5 savjeta za pametno izlaganje suncu i zaštitu kože nakon sunčanja
Sezona godišnjih odmora je već startala, a većina nas veseli se prilici da provede barem nekoliko dana na morskoj obali uživajući u kupanju i sunčanju. Daleko od poslovnih obveza, nije ni čudo da nas tako provedeno vrijeme opušta i ispunjava dobrim raspoloženjem, ali postoji još jedan zanimljiv, znanstveno dokazan razlog zašto je tako – smatra se da izlaganje suncu potiče otpuštanje serotonina, hormona povezanog uz regulaciju raspoloženja, kojeg ponekad nazivaju i prirodnim antidepresivom.
Nažalost, svima nam je poznato da postoje i negativni učinci izlaganja suncu. Oni mogu biti kratkoročni i relativno bezazleni poput blagih opeklina, crvenila, isušivanja kože, ali i dugoročni i ponekad vrlo ozbiljni kao što su znakovi prijevremenog starenja ili razvoj raka kože. Nemoguće je osigurati stopostotnu zaštitu kože od sunca, no ako se pridržavate idućih pet koraka, već ćete učiniti jako puno za svoju kožu.
1. Pripremite svoju kožu za sunčanje
Isušena koža je posebno osjetljiva i sunčevo UV zračenje još će joj lakše nanijeti štetu nego normalnoj koži. Iz tog je razloga hidratacija od iznimne važnosti u pripremi kože za sunčanje. Povećajte unos tekućine i namirnica s visokim udjelom vode (lubenica, dinja, ananas, rajčica i krastavac), a uz to, redovno njegujte svoju kožu proizvodima za hidrataciju. Ne zaboravite i na piling 1-2 puta tjedno kako bi vaša koža bila lijepa i glatka, no pripazite da, posebno ljeti, koristite vrlo blage pilinge i nanosite ih nježno kako ne biste oštetili fini zaštitni sloj svoje kože i tako je učinili ranjivijom i podložnijom utjecaju štetnog zračenja.
Osim svakodnevne njege kože, važno je da svojoj koži date vremena da se privikne pojačanom izlaganju suncu. To znači postepeno izlaganje, svaki dan malo više nego prethodnog dana. Mnoge žene pogrešno vjeruju da je korištenje krema za samotamnjenje ili odlazak u solarij adekvatna priprema za dugi boravak na suncu – ni jedno ni drugo ne pruža zaštitu od DNA oštećenja stanica kože, zato je idući korak izabrati pravilnu zaštitu od sunca.
2. Izaberite zaštitni faktor koji najbolje odgovara vašoj koži
Ni jedan tip kože nije imun na štetne utjecaje sunčevog zračenja. Čak i vrlo tamna koža zadobit će opekline nakon 50 minuta izlaganja suncu bez zaštite, dok će se osobama s vrlo svijetlom kožom to dogoditi nakon svega pet minuta. Kao što vam je poznato, svaki proizvod za zaštitu od sunca dolazi s oznakom zaštitnog faktora, poznatog i kao SPF (sun protection factor). Ta je vrijednost mjera za količinu sunčeve energije (UV zračenja) potrebne da bi izazvala opekline na zaštićenoj koži.
Ispravan zaštitni faktor bira se na temelju UV indeksa, tipa kože i specifičnih uvjeta poput alergije na sunce ili uzimanja tzv. fotosenzitivnih lijekova. U većem dijelu Europe, uključujući Hrvatsku, UVI iznosi 9, što je vrlo visoka vrijednost te je zaštita od sunca obvezna, a preporučljivo je izbjegavati izlaganje suncu u vrijeme kada je ono najjače. Zbog visokog UVI-a svima se preporučuje korištenje sredstava s visokim zaštitnim faktorom: 30, 50, 50+. Ako imate bilo kakve probleme s kožom (svježe ožiljke, dermatoze, neuobičajene pigmentacije...), najbolje je da se za savjet obratite ljekarniku.
3. Pripazite da ispravno koristite sredstva za zaštitu od sunca
Nakon što ste izabrali proizvod s odgovarajućim zaštitnim faktorom, važno je da ga nanesete na kožu u ispravnoj količini i dovoljno često. Prilikom nanošenja sredstva za zaštitu od sunca ne treba štedjeti, a ako vam je teško procijeniti koliko ga je potrebno, pokušajte s ovom metodom: kremu ili gel nanesite na dlan dužinom od vrha srednjeg prsta pa sve do zapešća. To je okvirna količina koju trebate nanijeti na svaku ruku i nogu, na dekolte i trbuh te dva puta toliko kako biste zaštitili čitava leđa. Za zaštitu lica koristite količinu koja odgovara dužini jednog prsta, a ne zaboravite namazati i kapke, kao i područje oko ušiju.
Važno je da sredstvo za zaštitu od sunca nanosite barem svakih dva sata, a obavezno svaki put nakon presvlačenja, pojačanog znojenja ili kada se koža osuši nakon plivanja. Dobro je znati kako dermatolozi preporučuju da se dijelovi kože izloženi suncu štite svakodnevno, neovisno o odlascima na plažu. Kako biste postigli najbolji učinak, sredstvo za zaštitu nanesite 15-20 minuta prije izlaska iz kuće ili stana. Ako se šminkate, nanesite ga na lice otprilike pet minuta prije nanošenja šminke, kako bi ga koža na vrijeme upila.
4. Zaštitite svoju kožu i nakon sunčanja
Pojava crvenila nakon izlaganja suncu, čak i ako ono nije jako izraženo, znak je da je ipak došlo do oštećenja kože. Takva je koža isušena i prati je neugodan osjećaj iritacije i zatezanja. Kako biste svojoj koži osigurali trenutnu hidrataciju, nanesite Ladival AKUT Fluid, posebno osmišljen za regeneraciju i njegu kože nakon izlaganja suncu. Ovaj proizvod iz Ladival linije proizvoda za njegu kože prije i nakon sunčanja ublažava napetost i crvenilo kože te izaziva ugodan osjećaj hlađenja. Ključan je sastojak fotoliaza, aktivni enzim koji se dobiva iz plavih algi, a pomaže u regeneraciji stanica kože čime se smanjuje oštećenje kože izazvano UV-B zračenjem. Osim toga, sadrži i aktivni sastojak dekspantenol zaslužan za dubinsku hidrataciju te vitamin E, koji ima važnu ulogu u borbi protiv preuranjenog starenja kože.
Ladival AKUT Fluid idealan je za svakodnevnu njegu kože nakon izlaganja suncu, a najbolje ga je nanijeti prije spavanja kako bi djelovao tijekom noći. Osim što ublažava crvenilo i nelagodu, ujedno i priprema kožu za idući sunčani dan, a dobro je znati da uz to doprinosi i očuvanju preplanulog tena.
5. Razmislite treba li vaša koža dodatni oblik zaštite
Ako slijedite prethodna četiri koraka, vaša koža će biti vrlo dobro zaštićena ovog ljeta. Ono što možete dodatno učiniti je odabir sredstva za zaštitu od sunca, osim svojem tipu kože, prilagoditi i specifičnim potrebama vlastite kože. Možda trebate proizvod za osjetljivu kožu sklonu alergijama na sunce ili želite posebnu zaštitu za kožu s tetovažama, dok za djecu svakako trebate izabrati intenzivniju zaštitu za dječju kožu.
Neovisno o tome zahtijeva li vaša koža posebnu njegu, pokušajte uvijek birati sredstva sa što manje štetnih i nepotrebnih sastojaka. Svi Ladival proizvodi sadrže minimalnu količinu sastojaka koja je dovoljna kako bi osigurali učinkovitu zaštitu od sunca, a u isto vrijeme bili nježni i prema najosjetljivijoj koži – radi toga ne sadrže mirise, ulja, emulgatore, konzervanse i ostale štetne kemikalije. Dermatološki su testirani i proizvedeni u skladu na najvišim farmaceutskim standardima.
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345 -
Recept tjedna
Zapečeni tost sa šunkom, jajetom i sirom
20 min12345 -
Recept mjeseca
Rotkohl ili pirjani "njemački"...
1:30h12345