Zdravstveni vremeplov, 23. svibnja: Louis Braille i njegovo revolucionarno pismo

Prije 196 godina, Louis Braille predstavio je revolucionarni sustav pisma (brailleovo pismo ili brajicu) koji će zauvijek promijeniti život slijepih i slabovidnih osoba diljem svijeta.
Louis Braille rođen je 4. siječnja 1809. godine u malom francuskom selu Coupvray. Kad je imao samo tri godine, dogodila se nesreća koja će obilježiti njegov život, ali i život milijuna ljudi koji će nakon njega koristiti njegov izum. Igrajući se u radionici svog oca koji je bio sedlar, mali Louis slučajno se ubo alatom u oko. Infekcija se proširila na oba oka, što je dovelo do potpune sljepoće.
Unatoč ovoj tragediji, Louis je pokazao iznimne sposobnosti. Postao je izvrstan glazbenik, što svjedoči o njegovoj muzikalnoj darovitosti i neumornoj volji za učenjem. Njegova ljubav prema glazbi i znanju postala je pokretačka snaga za ono što će kasnije postati njegov najvažniji doprinos čovječanstvu.
Godine 1821., kada je Louis imao 12 godina, upoznao je Charlesa Barbiera, bivšeg vojnika koji je razvio sustav "noćnog pisma" za vojsku. Ovaj sustav koristio je 12 točaka u različitim kombinacijama kako bi vojnici mogli komunicirati u mraku bez korištenja svjetla koje bi ih odalo neprijatelju.
Braille je prepoznao potencijal ovog sustava, ali shvatio je i njegove nedostatke. Barbierov kod bio je previše složen i nije mogao predstaviti sva slova, brojeve i interpunkcijske znakove potrebne za potpunu pismenost.
U svojoj 15. godini, 1824. godine, Louis Braille stvorio je vlastiti sustav koji je koristio samo šest točaka raspoređenih u dvije stupca po tri točke. Ova jednostavnost omogućila je 63 različite kombinacije, što je bilo dovoljno za predstavljanje svih slova alfabeta, brojeva, interpunkcijskih znakova, pa čak i glazbenih nota.
Sustav je bio revolucionaran jer su slijepe osobe mogli čitati koristeći vrh prsta, što im je omogućilo brže i prirodnije čitanje nego bilo koji prethodni sustav. Također, pisanje je postalo moguće pomoću jednostavnog alata koji je probijao točke u papir.
Braille je 1829. godine službeno predstavio raspravu o svom sustavu pisma, a 1837. izdao je Brailleovo izdanje popularnog školskog udžbenika povijesti u tri nastavka. Unatoč očiglednim prednostima, prihvaćanje novog sustava bilo je sporo.
Pariške škole za slijepe službeno su usvojile Brailleov sustav tek 1854. godine, dvije godine nakon Brailleove smrti u 43. godini života. Ironično, čovjek koji je omogućio pismenost milijunima slijepih osoba nikada nije doživio da se njegov izum široko koristi u obrazovne svrhe.
Univerzalni kod za englesko Brailleovo pismo odobren je 1932. godine, što je označilo početak globalne standardizacije ovog sustava. Danas se Brailleovo pismo koristi u gotovo svim jezicima svijeta, omogućujući slijepim osobama pristup literaturi, obrazovanju i neovisnosti.
Louis Braille transformirao je život slijepih osoba, dajući im moć pismenosti i obrazovanja. Njegov sustav ostaje jedan od najvažnijih izuma u povijesti.
Vezani sadržaj:
- Zdravstveni Vremeplov, 22. svibnja: Albrecht von Gräfe i moderna očna medicina
- Zdravstveni vremeplov, 20. svibnja: Otkriće virusa HIV-a
- Zdravstveni vremeplov, 19. svibnja: Povijest inhalatora za astmu
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Shakshuka
30 min12345 -
Recept tjedna
Zapečeni batat s tikvicama
45 min12345 -
Recept mjeseca
Torta od mrkve i sira
50 min12345