Znanstvenici otkrili kako izlaganje svjetlu tijekom noći utječe na zdravlje

Znanstvenici otkrili kako izlaganje svjetlu tijekom noći utječe na zdravlje

Znanstvenici otkrili kako izlaganje svjetlu tijekom noći utječe na zdravlje
  • Objavljeno: Nedjelja, 10.04.2022.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Izvor slike: 123RF

Kategorija: Zanimljivosti

Mnogi ljudi su tijekom spavanja izloženi umjetnoj svjetlosti, bilo iz uređaja koji emitiraju svjetlo u zatvorenom prostoru, noćne lampe ili iz izvora koji se nalazi izvan kuće, kao što je javna rasvjeta. Međutim, novo istraživanje je otkrilo da spavanje u osvijetljenoj sobi, čak i ako se radi o umjerenoj ambijentalnoj rasvjeti, može imati negativan utjecaj na zdravlje. Glavna autorica istraživanja dr. Phyllis Zee rekla je da su ova otkrića osobito važna za ljude koji žive u urbanim područjima, gdje je izloženost noćnom svjetlu u zatvorenom i na otvorenom sve raširenija.

Kako izlaganje svjetlu utječe na zdravlje?

Razlikujemo simpatički i parasimpatički živčani sustav, koji reguliraju našu fiziologiju tijekom dana i noći. Simpatikus preuzima kontrolu danju, a parasimpatikus noću, kada se organizam obnavlja. Od ranije je poznato da izlaganje svjetlu tijekom dana povećava broj otkucaja srca putem aktivacije simpatičkog živčanog sustava, čime se povećava budnost. Zee objašnjava da novo istraživanje pokazuje kako je prisutan sličan učinak kada smo izloženi svjetlu tijekom spavanja. "Iako spavate, aktivira se vaš autonomni živčani sustav, što je loše. Obično je vaš broj otkucaja srca zajedno s ostalim kardiovaskularnim parametrima niži noću, a viši tijekom dana", otkriva dr. Daniela Grimaldi, suautorica istraživanja.

Za potrebe istraživanja znanstvenici su testirali kako se razlikuje učinak izloženosti 100 luksa (umjereno svjetlo), u usporedbi s 3 luksa (prigušeno svjetlo) kod sudionika tijekom jedne noći. Otkriveno je da umjereno izlaganje svjetlu dovodi tijelo u stanje više budnosti. U tom se stanju povećava broj otkucaja srca, kao i brzina kojom se krv dovodi do krvnih žila, radi protoka krvi obogaćene kisikom. Jutro nakon spavanja u osvijetljenoj sobi, kod sudionika se pojavila inzulinska rezistencija. Inzulinska rezistencija je slučaj kada stanice u mišićima, masti i jetri ne reagiraju dobro na inzulin i ne mogu koristiti glukozu iz krvi za energiju. Da bi to nadoknadila, gušterača proizvodi više inzulina, a s vremenom šećer u krvi raste.

"Rezultati istraživanja pokazuju da samo jedna noć izlaganja umjerenoj rasvjeti tijekom spavanja može narušiti regulaciju glukoze i kardiovaskularnog sustava, što su čimbenici rizika za bolesti srca, dijabetes i metabolički sindrom", izjavila Zee i upozorila da je važno izbjegavati ili barem umanjiti količinu izlaganja svjetlu tijekom spavanja.

Kako smanjiti izlaganje svjetlosti tijekom spavanja?

1. Ugasite sva svjetla.

Ako vam je potrebno svjetlo tijekom noći, primjerice radi sigurnosti, neka onda to bude prigušeno svjetlo koje se nalazi bliže podu.

2. Pazite na boju svjetla.

Jantarno, crveno ili narančasto svjetlo je manje stimulativno za mozak. Noću nemojte koristiti bijelo ili plavo svjetlo i držite ga podalje od osobe koja spava.

3. Blokirajte vanjsko svjetlo.

Ako u vašu sobu prodire svjetlo ulične rasvjete onda ga blokirajte tako što ćete spustiti rolete, koristiti zastore za zamračivanje ili masku za spavanje.

Vezani sadržaj:

Vitashop
Najčitanije zanimljivosti