Vječna dvojba: Ići u solarij ili ne

Vječna dvojba: Ići u solarij ili ne

Vječna dvojba: Ići u solarij ili ne
  • Objavljeno: Ponedjeljak, 23.03.2009.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:

Činjenica da uskoro dolazi vrijeme skidanja čarapa i proljetno doba u kojemu ne možemo bijelu kožu skrivati iza hlača, svake nas godine iznova dovodi u nedoumicu: furati se na aristokratsku bjelinu ili izgledati preplanulo zdravo.

Unatoč nastojanjima da se blijedunjavi ten vrati u modu, većina žena, a u posljednje vrijeme i veliki broj muškaraca, odlaze u solarije. Iako neki liječnici upozoravaju koji su štetni učinci umjetnog sunca, mnogi se jednostavno na to ogluše. Mnoge žene s tamnijom puti djeluju si mršavije, dok druge na taj način pokušavaju sakriti loš ten. Kako koristiti solarij, a da vaša koža ostane zdrava?

Znanstvenici tvrde da većina osoba koje koriste solarije imaju značajno povećan rizik obolijevanja od raka kože. Postoji pogrešna pretpostavka kako je sunčanje u solariju zdrav način da dođete do tamnijeg tena, međutim intenzitet nekih UV zraka u solariju može biti ponekad i do 15 puta veći od podnevnog sunca, a vjerujemo da i sami znate koliko je podnevno sunce štetno. Nikako ga nemojte koristiti ako vam koža lako izgara na suncu i ako je prepuna madeža.

Ako ste jako svijetle puti i imate užasno osjetljivu kožu, pokušavajte ga izbjegavati. Također ne odlazite u solarij ako uzimate ljekove koji povećavaju osjetljivost na UV zrake. Osim toga, istraživanja pokazuju da su ljudi taj novi trend itekako prihvatili. Preplanula koža je ujednačene boje i mekana, a podočnjaci ne dolaze do izražaja na tamnom licu. Zubi se doimaju bjelijima, oči se ističu i sjaje, a sitne nepravilnosti, mrljice, ožiljci i dlačice postaju gotovo nevidljivi.

Ne čudi stoga sve veća popularnost solarija, a kako nam životni ritam i izmjena godišnjih doba ne dopuštaju redovito izležavanje na suncu, solariji su se nametnuli kao sastavni dio života velikog broja modernih ljudi. No svakako prije sunčanja odredite svoj tip kože i utvrdite pravo vrijeme ostanka u solariju. Duljina tretmana, osim o vašoj koži, ovisi i o modelu solarija i istrošenosti lampi.

Postoje i neka opća pravila korištenja solarija:

  • Prije sunčanja skinite svu šminku
  • Prije odlaska u solarij napravite piling kako bi odstranili sve mrtve stanice s tijela
  • Uz pomoć stručne osobe koja je tamo zaposlena pokušajte odrediti kolika minutaža vam se preporuča pod UV zrakama
  • Prije same upotrebe, obrišite solarij
  • Koristite naočale namjenjene sunčanju
  • Osjetite li slabost tijekom sunčanja, istog trena ga prekinite
  • Nakon sunčanja koristite hidratantne kreme i toga dana ne izlažite se previše sunčevim zrakama
  • Sunčajte se opet tek nakon 48 sati

Vitashop

Najnovije

Najčitanije