Stresno djetinjstvo može uzrokovati skraćene telomere
Istraživači tvrde kako stres pretrpljen tijekom djetinjstva ima dublje implikacije nego što možemo zamisliti, a nažalost one se pokazuju tek u kasnijoj fazi života.
Prema istraživanju djece iz rumunjskih sirotišta, učinci stresa u djetinjstvu mogu biti vidljivi na DNA razini tijekom odrastanja, prenosi Top News.
Znanstvenici su dokazali kako djeca koja su provela svoje rane godine u državnim rumunjskim sirotištima imaju kraće telomere od one djece koja su odrastala u udomiteljskim obiteljima.
Biološki, telomeri se skraćuju svaki put kada se kromosom replicira tijekom stanične diobe. Međutim, sada je otkriveno kako stres također može rezultirati u njihovom skraćivanju.
Rezultat toga, je da kraći telomeri mogu dati poticaj bolestima kod odraslih osoba u rasponu od dijabetesa do demencije.
Istraživanje je pokrenuto u vrijeme kada su sirotišta u Rumunjskoj bila još uvijek uobičajena, a udomiteljska skrba je posebno osnovana za ovaj projekt.
Istraživači su analizirali 136 siročadi u dobi od 6-30 mjeseci, pola od kojih je bilo raspoređeno u udomiteljskim obiteljima, a druga polovica je ostala u sirotištima.
Zatim su izmjerili dužinu telomera iz DNA uzoraka djece kada su bila stara između 6 i 10 godina i tako utvrdili kako su djeca koja su duže boravila u sirotištu imala kraće telomere u odnosu na svoje vršnjake koji su imali udomiteljsku skrb.
„Ovo istraživanje pokazuje kako odrastanje pod institucionalnom skrbi utječe na djecu doslovno na molekularnoj razini," zaključuje Stacy Drury, klinička psihijatrica s Tulane University-a iz New Orleansa.
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345