Mobiteli u bolnicama su prijenosnici bakterija
Gotovo 95 posto mobitela zaraženo je najmanje jednim tipom bakterije, a neke bakterije mogu u bolničkih pacijenata izazvati teške zaraze.
Mobiteli kojima se u bolnicama koristi medicinsko osoblje prenosnici su bakterija, a neke od njih otporne su na antibiotike i mogle bi biti izvor nosokomijalnih (ili hospitalnih) zaraza, pokazala je studija turskog sveučilišta objavljena u petak.
Bakterije se pojavljuju na mobitelima koji se ne dezinficiraju
Znanstvena ekipa sa sveučilišta Ondukoz Mayis otkrila je na mobitelima meticilin-rezistentni Staphylococcus aureus (MRSA), navodi se u studiji objavljenoj u specijaliziranom časopisu Annals of Clinical Microbiology and Antimicrobials.
Samo deset posto liječnika i medicinskih sestara redovito dezinficira svoj mobitel.
Za potrebe studije istražitelji su uzeli uzorke s ruku i mobitela 200-ak liječnika i medicinskih sestara iz operacijskog trakta te odjela za intenzivnu skrb.
Zaraza se prenosi s ruku na mobitel
Gotovo 95 posto mobitela, koji su testirani, bilo je zaraženo najmanje jednim tipom bakterije, a neke od njih mogu u bolničkih pacijenata izazvati teške nosokomijalne zaraze (zaraze koje bolesnik dobiva tijekom liječenja).
Pošto su znanstvenici uzorke stavili u kulturu kako bi utvrdili hoće li se bakterije razmnožavati u povoljnu okružju, gotovo 35 posto njih nosilo je dvije vrste bakterija, a 11 posto tri ili više.
Naši rezultati pokazuju da se zaraza prenosi s ruku medicinskoj osoblja na mobitel. Ti mobiteli mogu biti pravo skladište zaraza koje se mogu prenositi među bolesnicima- upozorili su autori studije.
Dodaju da njihova istraživanja valja dopuniti drugim studijama.
-
Recept dana
Varivo od kelja s batatom
45 min12345 -
Recept tjedna
Abšmalcane mahune
30 min12345 -
Recept mjeseca
Kokos kuglice bez bijelog šećera koje se...
15 min12345