Infekcije uzrokuju poremećaje raspoloženja?
Infekcije i autoimune bolesti mogu povećati rizik od nastanka poremećaja raspoloženja, kao što je depresija, kasnije u životu, otkrivaju nam znanstvenici iz Danske.
U istraživanju, u kojemu je sudjelovalo više od 3 milijuna osoba, one koje su bile hospitalizirane zbog infekcija, su imale za čak 62% povećan rizik od nastanka poremećaja raspoloženja, u odnosu na osobe koje su bile hospitalizirane zbog drugih razloga.
Osobe, koje su bile hospitalizirane zbog autoimunih bolesti, su imale za 45% veći rizik od nastanka poremećaja raspoloženja.
Autoimune bolesti su bolesti tijekom kojih imunološki sustava napada zdrave tjelesne stanice i tkiva.
Rizik od nastanka poremećaja raspoloženja se dodatno povećavao svaki idući put kada su sudionici bili hospitalizirani.
Znanstvenici, čije je istraživanje objavljeno u časopisu JAMA Psychiatry, vjeruju da, ako se rezultati ovog istraživanja uzmu u obzir pri statističkoj analizi uzročnika poremećaja raspoloženja, bi se pokazalo da infekcije uzrokuju čak 12% poremećaja raspoloženja.
Prethodna istraživanja su pokazala da sama hospitalizacija povećava rizik od nastanka poremećaja raspoloženja, stoga znanstvenici planiraju nastaviti istraživanje kako bi bili u potpunosti sigurni u točnost rezultata.
Znanstvenici ističu da nisu uzeli u obzir brojne faktore koji također mogu utjecati na raspoloženje, kao što su životne navike i socioekonomski status. Buduća istraživanja bi se trebala fokusirati na traženje odgovora ima li infekcija sama po sebi, bez obzira na status i navike osobe, utjecaja na rizik od nastanka poremećaja raspoloženja.
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345