Kako prepoznati uši, znakovi da ih dijete ima i kako ih se riješiti

Kako prepoznati uši, znakovi da ih dijete ima i kako ih se riješiti

Kako prepoznati uši, znakovi da ih dijete ima i kako ih se riješiti
  • Objavljeno: Utorak, 10.05.2022.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Izvor slike: 123RF

Uši u kosi su paraziti koji mogu na tjemenu izazvati infekciju koja se naziva pedikuloza ili ušljivost. Riječ je o sitnim insektima koji se hrane krvlju iz ljudskog vlasišta, a najčešće pogađaju djecu na način izravnog prijenosa ušiju iz kose jedne osobe do kose druge osobe.

Pojava ušljivosti nije neuobičajena pojava širom svijeta, neovisno o spolu, dobi i imovinskom stanju. U kolektivima kao što su vrtići i škole šire se najčešće jer djeca radi neznanja i neupućenosti često ni ne znaju prepoznati prijatelje koji su žrtve ovih malenih parazita pa je stoga vrlo važno educirati i upoznati naše najmlađe s navedenim problemom.

Ako ste čuli o pojavi ušiju u kolektivu gdje boravi vaše dijete pravo je vrijeme za razgovor o toj temi. Objasnite djetetu da vas upozori na osjećaj svrbeži te svakako svakodnevno, na osvijetljenom mjestu, pregledavajte njegovo vlasište. Male bubice koje nalikuju sjemenkama, osim u kosi, mogu se naći i na odjeći, koži i ostalim mjestima gdje boravi osoba zaražena ušima. Osim odraslih ušiju pregledajte i potražite žuto-smeđa jajašca, odnosno gnjide koje također morate odstraniti iz kose. Gnjide su inače lakše vidljive od odraslih ušiju jer su čvrsto pričvršćene na kosu i ne miču se. Sve ono što lako ispada iz kose koju pregledavate je obično perut ili prljavština.

Liječenje ušiju inače se odradi kod kuće, a samo u iznimnim slučajevima potreban je pregled dermatologa koji će pregledati vlasište i ustanoviti da nije došlo do infekcije.

Znakovi prema kojima možete prepoznati da dijete ima uši

  • svrbež je, radi alergijske reakcije na ušnu slinu, najčešći znak zaraze
  • škakljanje ili osjećaj da se nešto kreće po kosi
  • razdražljivost i poteškoće sa spavanjem
  • ranice nastale grebanjem vlasišta
  • natečeni limfni čvorovi
  • crvenilo oka

Kako se riješiti uši?

Ženske uši mogu početi polagati jajašca od 9 dana nakon izlijeganja. Da bi se prekinuo ciklus i zaustavilo širenje ušiju, uši treba ukloniti u roku od 9 dana od izlijeganja. Najučinkovitija strategija je primjena tretmana nakon što se sva jajašca izlegu, ali prije nego što su nove uši dovoljno zrele da polože jaja. Uši ćete se riješiti ako temeljito češljate mokru ili suhu kosu češljem koji ima guste niti, a u tome vam može pomoći šampon namijenjen uklanjanu ušiju, kao što je Hedrin All in One Shampoo. U samo pet minuta ubija uši i olakšava iščešljavanje gnjida jer otpušta gnjide koje vežu za vlas, a kosa je čista i svježa. Kod šampona svakako pripazite da ga koristite prema uputama koje su na njemu navedene.

Evo koja se četiri koraka preporučuju kod pronalaženja ušiju:

  • Navlažite kosu, lakše ćete vidjeti uši i spriječiti ih da se kreću po kosi
  • Posjednite dijete na dobro osvijetljeno mjesto
  • Odvojite kosu na dijelove. Počevši od vlasišta, polako češljajte kosu prema vrhovima
  • Nakon svakog češljanja češalj obrišite mokrim papirnatim ručnikom te pažljivo pregledajte češalj i papirnati ručnik.

Ako se uši nađu na jednom članu obitelji, treba provjeriti kosu svih članova kućanstva. Nakon primjene tretmana, obično u roku dva do tri dana, provjerite jesu li sve uši nestale i ako je potrebno, ponovite postupak. Kako biste spriječili ponovnu zarazu ušima, nakon uspješno provedenog tretmana nastavite s preventivnim pregledima vlasišta i korištenjem spreja za preventivnu zaštitu od ušiju, kao što je Hedrin Protect & Go, koji klinički dokazano ubija uši i prije nego se uhvate i tako sprječava širenje zaraze.

Više informacija i savjeta vezanih uz dječje zdravlje potražite na: zdraviklinci.centarzdravlja.hr

Vitashop

Najnovije

Najčitanije