Ljetna opasnost: Prva pomoć kod opekline od meduze i što nikako nemojte napraviti?
Ljeto je vrijeme kada mnogi odluče slobodne dane provesti na plažama, kupajući se u moru. Iako su ove aktivnosti vrlo primamljive, treba biti svjestan opasnosti od opeklina meduza. U Jadranskom moru ima sedam vrsta od kojih su dvije opasne za čovjeka. U svakom slučaju, treba znati kako prepoznati opasnu meduzu, što učiniti u slučaju opekline, kao i što izbjegavati da se stanje ne bi pogoršalo.
Kako nastaje opeklina meduze
Meduze na donjoj strani klobuka imaju duge lovke u kojima su žarne stanice koje pri dodiru izlučuju otrov. On kod čovjeka izaziva prodornu bol sličnu boli opekline, a zatim crvenilo i osip te oteklinu i pojavu mjehurića.
Osip je obično ograničen na područje kože koje je bilo u kontaktu s meduzom. Ubod je vidljiv od nekoliko dana do nekoliko tjedana, a mogu se razviti i sekundarne infekcije ozljede, kao i promjene poput ekcema praćene jakim svrbežom te krasta i promjena boje kože (smanjena ili pojačana pigmentacija).
Vrste meduza opasne za čovjeka
U Jadranskom moru postoje dvije vrste meduza koje su opasne za čovjeka: morska mjesečina i kompas meduza.
Morska mjesečina je vrsta meduze koja živi u dubinama udaljenim od obale, no ponekad je morske struje i valovi nanesu do plaža gdje može biti ugroziti kupače. Relativno je mala i ima polukružni ružičasti klobuk ispod kojeg se nalaze lovke s otrovom. Pri kontaktu lovki s ljudskom kožom se javlja jaka bol i ozljede slične opeklinama koje teško zarastaju, a nakon njih ostaje smanjena pigmentacija kože ili čak i ožiljak.
S druge strane, kompas meduza je česta meduza u Jadranu. Lako ju je prepoznati po žuto-smeđem klobuku čiji izgled podsjeća na kompas, a lovke joj mogu dostići i metar dužine. Odrasle jedinke ove vrste imaju dugačke lokve čije žarnice u dodiru s kožom peku. Obično se pojavljuju pojedinačno u plićaku, gdje ih nanesu valovi i morska struja s pomoću kojih se uglavnom sve meduze kreću.
Što napraviti u slučaju opekline meduze
U vrlo rijetkim slučajevima može nastati stanje opće alergijske reakcije i šoka koje se manifestira poteškoćama u disanju, općom slabosti, glavoboljom, povraćanjem, grčenjem mišića i promjenama tjelesne temperature i svijesti. Tada je zbog ozbiljnosti stanja pacijenta nužno što prije dovesti do najbliže zdravstvene ustanove, a u međuvremenu, ako je potrebno, provesti postupak oživljavanja. Također, ako je zahvaćena veća površina ruke ili noge, treba je imobilizirati.
Prema uputama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo:
- ozljedu isperite morskom vodom, nikako slatkom jer povećava bol
- zahvaćeno područje isperite octom ili alkoholom
- prilijepljene krakove što prije uklonite ručnikom ili pincetom, a nikako prstima
- zahvaćeno područje premažite uljem za sunčanje ili suhim pijeskom te ih sastružite s kože
- premažite ozlijeđenu kožu umirujućom kremom i stavljajte hladne obloge koji ublažavaju bol
- kod pojave općih simptoma i dodira s većim brojem žarnjaka ili pojave mjehura i ranica obratite se liječniku.
Kako izbjeći ubod meduze?
Opekline meduze se ne mogu izbjeći jer su meduze "prozirne" i teško uočljive, a i često su prisutne u plićaku. Zbog toga je važno znati kako se ponašati kada do uboda dođe, a i dobro je znati da i mrtva meduza može opeći pa, ako je nađete na obali, nemojte je dirati golim rukama!
Vezani sadržaj:
- Nekrotizirajući fasciitis: Što je bolest koja "izjeda ljudsko meso"?
- Znakovi upozorenja: Pogledajte svoj jezik i provjerite vidite li na njemu ove promjene!
Najnovije
Najčitanije
-
Recept dana
Klasične oblatne prema bakinom receptu
30 min12345 -
Recept tjedna
Gulaš od piletine, kukuruza i graha s...
45 min12345 -
Recept mjeseca
Kokos kuglice bez bijelog šećera koje se...
15 min12345