Može li sol povećati rizik od nastanka srčanih bolesti kod dijabetičara?
Novo istraživanje, objavljeno u časopisu Endocrine Society's Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, otkriva da unos šećera nije jedino na što dijabetičari trebaju paziti.
Japanski znanstvenici su proveli istraživanje u kojemu je sudjelovalo gotovo 1600 dijabetičara. Oni su trebali ispunjavati upitnik koji je sadržavao pitanja o njihovim prehrambenim navikama i cjelokupnom zdravstvenom stanju. Znanstvenici su njihovo zdravlje pratili 8 godina.
Znanstvenici su došli do rezultata da dijabetičari, koji su dnevno unosili 5900 miligrama soli su imali za čak 50% veći rizik od nastanka srčanih bolesti, u odnosu na one koji su unosili 2800 miligrama dnevno ili manje.
Provjerite zašto trebate smanjiti unos soli i kalija!
"Ovo je prvo istraživanje koje istražuje utjecaj soli na zdravlje dijabetičara", izjavio je prof. Robert Carey i dodao kako "već znamo da postoji povezanost između unosa soli i kardiovaskularnog zdravlja, a ovim istraživanjem smo to još jednom potvrdili."
Sve osobe trebaju pripaziti na unos soli, a dijabetičari naročito jer sol povećava rizik od nastanka upalnih procesa u krvnim žilama, srcu i bubrezima.
Svjetski stručnjaci se slažu da dnevno ne bismo trebali unositi više od 2400 miligrama soli. No, do problema dolazi kada konzumiramo namirnice koje sadrže sol, a o njima ne vodimo računa.
Smanjenje unosa kalorija, kao i smanjenje unosa šećera i soli je najbolje što osobe, koje pate od dijabetesa tipa 2, mogu učiniti za zdravlje kardiovaskularnog sustava, prenosi Prevention.
-
Recept dana
Zapečeni tost sa šunkom, jajetom i sirom
20 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Rotkohl ili pirjani "njemački"...
1:30h12345