iz klinike Cleveland. Kada se konzumiraju, ove namirnice omogućuju ulazak vode u debelo crijevo tijekom probave, što zatim pomaže olakšati i spriječiti zatvor, kaže dr. Lee. Kao pomoć u rješavanju ovog problema, američki gastroenterolog Bharat Pothuri predlaže da u prehranu uvrstite namirnice poput graha, brokule, kikirikija, graška, šljiva i špinata.

Popijte toplu kavu

Kava je često prva izbor koji vam padne na pamet kada se suočite s probavnim problemom. Topli napitci općenito, posebno šalica kave ili čaja ujutro vam mogu pomoći u pokretanju probave, kaže dr. Lee. Mnogi je piju odmah ujutro, a posebno je vole oni koji se spremaju na jutarnju tjelovježbu, napominje dr. Lee te dodaje da je visoka razina kofeina koja se nalazi u kavi poznata po tome da potiče pokretljivost debelog crijeva.

Vježbajte

Ako ste se ikada našli usred neke fizičke aktivnosti kada vam je trebala kupaonica, niste sami. To je zato što aktivnosti poput planinarenja, hodanja po neravnim terenima, trčanja i biciklizma mogu ubrzati vaš metabolizam, što zauzvrat povećava pokretljivost crijeva, kaže dr. Lee. Također, imajte na umu da prestanak vježbanja ima suprotan učinak na vaš organizam te da uključivanjem čak i kratkih, redovitih treninga u svoju rutinu možete biti tajna rješenja ovog problema, piše Women's Health.

Pokušajte s perinealnom masažom

Masaža međice je tehnika koja se obično preporučuje trudnicama kako bi se spriječila razderotina tijekom porođaja i smanjila potreba za epiziotomijom, no tehnika ovog dijela tijela koji se nalazi između stražnje stijenke izlaza rodnice i analnog otvora, može olakšati i zatvor, navodi se u studiji iz 2015. godine objavljenoj u časopisu Journal of General Internal Medicine. Također, 82 posto sudionika koji su koristili ovu tehniku je reklo da će to nastaviti činiti i nakon završetka studije.

Isprobajte laksativ

Ako se odlučite na korištenje laksativa, dr. Lee savjetuje da se savjetujete s vašim liječnikom. On vam u nižim dozama može pomoći u sprječavanju zatvora, no u većim dozama može izazvati proljev, kaže ona. Kao manu njihove česte upotrebe navodi sposobnost tijela da se na njih navikne, što na kraju može rezultirati time da bez njih ne možete obavljati nuždu.

Isprobajte položaj čučnja

Položaj čučnja i stavljane stolice pod noge kako biste podigli koljena može ubrzati obavljanje nužde, kaže dr. Peyton Berookim, direktor Gastroenterološkog instituta južne Kalifornije u Los Angelesu. Ovaj položaj tijela djeluje na opuštanje mišića, a istovremeno podiže dio debelog crijeva koji olakšava njihovo pražnjenje. "Što ste bliže punom čučnju, lakše ćete obaviti nuždu", objašnjava liječnik.

Masirajte trbuh

Masiranje trbuha u smjeru kazaljke na satu moglo bi vam pomoći potakne rad crijeva, kaže dr. Berookim. Masažom možete utjecati na zatvor, kaže on te dodaje da to može izvesti primjenom umjerenog pritiska dužinom potkove debelog crijeva u desnom donjem dijelu. Zatim nastavite kretati do prsnog koša, preko želuca, a ispod rebara do lijevog donjeg kvadranta, što je točka u kojoj se stolica prazni.

Pijte dovoljno tekućine

"Jedan od najčešćih uzroka zatvora je dehidracija", kaže dr. Berookim. "Kada je tijelo slabo hidrirano, to će nadoknaditi povlačenjem vode iz debelog crijeva što rezultira tvrdim stolicama."

Uzmite dodatak magnezija

Magnezij igra mnoge ključne uloge u tijelu - podržava proizvodnju energije, kao i funkciju mišića i živaca, ali može pomoći i kod zatvora. "Dodatak magnezija (400-800 mg dnevno) može pomoći kod zatvora u bolesnika s normalnom funkcijom bubrega", kaže dr. Fox te dodaje da on djeluje kao osmotski laksativ, uvlačeći vodu u crijeva kako bi osigurao mekšu stolicu i ubrzao rad crijeva. Također, izvor magnezija možete pronaći i u namirnicama poput badema, graha, zelenom povrću, mlijeku, orašastim plodovima i cjelovitim žitaricama.

Izbjegavajte hranu koja može uzrokovati zatvor

Mliječni proizvodi, masna i pržena hrana te bijeli kruh mogu pridonijeti konstipaciji. Također, poželjno je ograničiti i konzumaciju crvenog meso jer ima malo vlakana i općenito ima puno masti, dok alkohol može uzrokovati i proljev i zatvor, kaže dr. Pothuri. "Pacijenti koji prekomjerno piju alkohol obično su dehidrirani. Alkohol je diuretik, izaziva da češće mokrimo, što dodatno povećava problem", objašnjava. Krivac koji uzrokuje zatvor može biti i čokolada. Kakao koji sadrži je prirodan diuretik, a većina čokoladnih proizvoda bogata je i mastima, mlijekom i šećerom.

Pijte biljne čajeve

"Pokazalo se da mnogi biljni čajevi pomažu u konstipaciji", kaže dr. Pothuri. Čajevi mogu imati laksativno djelovanje, potičući mišiće u crijevima da prazne crijeva. Đumbir je najpoznatiji po liječenju mučnine, ali može pomoći i kod zatvora. Korijen maslačka sadrži inulin, koji je dijetetsko vlakno, i prebiotike, dok kamilica i paprena metvica pomažu u opuštanju crijeva i podupiru rad crijeva. Također, crijevne mišiće na rad može potaknuti čaj korijena sladića. Jedan od napitaka koji vam može pomoći je i čaj od peršina, koji povećava natrij i vodu unutar debelog crijeva kako bi osigurao njihovo pražnjenje, objašnjava dr. Pothuri.

Vezani sadržaj:

Vitashop

Najnovije

Najčitanije