Što trebate znati o vježbanju, gripi i prehladi?
Sigurno se pitate je li sigurno vježbati onda kada ste prehlađeni ili patite od gripe. Većina stručnjaka se slaže s time da je vježbanje potpuno sigurno ako nije riječ o gripi ili prehladi koja uzrokuje ozbiljne simptome. No, vježbati biste trebali umjereno.
Umjerena tjelovježba bi vam čak mogla i pomoći jer potiče cirkulaciju krvi. To znači da će bijele krvne stanice bolje cirkulirati vašim tijelom i brže doći do bakterija i virusa. U jednom istraživanju, čiji su rezultati objavljeni u časopisu Medicine & Science in Sports & Exercise, su znanstvenici ustanovili da umjerena tjelovježba može smanjiti trajanje gripe i prehlade.
Kada su sudionici počeli vježbati nakon 2 dana od početka bolesti, rezultati su bili još bolji. Znanstvenici su ustanovili da prehlade nije ni na koji način utjecala na sposobnost disanja tijekom vježbanja.
S intenzivnom tjelovježbom trebate pričekati barem 2 tjedna nakon ozdravljenja kako bi se tijelo u potpunosti oporavilo. U međuvremenu možete šetati laganim intenzitetom 20 do 30 minuta dnevno.
Ako osjećate ozbiljnije simptome, kao što su povišena tjelesna temperatura, ekstreman umor, bolovi u mišićima ili natečene limfne žlijezde, odmarajte i vratite se redovitom vježbanju tek kada potpuno ozdravite. Ako i dalje niste sigurni u to smijete li vježbati ili ne, svakako se posavjetujte s liječnikom.
Naravno, najbolje bi bilo kada biste u potpunosti izbjegli gripu i prehladu. Kako biste smanjili rizik od nastanka gripe i prehlade, slijedite ovih nekoliko jednostavnih koraka:
- pratite pravila uravnotežene prehrane
- spavajte dovoljno
- izbjegavajte nagle promjene tjelesne težine
- izbjegavajte pretjerivanje s tjelovježbom
- odmarajte
- smanjite razinu stresa
Saznajte kako prepoznati gripu opasnu po život!
-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345