Oprez: ovih 7 infekcija možete dobiti na svakom bazenu, otkrivamo kako ih spriječiti

Oprez: ovih 7 infekcija možete dobiti na svakom bazenu, otkrivamo kako ih spriječiti

Oprez: ovih 7 infekcija možete dobiti na svakom bazenu, otkrivamo kako ih spriječiti
  • Objavljeno: Utorak, 02.07.2019.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Izvor slike: 123RF

Ljeto je nezamislivo bez kupanja u bazenima i jezerima, a pored gomile kupača, tamo nas, nažalost, čeka još više virusa, bakterija, gljivica i drugih mikroorganizama koji izazivaju neugodne, a često i opasne infekcije. Zato se držite ovih pravila da vam kupanje ne bi prisjelo.

Gotovo sve što nađete na javnom kupalištu je potencijalni izvor zaraze - od kabina za presvlačenje, preko toaleta, papuča, ležaljki i stolica, ručnika... A to nam, možda niste ni svjesni, može upropastiti ljeto.

Infekcije na bazenu

Atletsko stopalo

Jedna od najčešćih infekcija koju možemo "zaraditi" na javnim kupalištima svakako je atletsko stopalo, a glavni krivac za njega je gljivica kandida koja se pod utjecajem vlage i topline brzo širi i razmnožava. Vrlo je otporna i dugo preživljava na mokrim pločicama pored bazena, ispod tuševa, na ležaljkama, stolicama…

Infekcija se prepoznaje po svrabu, crvenilu, ispucaloj koži između nožnih prstiju, bjeličastim ljuskicama i sitnim plikovima na koži, a lako se prenosi na druge dijelove stopala, posebno na nokte. Inficirani nokti postanu zadebljani, imaju smeđe ili bijele fleke i neugodan miris. Ova infekcija se dugo liječi.

Konjuktivitis

Ovu infekciju očiju najčešće izazivaju virusi i bakterije koji se prenose putem vode, prljavih ruku ili ručnika. Konjuktivitis se prepoznaje po crvenilu i otoku kapaka, bockanju, peckanju i svrabu u očima, kao i po žućkastom sekretu koji prekriva trepavice. Da biste izbjegli infekciju, umijte se svaki put kad izađete iz bazena, ne koristite tuđe ručnike i ne dodirujte lice prljavim rukama.

Dijareja

Voda u jezerima i bazenima puna je bakterija, pa je dovoljno progutati samo malo zagađene vode da se inficiramo salmonelom, ešerihijom ili pokupimo šigelozu. One izazivaju proljev, grčeve, jake bolove u trbuhu i vrlo visoku temperaturu. Blaži oblik infekcije ne zahtijeva posebno liječenje jer tegobe prolaze za dan-dva ako se dovoljno odmaramo i uzimamo puno tekućine. Međutim, ako visoka temperatura i bolovi u trbuhu traju duže od dva dana, a naročito ako imamo veliki broj vodenih stolica, obavezno se trebamo javiti liječniku.

Virusne bradavice

Ako po pločicama bazena i po plaži hodate bosi, na stopalima će vam se vrlo vjerojatno stvoriti male ranice, koje postaju idealna mjesta za prodor virusa. Bradavice najčešće izaziva humani papiloma virus koji dugo opstaje van tijela. Inkubacija traje i do šest mjeseci, tako da se kod većine prve izrasline pojavljuju tijekom jeseni i zime. Moramo znati kako se bradavice rijetko povlače same i zato je neophodno potražiti pomoć dermatologa.

Infekcije kože

Zbog pojačanog znojenja, izlaganja suncu, nošenja uske ili odjeće od sintetike, na leđima i grudima te na preponama pojavljuju se sitne crvene bubuljice koje pucaju. U kontaktu iziritirane kože i bakterija, kojih ima i u bazenima i u jezerima, može doći do ozbiljne infekcije koja zahtjeva dermatološko liječenje. Da biste spriječili širenje infekcije, tijelo nikad ne trljajte ručnikom, već njime nježno obgrlite tijelo da upije višak vode.

Gljivične infekcije kože najčešće zahvaćaju pazuh i prepone, a prepoznaju se po crvenilu, svrabu i ispucaloj koži. Liječe se pojačanom higijenom i antibioticima koje će vam prepisati liječnik.

Vagnialne infekcije

Gljivica kandida normalni je stanovnik debelog crijeva, a pod utjecajem vlage i topline brzo se razmnožava. Tome posebno pogoduju sjedenje na pločicama bazena, mokrom ručniku, u vlažnom kupaćem kostimu i, naravno, neadekvatna higijena.

Simptomi infekcije su peckanje i svrab u predjelu genitalija, kao i gust, bjeličast sekret neugodnog mirisa.

Na bazenu možete dobiti i bakterijsku infekciju koju najčešće izazivaju klamidija, mikroplazma i ureaplazma, ali i virusni herpes ili humani papiloma virus koji izaziva kondilome. Iako se ove infekcije uglavnom prenose seksualnim putem, nije ih nemoguće dobiti i preko vlažnog ručnika. Da biste se zaštitili, koristite isključivo svoje ručnike i kupaće kostime.

Upala ušiju

Infekcije vanjskih ušnih kanala spadaju među najčešće ljetne tegobe i najčešće se javljaju kod djece i odraslih koji su došli u kontakt sa zagađenom bazenskom ili jezerskom vodom. U najvećem broju slučajeva upalu uha izazivaju bakterije, a simptomi su jaka bol, začepljeno uho i povišena temperatura.

Nipošto ne pokušavajte očistiti uho štapićima jer ćete tako prenijeti infekciju iz vanjskog u unutrašnji kanal. Potražite pomoć lekarliječnika koji će vam, ako je potrebno, prepisati odgovarajući antibiotik.

Kako se zaštititi?

  • Prije ulaska u bazen nogama ugazite u posudu / bazenčić s tekućinom za dezinfekciju.
  • Istuširajte se prije ulaska u vodu.
  • Po pločicama oko bazena hodajte u papučama.
  • Ne sjedite na rubu bazena.
  • Ne gutajte vodu iz bazena ili jezera.
  • Ne ronite s otvorenim očima bez maske.
  • Ne urinirajte u bazenu i dobro perite ruke.
  • Naučite djecu da fiziološke potrebe obavljaju isključivo u toaletu.
  • Po izlasku iz bazena ili jezera obavezno se istuširajte i isperite lice čistom vodom.
  • Uvijek sjedite na (svojim) čistim i suhim ručnicima.
  • Ne sjedite u mokrom kupaćem kostimu jer vlaga i toplina potiču razmnožavanje bakterija.
  • Kad se vratite s bazena, obavezno se dobro istuširajte.
  • Nakon tuširanja pažljivo obrišite cijelo tijelo, a posebno prepone, pazuhe i nožne prste.

Vezani sadržaj:

Preuzmite CentarZdravlja vodič

Ojačajte imunitet i spriječite prehladu i gripu!

Slanjem vodiča na odabranu e-mail adresu suglasni ste sa prijavom na CentarZdravlja newsletter.

Vitashop

Najnovije

Najčitanije