Prijelom penisa

Prijelom penisa

Prijelom penisa
  • Objavljeno: Utorak, 08.07.2008.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Simptomi

Prijelom penisa uglavnom ima tipičnu kliničku sliku. Većina pacijenata opisuje ozljedu tijekom vaginalnog spolnog odnosa tijekom kojeg je žena bila na muškarcu. Tijekom seksualnog odnosa penis je iskliznuo iz rodnice i udario ženinu međicu ili stidnu kost. Drugi čest scenario: vaginalni seks na stolu, muškarac je u dominantnom polozaju, tijekom seksualnog odnosa penis isklizne iz rodnice i udari o rub stola. Pacijenti opisuju kako su čuli pucanje, krckanje ili zvuk tupog udarca o kožu nakon čega je odmah uslijedilo opuštanje penisa. Ovisno o težini ozljede, bol može biti minimalna ili vrlo jaka. Vanjski izgled penisa ukazuje na očitu ozljedu. Kod tipičnog prijeloma penis je deformiran, otečen te promijenjene boje zbog hematoma (modrice). Penis je obično savijen, često u obliku slova 'S' ili u suprotnu stranu od ozljede zbog nakupljanja krvi (hematom). Ovaj izgled se opisuje kao "patlidžan deformacija".

Zbog jačine boli pregled penisa zna biti nemoguć. Kod suradljivog pacijenta liječnik moze uočiti "znak prevrtanja" (rolling sign) na mjestu direktno iznad ozljede gdje se nalazi krvni ugrušak. Ugrušak se pipa kao diskretna tvrda masa iznad koje se koža penisa lako pomiče. Ne postoje specifični laboratorijski testovi kojima bi se dokazao prijelom penisa.

Kod prijeloma penisa snimke penisa pokazuju defect punjenja kontrastnog sredstva ili njegov izlazak u abnormalna područja (ekstravazacija). Retrogradna uretrografija je metoda pretrage mokraćnog sustava pomoću kontrastnog sredstva i rentgenskih snimki; u ovom slučaju se može uraditi kako bi se utvrdilo postojanje ozljede mokraćne cijevi. Danas se rana kirurška terapija smatra najprikladnijom metodom liječenja prijeloma penisa. Mnogi liječnici smatraju kako je nalaz pregleda dovoljan za dijagnozu te ne traže pretrage. Znanstvene studije pokazuju kako su moguće lažno-pozitivne dijagnoze. Penis može biti savijen zbog hematoma uzrokovanog pucanjem arterija i/ili vena penisa. Moguće su i lažno-negativne dijagnoze pri pregledu jer linija prijeloma membrane može biti vrlo malena. Kavernozografija se preporučuje kako bi se pacijenti koji nemaju prijelom penisa poštedili nepotrebne operacije. Kavernozografija, međutim, može dati lažno-negativan nalaz te je njena moguća posljedica umnožavanje vezivnog tkiva u tijelima penisa kao reakcija na kontrastno sredstvo.

U slučajevima gdje opsežan otok otežava zahvat, preporučuje se odgođena kirurška terapija za 7-12 dana. 1-3 dana nakon zahvata pacijent se otpušta iz bolnice. Propisuju se antibiotici i analgetici. Ukoliko nema sumnjivog iscjetka, mokracni kateter postavljen tijekom operacije uklanja se prije otpuštanja. Ukoliko je obavljena operacija na mokraćnoj cijevi kateter se trajno uklanja nakon 2-3 tjedna. Tijekom jednog tjedna se primjenjuju lagani kompresivni zavoji.

Erektilna disfunkcija i savijenost penisa obično su posljedica prirode ozljede, a ne kirurškog zahvata. Prijelom penisa je hitno stanje koje može imati neugodne fizičke i psihološke posljedice. Pravovremenom dijagnozom i hitnim kirurškim zahvatom omogućuje se odličan ishod s minimalnim komplikacijama.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije