Ptičja gripa

Ptičja gripa

Ptičja gripa
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Ptičja gripa počinje kao konvencionalna ljudska gripa: povišena temperatura, kašalj, grlobolja i bolovi u mišićima, no ptičja gripa ima potencijal izazivanja po život opasnih komplikacija.
Kategorija: Infekcije

Liječenje ptičje gripe

Cjepivo
Optimalni bi tretman bio cjepivo. U SAD-u se pojavilo eksperimentalno cjepivo francuskog proizvođača koje još nije odobrila Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) i potrebno ga je ispitati na mladim ljudima i starijim od 65 godina. Momentalno je aktualna vijest o cjepivu koje

su proizveli Mađari i koje navodno štiti i ptice i životinje od H5N1 virusa. Cjepivo je ispitano na oko 100 dragovoljaca među kojima je bio i mađarski ministra zdravstva. Mađarska kaže da će, kada pokrene proizvodnju, moći proizvoditi 500.000 doza cjepiva tjedno te da će kasnije moći proizvodnju povećati na desetke milijuna doza ako će biti potrebno. Procijenjeno je da će za 10 milijuna stanovnika Mađarske biti potrebno 3,5 milijuna doza.

Pitanje je naravno, ako dođe do pojave soja kojeg se bojimo, znači novog soja-potomka ptičje i ljudske gripe, kako će taj virus točno izgledati jer bi se tek onda moglo raditi i određeno cjepivo za njega.

Lijek
Momentalna terapijska opcija zove se oseltamivir, inhibitor neuraminidaze koji prevenira bijeg virusa iz stanice domaćina. Pritom nije jasno kako bi se oseltamivir ponašao protiv H5N1, a preliminarne su studije pokazale kako bi virus mogao vrlo brzo postati rezistentan na oseltamivir. Što je još važnije, oseltamivir se mora uzeti unutar 2 dana od pojave simptoma da bi bio efikasan. Osletamivir je pritom i skup te ograničene dostupnosti. Alternativa je zanamivir.

Bolje spriječiti, nego liječiti

Preporuka je da se držimo stare poslovice o tome da je bolje spriječiti nego liječiti, dodali bismo i da je jeftinije. SZO smatra da je uništavanje zaraženih ptica, prva i najbolja linija obrane od ptičje gripe za sada.

Nadzor
Podrazumijeva obavezno vakcinaciju i nadgledanje farmi i tržišta peradi, sprečavanje krijumčarenja i karantenu ptica dok se ne pokažu zdravima, a što zahtijeva i dezinfekciju obuće poljoprivrednika i guma automobila.

Zabrana uvoza
...ili ograničenje uvoza ptica i jaja iz regija zahvaćenih ptičjom gripom. U renomiranom društvu od nedavno je Hrvatska.

Preporuke za one koji putuju
... u zemlje zahvaćene ptičjom gripom:
1) Izbjegavati seoska područja, male farme i kontakt s peradi.
2) Izbjegavati otvorene tržnice peradi i jaja.
3) Perite ruke, imajte sa sobom priručne dezinficijense na bazi alkohola za pranje ruku, kada vam slavina i tekuća voda nisu dostupne.
4) Pazite na djecu koja vole gurati prste u usta i ne peru ih dovoljno dobro.
5) Izbjegavajte sirova jaja i proizvode od sirovih jaja.
6) Cjepite se protiv gripe. Cjepivo protiv ljudske gripe neće vam pomoći protiv ptičje, ali može pomoći u sprečavanju simultane infekcije ptičjom i humanom gripom.
7) Što se pripreme peradi tiče, još nije zabilježen slučaj zaraze ingestijom, iako je jednom H5N1 pronađen kod smrznute patke. Toplina uništava virus, stoga prema SZO perad pripremljena za jelo toplinskom obradom ne predstavlja prijetnju, no bolje je poduzeti određene mjere.
8) Oprezno sapunom operite daske na kojima ste rezali sirovu perad i sve površine koje su bile u kontaktu s peradi. Perite ruke prije i nakon obrade peradi i brišite ih jednokratnim papirnatim ubrusom.
9) Preporuča se priprema peradi na najmanje 82 stupnja Celzijusa. Izbjegavajte sirova ili nedovoljno kuhana jaja i proizvode koji ih sadrže: majonezu, sosove, kremaste kolače i slično.

www.plivazdravlje.hr

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!